Kot so sporočili z Inštituta 8. marec, bodo tako prvi obtoženi kmalu odgovarjali na obtožbe za storitev kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po prvem odstavku 297. člena kazenskega zakonika, za kar jim grozi do dveh let zapora.

Ob tem znova opozarjajo, da nedostojna komunikacija ni dopustna, vsako grožnjo in lažno obtožbo pa sproti prijavljajo policiji.

"Prepričani smo, da so tovrstni postopki edina pot, da prekinemo z grozo, ki se je dogajala v zadnjih letih. So tudi jasno sporočilo oblikam nadlegovanja. Bulijem se je treba upreti," je ob tem dodala predstavnica nevladne organizacije Nika Kovač.

Inštitut 8. marec se je januarja zaradi vse več žaljivih sporočil in neupravičenega obsojanja odločil za pravno ukrepanje. Zaradi očitkov o vpletenosti inštituta v pošiljanje grozilnih pisem nekaterim vidnim predstavnikom zdaj že nekdanje vladne koalicije so med drugim vložili zahtevo za začasno odredbo zoper poslanki SDS-a Mojco Škrinjar in Alenko Jeraj ter državno sekretarko Jelko Godec.

Poleg obtožb zaradi pisem se je na družbenih omrežjih pojavljalo tudi veliko žaljivih zapisov, pri čemer nekateri po njihovem mnenju presegajo mejo sprejemljivega.

Njihov odvetnik Dino Bauk je takrat pojasnil, da so glede očitkov o vpletenosti inštituta v grozilna pisma, ki so jih prejeli nekateri politiki vladajoče koalicije, na sodišču vložili zahtevo, da se tovrstne izjave v prihodnje prepovedo, ker nimajo nikakršne realne osnove, in da se hkrati ugotovi tudi odškodninska odgovornost, ki je nastala na ugledu in dobrem imenu Inštituta 8. marec.