
Zdravniška zbornica zakona še ni preučila in ga zato ne komentira, v Lekarniški zbornici pa so izpostavili usklajenost zakona z usmeritvami EU-ja in cilji lizbonske strategije ter odpravo nepotrebnih omejitev na področju storitev.
Le v lekarnah zavezani etiki?
V zbornici so tudi poudarili, da predlog zakona omogoča podelitev koncesije tudi pravnim osebam. Lekarnarji pa bi še radi videli, da bi zakon o lekarniški dejavnosti določil omejitve v lastništvu lekarn. Nočejo, da bi se s to dejavnostjo ukvarjale zavarovalnice ali pa veletrgovci z zdravili, kot se ponekod v Evropi, kjer omejitev niso postavili. Če ne bi bilo omejitev, bi le "kapitalski lastniki lekarn diktirali, katera zdravila je treba več ponujati in prodajati," je izpostavila predsednica zbornice Andreja Čufar.
Predlog je katastrofa
Do zakona o podelitvi koncesij je kritična Julijana Bizjak Mlakar iz Gibanja za ohranitev javnega zdravstva. Meni, da je predlog katastrofa, saj je pisan na kožo zasebnikom, bogatim elitam in zavarovalnicam. Ti bodo na račun zdravja ljudi lahko pobirali dobičke. Opozarja tudi, da ni meril, kdaj je koncesijo mogoče podeliti in odvzeti program javnim zavodom. To po njenem mnenju pomeni, da lahko program javnim zavodom vzamejo kadar koli in da javni interes ni zavarovan. Bizjak Malkarjeva se tudi ne strinja s tem, da bi koncesije podeljevali za obdobje 25 let, saj naj bi tako določene programe dokončno vzeli javnim zavodom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje