V sindikatu ugotavljajo, da vlada očitno ne želi ugotavljati materialne in kazenske odgovornosti menedžmenta in predstojnikov, ki so s svojim podpisom omogočili, da je prišlo do nepravilnosti in zlorab zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Foto: BoBo
V sindikatu ugotavljajo, da vlada očitno ne želi ugotavljati materialne in kazenske odgovornosti menedžmenta in predstojnikov, ki so s svojim podpisom omogočili, da je prišlo do nepravilnosti in zlorab zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Foto: BoBo
false
Delodajalci so močnejša stran, in če so delali napake in oškodovali javna sredstva, naj odgovarjajo šefi kadrovskega poslovanja, je poudaril predsednik sindikata Frančišek Verk. Foto: BoBo

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je po novinarski konferenci poudaril, da so delodajalci močnejša stran, in če so delali napake oziroma oškodovali javna sredstva, naj odgovarjajo vodje kadrovskega poslovanja in predstojniki organov.

A v sindikatu ugotavljajo, da vlada očitno ne želi ugotavljati materialne in kazenske odgovornosti menedžmenta in predstojnikov, ki so s svojim podpisom omogočili nepravilnosti in zlorabe zakona o sistemu plač v javnem sektorju.

Po Verkovih besedah je sicer v klasični državni upravi takšnih primerov zelo malo, več pa jih je pri posrednih proračunski porabnikih, javnih zavodih, skladih in agencijah. Kot je dejal, bi nova rešitev vnovič sprožila številne postopke, nato pa bodo sodišča spet "mlela" nekaj let.

Po prehodu v nov plačni sistem v letu 2008 je namreč prišlo tudi do nepravilnih prevedb, zato so delodajalci od javnih uslužbencev kasneje terjali vračilo preveč izplačanih plač. A je nato konec lanskega leta vrhovno sodišče zavzelo drugačno stališče in v enem takih primerov zahtevek delodajalca zavrnilo kot neutemeljen.

Bodo vračali preveč izplačane plače?
V obrazložitvi sodbe je med drugim zapisalo, da je bila za zakonitost in skladnost pogodb o zaposlitvi prvenstveno odgovorna tožeča stranka, torej delodajalec. Z novim predlogom spremembe člena 3.a zakona o sistemu plač v javnem sektorju pa bi določili primere, ko je javni uslužbenec vendarle dolžan vrniti preplačilo plače. In sicer naj bi javne uslužbence k temu zavezali v primerih očitnih nepravilnosti, ko se predpostavlja, da bi se morali zavedati, da prejemajo plačo, do katere niso upravičeni.

V Sindikatu državnih organov Slovenije so opozorili, da so prostori ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na Kotnikovi 28 neustrezni in resno ogrožajo zdravje zaposlenih. Po Verkovih navedbah je prostore nekdaj uporabljala Iskra Optika in tam shranjevala različne snovi, in čeprav so zidove oblekli in obdelali, več uslužbenk opozarja, da je, če ne odprejo oken, v zgradbi nemogoče zdržati. Verk je izpostavil prisotnost polikloriranih bifenilov (PCB) in napovedal, da bodo zahtevali nevtralne meritve, razmišljajo tudi o odškodninski tožbi, ker pristojni za to vedo, a ne ukrepajo.