Državni sekretar Marko Rusjan. Foto: UKOM
Državni sekretar Marko Rusjan. Foto: UKOM

Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan je ob vložitvi zakonskega predloga SDS-a za razveljavitev obstoječega zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge in je v veljavi od leta 1974, povedal, da je bil zakon iz leta 1974, ki je omogočal pokojninske dodatke izbranim umetnikom, dejansko že odpravljen, vsaj na področju kulture s sprejetjem novega zakona v državnem zboru.

Sorodna novica Hoivik: Najprej je treba na referendumu zavrniti novi zakon, nato pa ukiniti starega

"Žal je stranka SDS z vložitvijo pobude za zakonodajni referendum ustavila uveljavitev tega zakona, tako da še velja zakon iz 1974. Sama njihova pobuda, da se ta zakon v državnem zboru odpravi, samo dokazuje, da smo imeli ves čas prav," je dejal in dodal, da zakon iz leta 1974 določa možnosti podelitve izjemnih pokojnin tako za področje kulture kot tudi za področje znanosti. SDS pa po njegovih besedah v pobudi odprave zakona iz leta 1974 ne omenja zakona, ki omogoča podelitev dodatka pokojninam na področju športa.

"SDS s tem kaže svojo lestvico vrednot, kako obravnava različne posameznike in področja, ki so enako pomembna za našo družbo in našo državo. Kultura in znanost imata pri njih nižje vrednosti, medtem pa nimajo poguma, da bi egalitarno enako obravnavali tudi šport," je dejal in dodal, da so "takšne obravnave kulture in umetnosti že vajeni", saj so v SDS-u "pred začetkom in med kampanjo jasno povedali, da zanje nekatera umetniška dela so in druga niso umetniška dela, kar kaže na to, da sta kultura in umetnost zanje predvsem instrument za dosego političnih ciljev".

Ob tem je poudaril, da po 25. členu zakona o referendumu in ljudski iniciativi eno leto po razglasitvi rezultatov zakonodajnega referenduma državni zbor ne sme sprejeti zakona, ki je vsebinsko enak in v nasprotju z voljo volivcev. "Če bo slučajno SDS-u uspelo v nedeljo doseči kvorum in bo zakon padel, je jasna volja volivcev, da želijo, da ostane zakon iz leta 1974, kar dejansko pomeni, da v tem mandatu državni zbor ne sme obravnavati tega njihovega predloga," je dejal.