Pahorja in gosta so Belokranjci toplo sprejeli. Foto: BoBo/Borut Živulović
Pahorja in gosta so Belokranjci toplo sprejeli. Foto: BoBo/Borut Živulović

V Suhorju se je leta 1945 zrušil bombnik z britansko posadko, katere del so partizani rešili pred okupatorji. Pahor je v svojem govoru povedal, da sta z britansko veleposlanico Sophie Honey v Suhorju lani skupaj in prvič nasploh zaznamovala kraj padca letala Kraljevih letalskih sil in se dogovorila o zaznamovanju dneva slovensko-britanskega prijateljstva. Pahor je o tem med obiskom v Veliki Britaniji govoril tudi z britansko kraljico Elizabeto II., danes pa lahko ta dan prijateljstva res razglasijo, in to v navzočnosti člana britanske kraljeve družine princa Edwarda, je dodal.

Kot je dejal Pahor, letos mineva 80 let od začetka druge svetovne vojne, "ene največjih človeških morij in tragedij v zgodovini", in opomnil, da sta naroda tudi po zaslugi pogumnih ljudi tistega časa danes zaveznika. Povzel je, da naj dan slovensko-britanskega prijateljstva "postane slavna tradicija".

Britanski princ Edward, ki je danes začel dvodnevni obisk v Sloveniji, je poudaril, da je današnji dan dan, ko se zavedajo, da sta bila naroda povezana v preteklosti, da sta povezana v sedanjosti, in po njegovem še pomembneje, da bosta povezana tudi v prihodnosti. "Danes je dan prijateljstva. To je moj drugi obisk v Sloveniji, in kot mogoče veste, so vsi člani moje kraljeve družine že bili v Sloveniji. Veselimo se tega dne, prvega dne slovensko-britanskega prijateljstva, in kot je povedal predsednik Republike Slovenije, upajmo in veselimo se, da bo še več takih dni v prihodnosti," je še dejal grof Wesseški.

Foto: BoBo/Borut Živulović
Foto: BoBo/Borut Živulović

Pahor in njegov gost sta ob robu dogodka položila venca pred spominsko ploščo zavezniškim članom posadke padlega bombnika B 24 Liberator VI, ki so jo odkrili lani. Zrušeni bombnik je sodeloval pri napadu britanskih in ameriških bombnikov na letališča, železniška križišča in tovarne v Gradcu v Avstriji na velikonočno soboto leta 1945. V nemškem obrambnem protinapadu so ga zadeli, dokončno pa je letalo onesposobil in ga z zadetkom v rezervoar z gorivom zažgal nemški lovec, ki ga je dohitel nekje nad Celjem.

Bombnik z devetimi člani posadke se je spremenil v letečo baklo, s padali je odskočilo le pet članov posadke, za preostale pa je bilo prepozno. Ti so se nato z letalom vred v Beli krajini zrušili na Puhkovo njivo na Plazu, letalo pa je pri padcu oplazilo bližnjo hišo in jo močno poškodovalo. Štirje padalci, ki so jih našli domačini oz. partizani, so skok preživeli, peti, huje poškodovani, je nato umrl v partizanski bolnišnici. Preživela četverica je 2. aprila 1945 v svojo bazo odletela s partizanskega letališča Krasinec v Beli krajini.

Večerja s Cerarjem
Zvečer je princa Edvarda na večerji gostil zunanji minister Miro Cerar. Sogovornika sta v pogovoru potrdila, da sta državi v 27 letih diplomatskih odnosov, posebno pa od vstopa Slovenije v Evropsko unijo in zvezo Nato leta 2004, oblikovali odlično dvostransko sodelovanje tako na evropski ravni kot v okviru zavezništva, so sporočili iz ministrovega urada. Minister in princ sta govorila tudi o izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije, glede katerega je minister Cerar menil, da nov predlog podaljšanja, kot ga je potrdil Evropski svet, daje dobre možnosti za potrditev sporazuma.

Britanski princ v Beli Krajini