Tatjana Bobnar je poudarila, da so policisti v nekaterih enotah na robu svojih zmogljivosti. Foto: BoBo
Tatjana Bobnar je poudarila, da so policisti v nekaterih enotah na robu svojih zmogljivosti. Foto: BoBo

Na Policijski akademiji v Tacnu so se z osrednjo slovesnostjo ob 27. juniju, dnevu policije, spomnili na prelomne dogodke v letih 1989–1991 in na vlogo tedanje milice pri osamosvajanju domovine, so zapisali na spletni strani ministrstva za notranje zadeve. "Ob svojem prazniku se spominjamo tudi vseh padlih in ranjenih policistov, ki so obranili sanje slovenskega naroda o lastni državi," je povedala Tatjana Bobnar. Da slovenske policistke in policisti vedo, kaj je čast, so po njenih besedah dokazali takrat in dokazujejo tudi danes.

Kot je opomnila direktorica, so v zadnjem času policistke in policisti vse bolj obremenjeni in v marsikateri enoti že na skrajnem robu svojih zmogljivosti. Še dodatno jim že leta veliko energije jemlje skrb za varovanje meje kot ena glavnih nalog, ki jim jih je naložila država in pri kateri morajo ves čas upoštevati tako vidik zagotavljanja varnosti kot tudi humanitarni vidik.

Obenem je poudarila, da je prav delo v zahtevnih razmerah tisto, ki zelo jasno razkriva lastnosti in vrednote zaposlenih. "Vsi, ki delamo v policiji, vemo, da je biti policist več kot služba. Policijo ves čas nosimo s seboj. Tudi v prostem času je ves čas prisotna ta zavezanost dobremu in skrbi za drugega," je poudarila.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v nagovoru dejal, da ministrstvo letos razpolaga z zgodovinsko najvišjim proračunom. Po dolgih letih finančne krize in podhranjenosti sistema notranje varnosti proračunska sredstva v višini 395 milijonov evrov in dodatnih 15 milijonov evrov za varovanje schengenske meje "dajejo bistveno večje možnosti modernizacije in njenega razvoja".

Poklukar se zaveda, da se policija spopada s pomanjkanjem policistov, vendar pa kadrovski manko po njegovih besedah ni nastal čez noč "in tukaj je potreben čas". Kot je zatrdil minister, je vlada "znatno izboljšala materialni položaj policistk in policistov, tudi s pomočjo socialnih partnerjev". Izpostavil je potrebo po posodobitvi zakonodaje, saj "policija v digitalni dobi potrebuje takšna pooblastila in orodja, da lahko z njimi tudi ukrepa". Tudi on je poudaril, da je Slovenija varna država in da policiji zaupa kot minister in državljan.

Na osrednji slovesnosti sta generalna direktorica policije in minister za notranje zadeve podelila tudi najvišja priznanja policije. Še pred tem sta se delegaciji ministrstva in Združenja Sever poklonili policistom, ki so umrli med opravljanjem policijskih nalog.

Slovenska policija praznuje svoj dan