Foto:
Foto:
Namen kongresa je tudi navdušiti mlade, da bi se začeli ukvarjati s to dejavnostjo.

Na njem se je zbralo prek 1.100 znanstvenikov in strokovnjakov iz čebelarstva z namenom predstaviti najnovejše dosežke s tega področja. Otvoritveni govor je imel predsednik kongresa Apimondia 2003 in predsednik Čebelarske zveze Slovenije Alojz Peterle.

Izpostavil je razmišljanje o čebelarstvu kot načinu življenja, ki je sicer tudi slogan prireditve, kar se kaže skozi spoštljiv odnos do narave in družbe. Poudaril je, da je pomen kongresa poglobiti znanje in deliti izkušnje med čebelarji ter utrditi pomen čebelarstva med mladimi, da bi se jih več odločilo za to dejavnost.

Predsednik mednarodne čebelarske zveze Apimondia Asger Soegaard Jörgensen je izpostavil pomen ustanovitelja prve čebelarske šole na Dunaju Antona Janše in njegovih učencev, ki so eden izmed glavnih razlogov čebelarskega kongresa, katerega glavni cilj je pridobivanje in izmenjava izkušenj in idej čebelarjev.

Kot je med drugim poudaril minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But, slovensko čebelarstvo temelji na kranjski čebeli, zato je ohranitev te avtohtone vrste za Slovenijo po vstopu v Evropsko unijo velikega pomena. Dodal je, da se v Sloveniji zavedamo, da ni kmetijstva brez uspešnega čebelarstva, in sicer takšnega, ki je okolju prijazno.

Navzoče so pozdravili še ljubljanska županja Danica Simšič, evropski komisar za kmetijstvo in ribištvo Franz Fischler ter irski minister za kmetijstvo Joe Walsh. Apimondio 2003 pa je strokovno odprl programski vodja kongresa Janez Poklukar z referatom o etnobiološkem vidiku čebelarstva.

V okviru petdnevne prireditve bosta na ogled tudi največja svetovna čebelarska razstava Api Expo 2003 ter medena tržnica, kongres pa bo zaznamoval tudi bogat spremljevalni kulturni program. Ljubljanski Cankarjev dom bo čebelarje iz vsega sveta gostil do četrtka, 28.
avgusta.