V Svobodi v zadnjih dneh kampanje pred nedeljskim referendumskim odločanjem vztrajajo pri bojkotu in poudarjajo, da je referendum o dodatkih k pokojninam umetnikov zavajanje.. Foto: BoBo/Borut Živulović
V Svobodi v zadnjih dneh kampanje pred nedeljskim referendumskim odločanjem vztrajajo pri bojkotu in poudarjajo, da je referendum o dodatkih k pokojninam umetnikov zavajanje.. Foto: BoBo/Borut Živulović

V imenu največje vladne stranke Gibanje Svoboda sta v zadnjih dneh referendumske kampanje poziv k bojkotu in argumente o nujnosti zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti nanizala podpredsednika stranke Sara Žibrat in Matej Arčon.

Sorodna novica Hoivik: Najprej je treba na referendumu zavrniti novi zakon, nato pa ukiniti starega

"Tisti, ki se misli v nedeljo udeležiti referenduma, ne bo odločal o ničemer. V primeru, da bo referendum uspešen, bo še vedno veljal star zakon. Gre za manipulacijo opozicijske stranke in strategijo, ki jo imajo že dlje časa na področju upokojencev," je na novinarski konferenci stranke dejal Arčon.

Tako je prepričan, da je SDS tokrat šel predaleč, tudi z vložitvijo predloga za razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje tovrstnih dodatkov. To po njegovih besedah kaže na stisko stranke, ki da je ugotovila, da se je "polomila na referendumski temi". "Ker če bi mislili resno, bi ta zakon vložili, še preden je bil nov zakon sprejet," je dejal. Sara Žibrat pa je ocenila, da gre zgolj za pomiritev lastne baze, ki je ugotovila, da tudi starega zakona ne podpira.

Vztrajanje pri bojkotu referenduma

Kljub očitkom o nedemokratičnosti takšne poteze pa v Svobodi vztrajajo pri pozivih k bojkotu referenduma, saj da bo "neudeležba najbolj bolela" politične tekmece. Po besedah Žibrat tako sporočajo, da ne bo dosežen kvorum in bo torej obveljal nov zakon, pa tudi, da ne nameravajo sodelovati v "politični igri SDS-a, manipulacijah in ideološkem boju, ki so ga začeli biti na plečih slovenskih umetnikov, slovenske kulture in slovenskega naroda".

"Mogoče se zdi lahko nenavadno, da pozivaš ne iti, je pa treba po drugi strani imeti toliko politične modrosti, da se točno zavedaš, kdaj je primeren čas, da državljane pozivaš, da gredo na volišča," je poudaril Arčon. Sara Žibrat pa je zatrdila, da bodo "brez zadržkov pozivali ljudi na volitve za vse relevantne družbene teme".

V Svobodi so tudi prepričani, da sam referendum že od začetka temelji na zavajanju, saj da ljudje, ki so oddali podpis za razpis referenduma, niso bili seznanjeni s tem, da dodatki že obstajajo. Ocenjujejo, da bo, ne glede na rezultat, referendumska nedelja poraz za SDS.