Vojaška ladja Triglav je predstavljala del povrnitve ruskega klirinškega dolga Sloveniji. Foto: BoBo
Vojaška ladja Triglav je predstavljala del povrnitve ruskega klirinškega dolga Sloveniji. Foto: BoBo

Triglav bo v italijanski operaciji za nadzor in zaščito ter reševanje imigrantov in beguncev na morju Mare nostrum sodeloval do konca januarja. Slovenska vojaška ladja, ki je na pot krenila v četrtek zvečer, bo v okviru operacije izvajala naloge opazovanja in morebitnega reševanja iz vode, delovala pa bo v mednarodnih vodah vzhodno od Sicilije. Območje, ki ga bo nadzorovala ladja, obsega približno 1.700 kvadratnih kilometrov. Triglav bo na dodeljeno območje izplul konec prihodnjega tedna.

Slovenski kontingent sestavlja 39 pripadnikov, poleg posadke ladje še dva pripadnika vojaške policije, dva pripadnika medicinske oskrbe in trije pripadniki nacionalnega podpornega elementa, ki bodo logistično skrbeli za kontingent. Tudi oni bodo nameščeni v pomorskem oporišču v Augusti. Na vojaški ladji italijanske mornarice pa bo imela Slovenska vojska tudi častnika za povezavo.

Triglav tri dni na morju, dva dni in pol v pristanišču
Ladja Triglav bo predvidoma po 72 ur na morju in nato 60 ur v pristanišču, kar pa se lahko spremeni glede na vreme in morebitna posredovanja. Poveljnik kontingenta Andrej Pečar je dejal, da lahko na krovu ladje sprejmejo okoli 80 ljudi, v nujnih primerih pa tudi več. "Če so v sili, jih bomo sprejeli na krov, jim nudili prvo pomoč in jih nato naprej predajali v obravnavo italijanskim oblastem," je pojasnil Pečar.

Italija je operacijo Naše morje začela 14. oktobra, njen namen pa je preprečevanje še več žrtev med begunci, potem ko je v tednu dni v dveh smrtonosnih brodolomih ladij umrlo skoraj 400 ljudi. Večinoma je šlo za begunce iz držav Afriškega roga in Sirije. Operacija naj bi bila začasna rešitev, dokler se o obsežnejših operacijah ne dogovori EU. Slovenija je sodelovanje ladje Triglav Italiji ponudila 18. oktobra.

SV je v preteklosti s posamezniki že sodeloval v pomorski operaciji, tokrat pa prvič sodeluje v takšnem obsegu in s takšno zmogljivostjo.