Vodja poslanske skupine NSi-ja Janez Cigler Kralj je poudaril, da mnenje ustavnih sodnikov ni bilo enotno, spomnil je na odklonilni ločeni mnenji ustavnih sodnikov Roka Svetliča in Klemna Jakliča. Foto: BoBo/Luka Dakskobler
Vodja poslanske skupine NSi-ja Janez Cigler Kralj je poudaril, da mnenje ustavnih sodnikov ni bilo enotno, spomnil je na odklonilni ločeni mnenji ustavnih sodnikov Roka Svetliča in Klemna Jakliča. Foto: BoBo/Luka Dakskobler

Vodja poslanske skupine stranke NSi Janez Cigler Kralj je napovedal, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da bodo pred kratkim sprejeti odločbi ustavnega sodišča in njenim posledicam nasprotovali. Med temi napovedujejo nasprotovanje predlogu novele družinskega zakonika oziroma vsem drugim novelam zakona, ki bi morebiti temeljile na omenjeni odločbi ustavnega sodišča.

Sorodna novica Prepoved posvajanja otrok istospolnim parom ni ustavna. Mesec: Zakon je že v pripravi.

Ustavno sodišče je namreč pretekli teden odločilo, da je zakonodajna ureditev, ki določa, da lahko zakonsko zvezo skleneta le dve osebi različnega spola in da istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka, v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije. DZ pa ima zdaj šest mesecev za odpravo neustavnosti. Do tedaj velja, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb ne glede na spol in da lahko istospolna partnerja, ki živita v partnerski zvezi, skupaj posvojita otroka pod enakimi pogoji kot zakonca.

Cigler Kralj je ob tem poudaril, da mnenje ustavnih sodnikov ob tej odločitvi ni bilo enotno, spomnil je na odklonilni ločeni mnenji ustavnih sodnikov Roka Svetliča in Klemna Jakliča. Prav zaradi moči argumentacije omenjenih odklonilnih ločenih mnenj po njegovih besedah ustavno sodišče s skupno obrazložitvijo ne prepriča.

NSi: "Otrok ima pravico biti posvojen v najbolj optimalno mogočo skupnost"

Sorodna novica Pred sodiščem protest proti posvajanju otrok v istospolne družine

V NSi-ju prav tako menijo, da "pravica odraslih oseb do posvojitve otroka ne obstaja, obratno, otrok ima pravico biti posvojen v najbolj optimalno mogočo skupnost". To je po njihovem prepričanju skupnost matere in očeta. Kot še opozarjajo, se odločba ustavnega sodišča dotika "kočljivih vprašanj glede najvišjih koristi in največjih pravic otroka", v stranki pa so prepričani, da je treba tovrstna vprašanja reševati predvsem s "perspektive pravic in najvišjih koristi otroka".

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je sicer že pretekli teden napovedal, da bo ministrstvo v tednu ali dveh pripravilo zakonodajni predlog za odpravo neustavnosti ureditve, ki istospolnim partnerjem ne omogoča poroke in posvojitve otrok. "To bomo z največjim veseljem v najkrajšem mogočem času opravili. S kolegi z ministrstva sem že govoril in lahko rečem, da je zakon že v pripravi," je dejal.