Foto: BoBo
Foto: BoBo

Predsednik vlade Robert Golob je na novinarski konferenci po vrhu koalicije na začetku obsodil ponedeljkov verbalni napad na Niko Kovač.

"Najostreje obsojamo ne samo storilca, ki se je poslužil tega napada, ki je to izvedel, ampak vse tiste, ki aktivno spodbujajo tako sovražni govor kot tudi nasilje, verbalno ali fizično, še posebej nad ženskami," je poudaril Golob.

"Ta pojav je dejansko v Sloveniji postal vsesplošen in politiki bi se morali trikrat vprašati, ali je res ustrezno, da v tem sodelujejo. Žal marsikdo med politiki ne zmore te trezne presoje. Ponovno pozivam vse, da se vzdržijo spodbujanja sovraštva, zato ker to ne pelje nikamor," je dodal.

V petek se bo po njegovih navedbah sešel strateški svet za preprečevanje sovražnega govora, v katerem bodo sodelovale tri interesne skupine, predstavniki relevantnih ministrstev, nekateri posamezniki na Golobovo povabilo in predstavniki centra nevladnih organizacij, ki so za to po Golobovih besedah izpeljali razpis.

"Med posamezniki, ki sem jih povabil, sta tudi Dragan Petrovec kot zelo eminenten strokovnjak s tega področja, pa tudi Nika Kovač, ki sem ji ponudil, da vodi strateški svet in da je tudi nacionalni koordinator za preprečevanje sovražnega govora. Mislim, da ni primernejše osebe za to točko ravno zato, ker je ona najbolj izpostavljena žrtev tega sovražnega govora, žal pa niti približno ni edina," je še pojasnil.

Nika Kovač: Klasično reagiranje storilca

Direktorica Inštituta 8. marec je v ponedeljek na Facebooku sporočila, da je bila v ponedeljek dopoldne v Ljubljani znova žrtev napada, tokrat verbalnega. Policija je za STA potrdila, da je prejela prijavo in da še zbira obvestila ter ugotavlja vse okoliščine dogodka. Dodali so, da iščejo moškega športne postave brez las, ki je bil oblečen v siva oblačila.

Z zapisom na družbenih omrežjih in za medij Nova24 je domnevni storilec predstavil svojo plat dogodka. Zapisal je, da je skupaj s slepo osebo, ki ji je pomagal, sedel v kavarni in pozdravil Niko Kovač, ko je ta prišla mimo. Po njegovih besedah je "nazaj nekaj komaj zamomljala", na kar ji je odvrnil, da upa, da ne misli, da je je vesel. Nato se je Nika Kovač odmaknila, on pa jo je "na glas vprašal, zakaj se pa ne borite za lastnike ob kanalu C0". Domnevni storilec po lastni oceni ni kršil nobenega zakona, Niko Kovač pa je označil za javno osebo, ki se jo lahko na ulici ogovori. Sklenil je z besedami, da ima za navedbe pričo.

MMC je pridobil odziv Nike Kovač na te navedbe. "To je klasično reagiranje storilcev nasilnih dejanj, sovražnih dejanj, ko se začnejo bati za lastne posledice teh dejanj. Njihove reakcije vedno zajemajo predstavljanje žrtve kot pretirano panične, pretirano prestrašene, zmanjševanje lastnih dejanj in njihovo zanikanje. Dejstvo je, da je ta oseba mene ogovorila, mi jasno dala vedeti s sovražnimi naklepi, da ni vesela, da me vidi, na javnem prostoru. Jaz sem se v strahu odmaknila in potem je oseba šla za mano, kar je priznala tudi v članku na Novi24, in nadaljevala sovražne izpade," je povedala.

Dodala je, da bo o ponudbi predsednika vlade za članstvo v strateškem svetu za preprečevanje sovražnega govora, da ga vodi in da bo nacionalna koordinatorica za to področje, v prihodnjih dneh razmislila.

Tanja Fajon: Popolnoma nesprejemljivo

"Vsakršno takšno ravnanje, ko gre za fizični ali verbalni napad, sovražnost, je popolnoma nesprejemljivo. Niki Kovač sem večkrat dala podporo, posebej v tej zadnji akciji, ko gre za ozaveščanje ljudi s poudarkom na ljubezni. Vse pozivam, naj se vzdržijo vseh komentarjev, sovražnosti, nizkih udarcev, žalitev na račun zlasti žensk, ker je to popolnoma nesprejemljivo, neprimerno. Zdaj boste mogoče razumeli, zakaj se v zadnjih tednih tudi tolikokrat pogovarjamo o nujnosti zagotavljanja enakosti spolov v Sloveniji in krepitvi človekovih pravic, kar je tudi pravic žensk in deklic," pa se je odzvala predsednica SD-ja, zunanja ministrica Tanja Fajon.