Nataša Pirc Musar v Sneberjah. Foto: Facebook/Nataša Pirc Musar
Nataša Pirc Musar v Sneberjah. Foto: Facebook/Nataša Pirc Musar

Kot je poročal novinar TV Slovenija Luka Svetina, je bila predsednica republike Nataša Pirc Musar prva od visokih državnih predstavnikov, ki so prišli v Sneberje. Krajane je najprej prosila za razumevanje, ker sta bili njeni prioriteti sprva Savinjska in Koroška.

V Sneberjah so se predsednici zahvalili, ker je več tednov praktično edina odgovarjala na njihove prošnje, naj jih dodatno zaščitijo pred poplavami, z novimi nasipi na reki Savi.

Kot so ji pokazali, se zadeve v zadnjih dneh vendarle premikajo. Mestna občina Ljubljana namreč gradi več metrov visok nasip vzdolž reke Save ob naselju. Pirc Musar je ob tem izrazila pričakovanje, da se bo aktivirala tudi država, saj je urejanje rečnih strug v pristojnosti direkcije za vode.

Pirc Musar so tudi seznanili tudi s potekom obnove hiš. "Pozabljamo na to, kakšne stiske ljudje doživljate, ko je reka prestopila bregove in zdaj ob vsakem deževju samo čakate, kdaj bo spet prestopila bregove. To so stvari, ki so zelo pomembne, zato je dobro, da je župan to naredil. Obljubim vam, da bom naslednji teden preverila, kdaj se država misli lotiti tukajšnjega nasipa še bolj strokovno, kot se ga že zdaj lotevajo tisti, ki vam pomagajo," je sporočila predsednica republike.

Kot je poročala STA, je ob tem opomnila, da je regulacija velikih vodotokov vprašanje, ki ga mora rešiti država, ne občine. Prav se ji zdi, da je ljubljanski župan Zoran Janković pomagal v Sneberjah, čeprav "to res ni njegova naloga".

Nujno urejanje rečnih nabrežin

Predsednica republike meni, da je glavna naloga države poskrbeti, da bodo ljudje na poplavljenih območjih imeli informacije, ki jih potrebujejo. "Treba je vzpostaviti neko linijo, da bodo informacije prihajale ažurno. Vsak, ki mu je poplavilo hišo, mora vedeti, koliko denarja bo dobil in koliko sredstev mora sam vložiti. Projektne pisarne so nekaj, kar teren potrebuje, kamor se ljudje lahko obrnejo in dobijo informacije," je dejala.

Kot zelo pomembno je poudarila, da Slovenija znova vzpostavi register vodotokov in nasipov. "Tako katastrofalne poplave naj bodo opomin, kaj smo v preteklosti delali narobe," je predlagala.

Po njenih besedah je država tista, ki mora primarno poskrbeti za centralni register in planiranje. Hkrati ve, da država tudi deluje na tem področju. "Zaupajmo vladi, da se tega loteva strokovno in da bodo vsi prebivalci prišli do pomoči," je pozvala.

Urejanje nabrežin rek je po njenem mnenju številka ena. "Če se takšne poplave, kot so bile poleti, zgodijo še enkrat, niti prebivalci niti država tega bremena ne bi zmogli. Zato je nujno narediti register rek in nasipov," je prepričana. Hkrati po njenih besedah ne gre pozabiti, da so poplave nanesle v reke veliko naplavin in reke so že samo zaradi tega lahko meter ali 1,5 metra višje. "Glede na to je regulacija strug nujna," je poudarila.

Prebivalcem je odsvetovala, da bi se sami lotevali urejanja nabrežin rek. "Lotevajo naj se urejanja svojih domov. V Sneberjah hiše niso tako poškodovane, da bi bilo potrebno rušenje," je opazila.

Ob vprašanju o noveli interventnega zakona, ki jo je DZ sprejel v petek in določa dodatne ukrepe in rešitve za odpravo posledic avgustovskih poplav in plazov, pa je opozorila, da država mora nekaj storiti. Sama ve, da je ljudem zelo težko zapustiti svoj dom. "Toda če stroka oceni, da takšna prebivališča niso več primerna za bivanje, naj to razumejo," je pozvala.

Predsednica republike si je ogledala Sneberje