Številni zaposleni so se zaradi neizdajanja karantenskih odločb znašli v zagati. Foto: Pixabay
Številni zaposleni so se zaradi neizdajanja karantenskih odločb znašli v zagati. Foto: Pixabay

V pripravi je poseben protokol, katerega vsebino še usklajujejo, ker še niso rešena vsa vprašanja, ki so povezana z nezmožnostjo opravljanja dela zaradi stika z okuženo osebo. Predvideno naj bi bilo, da bo delavec o stiku z okuženo osebo obvestil delodajalca, če mu ta ne bo mogel urediti dela od doma, bo lahko stopil v stik z zdravnikom specialistom medicine dela, s katerim ima sklenjeno pogodboinin za delavca dobil potrdilo, s katerim bo pri zavodu za zaposlovanje uveljavljal povračilo nadomestila plače za tega delavca (kot ga je do zdaj lahko za odrejeno karanteno), so pojasnili na ministrstvu za zdravje.

O tem, kako naj zaposleni, ki so imeli tvegan stik, svojemu delodajalcu dokažejo, da so bili v stiku z okuženo osebo in kako bo lahko delodajalec uveljavljal povračilo za nadomestilo plače, je na popoldanski vladni konferenci spregovoril tudi pristojni minister Tomaž Gantar. "Za zaposlene je dogovor, ki je bil dosežen, takšen, da če govorimo o kontaktih, se pravi o sodelavcu, ki je bil recimo okužen, in o njegovih kolegih na delovnem mestu, je v dogovoru s strokovnjakom za medicino dela, prometa in športa treba preveriti, ali lahko svoje delo opravlja na domu, ali se ga izolira izven delovnega mesta. Če je to potrebno, dobi izdano ustrezno potrdilo, da lahko koristi bolniški stalež v tem obdobju, ko ne bo opravljal dela," je dejal minister.

Sorodna novica Negotovost zaradi karanten: "Vprašljiv je pravni status ljudi, ki ostanejo doma, če niso zboleli"

Potrdilo bo izdala medicina dela

Da bodo pristojnim pri razreševanju nastale situacije priskočili na pomoč strokovnjaki medicine dela, pa je danes na prireditvi ob razglasitvi najboljših podjetij podravske regije potrdil tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj. "S pomočjo medicine dela bomo zagotovili, da bodo tisti, ki jim bo odrejena karantena, v roku 72 ur dobili potrdilo o odrejeni karanteni, ki bo lahko podlaga za uveljavljanje nadomestila plače za delodajalca," je poudaril.

Delodajalce je ob tem pozval, da naj v primeru, če zaposleni v roku 72 ur še ne bo prejel potrdila, v roku osmih dni, ki je (oz. bo) predpisan v petem svežnju protikoronskih ukrepov, na zavodu za zaposlovanje vložijo zahtevek za vračilo nadomestila za karanteno, potrdilo pa priložijo pozneje. "Res upam, da smo zdaj vzpostavili podlago za to, da tu ne bo izpadov dohodka ali neljubih dogodkov," je dodal minister.

Minister za zdravje je na današnji vladni novinarski konferenci še dejal, da se naj osebe, ki so bile v visokotveganem stiku z okuženo osebo, dogovorijo z osebnim zdravnikom in mu povedo o stiku: "Opozorjeni boste na možne znake bolezni, če se pojavijo, boste potrebovali testiranje, v nasprotnem primeru pa izolacijo in po dogovoru z zdravnikom tudi bolniški stalež za obdobje karantene."

Nadomestilo za karantensko odločbo