Kot so sporočili iz predsednikovega urada, bo Pahor na podlagi presoje kandidatur in mnenj vodij poslanskih skupin predvidoma v naslednjem tednu opravil še en krog pogovorov. Foto: Urad predsednika republike
Kot so sporočili iz predsednikovega urada, bo Pahor na podlagi presoje kandidatur in mnenj vodij poslanskih skupin predvidoma v naslednjem tednu opravil še en krog pogovorov. Foto: Urad predsednika republike

Prihodnji teden naj bi tako Pahor ugotovil, ali kateri od kandidatov uživa zadostno podporo za izvolitev. Predlog kandidature bo posredoval v DZ, in sicer predvidoma v času, ki bo omogočil izvolitev sodnika ustavnega sodišča na junijskem zasedanju parlamenta, so sporočili iz urada predsednika republike.

Tudi tokratne izjave vodij poslanskih skupin po pogovorih s predsednikom republike so pokazale, da so njihove preference različne.

V DeSUS-u so tako pri Pahorju izpostavili ožjo skupino posameznikov, ki so jih pripravljeni podpreti, a imen javnosti še ne razkrivajo. V poslanski skupini so se pripravljeni pogovarjati tudi o drugih možnih kandidatih, da bi v DZ-ju lahko dosegli potrebno podporo za izvolitev, je po pogovoru pri Pahorju v izjavi novinarjem povedal vodja poslanske skupine DeSUS-a Franc Jurša.

Vodja poslanske skupine SAB-a Maša Kociper je predsednika republike obvestila o tem, da SAB za kandidata za ustavnega sodnika podpira Branka Koržeta. Pri tej odločitvi jih je vodilo, da je njegova specializacija gospodarsko pravo, kar bi bilo po njihovem mnenju ustrezno.

Glede na to, da je zdaj precej "mlada" sestava ustavnega sodišča, je za SAB tudi pomembno, da je Korže starejša oseba, z več življenjskimi izkušnjami in bi tudi po tej plati lahko ustrezno dopolnil obstoječo sestavo ustavnega sodišča.

Pahor je Kociprovo sicer obvestil o predlogih drugih poslanskih skupin. Najbolje kaže Barbari Zobec in Andražu Teršku. SAB je pripravljen razmisliti tudi o kandidatu, ki bi lahko prejel ustrezno večino v DZ-ju, in sicer Teršku, je povedala Kociprova.

V SNS-u bodo podprli Terška, je povedal prvak stranke Zmago Jelinčič: "Sodimo, da je konsistenten človek, veliko znanja ima, mlad je in nevtralen. Strokovnost pa sploh ni vprašljiva." Če bodo drugi predlogi, se bodo pač odločali o njih, je dodal. Glede možnosti sprememb volilnega sistema pa je Jelinčič poudaril, da so v njihovi poslanski skupini še vedno zastopniki odprave volilnih okrajev.

Predstavnik narodnih skupnosti Felice Žiža je na posvetu s Pahorjem izpostavil, da bi lahko podprli več kandidatov oziroma najmanj štiri, vendar o konkretnih imenih ni bilo govora. Kot je dodal Žiža, si bodo vzeli še čas za razmislek in videli, koga bo predsednik republike predlagal, je pa skoraj prepričan, da se bodo uspeli uskladiti s predsednikovimi predlogi.

Na sredinem posvetovanju so sicer poslanci izpostavili predvsem kandidaturi Terška in Zobčeve. Edino kandidatko podpirajo v SDS-u, kot sprejemljivo so jo ocenili tudi v NSi-ju. Medtem so v LMŠ-ju in Levici napovedali podporo Teršku. Poleg njiju so kandidati še Korže, Anže Erbežnik, Rok Svetlič, Marko Starman in Janez Pogorelc.

Nujnost spremembe volilnega sistema do konca leta

Pahor je na posvetovanjih vodje poslanskih skupin dodatno obvestil, da razmišlja, da bi v juniju nagovoril poslance o nujnosti sprejema sprememb volilnega sistema do konca letošnjega leta, kot je to naložilo ustavno sodišče.

Vodje poslanskih skupin so se na pogovorih tako izrekli tudi o možnih spremembah volilnega sistema, saj zadnji poskus v DZ-ju ni uspel. Za SAB je še vedno najbolj zaželena sprememba ukinitev volilnih okrajev in uvedba preferenčnega glasu, za katero je sicer v DZ-ju zmanjkalo zelo malo glasov, je spomnila Kociprova. Po njenem mnenju bi veljalo še enkrat poskusiti, sicer pa bi razmislili tudi o prilagoditvi velikosti volilnih okrajev. Trenutno pa se v DZ-ju v povezavi s tem po besedah Kociprove nič ne dogaja.