V Ljubljani so se zbrali na shodu za Palestino. Foto: BoBo/Žiga Živulović
V Ljubljani so se zbrali na shodu za Palestino. Foto: BoBo/Žiga Živulović

Trg so preplavili transparenti, ki so pozivali k miru in ustavitvi nasilja. "Bombe ne prinašajo miru", "To ni vojna, to je genocid", je pisalo. Obrnili pa so se tudi na premierja Roberta Goloba, saj so zapisali "Golob, kje je svoboda?".

Sorodna novica Izraelski napadi na Gazo – daleč najsmrtonosnejši konflikt za otroke v moderni dobi

Na shodu so poudarili, da je dovolj dvoličnosti Evropske unije (EU), ki v nekaterih oboroženih konfliktih ostro obsoja že najmanjše zločine, ko gre za Izrael pa gleda vstran. Konec oktobra je namreč mednarodna neprofitna organizacija Save the Children poročala, da je število otrok, ki so bili ubiti v Gazi, v treh tednih izraelskih zračnih napadov preseglo število ubitih otrok na letni ravni v vseh konfliktih po svetu.

"Priče smo, kako Gaza postaja pokopališče. Vrstijo se opozorila, da se izvajajo mednarodna hudodelstva, a države Zahoda, vključno s Slovenijo, še naprej neomajno podpirajo Izrael," je povedala govorka z megafonom iz Gibanja za pravice Palestincev. Po njihovih besedah je dovolj tudi "ameriškega imperializma, ki ruši vse pred sabo". Dovolj je vojn, dovolj nasilja, zato zahtevajo "mir in svobodno Palestino", je še poudarila.

Najvidnejši izraelski politiki naravnost okrutno pozivajo k nasilju, je izpostavila govorka in ob tem opozorila, da se nasilje vse bolj stopnjuje tudi na zasedenem Zahodnem bregu in v vzhodnem Jeruzalemu.

S shodom zahtevamo, da slovenska politika tudi tokrat odločno ukrepa, da se prepreči genocid, ustavijo hudodelstva ter da se za to zavzame tudi na ravni EU-ja.

Poziv Sloveniji k odločnemu ukrepanju

Poziv k spoštovanju mednarodnega prava in človekovih pravic

V Gibanju za pravice Palestincev zahtevajo spoštovanje mednarodnega prava in enakopravnosti vseh ljudi, Slovenija pa po njihovem mora kot prihodnja nestalna članica Varnostnega sveta ZN-a narediti vse, kar lahko, za spoštovanje mednarodnega prava in človekovih pravic.

"S shodom zahtevamo, da slovenska politika tudi tokrat odločno ukrepa, da se prepreči genocid, ustavijo hudodelstva ter da se za to zavzame tudi na ravni EU-ja," so sporočili iz gibanja, ki je premierju Golobu, zunanji ministrici Tanji Fajon, poslancem v DZ-ju in slovenskim evroposlancem, predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu ter veleposlaništvom ZDA, Francije, Nemčije in Velike Britanije v Sloveniji ponovno poslalo poziv, naj zagotovijo spoštovanje mednarodnega prava in človekovih pravic v Gazi.

Foto: BoBo/Žiga Živulović
Foto: BoBo/Žiga Živulović

Minuta molka za vse žrtve

Sledila je minuta molka za vse žrtve v konfliktu v Gazi, nato pa se je množica po Čopovi ulici odpravila proti ameriški ambasadi. Po poti so vzklikali "free, free Palestine", "konec okupacije, ameriške fundacije", pa tudi "Izrael bombardira, Nato financira".

Počasi je povorka prišla do veleposlaništva ZDA, kjer pa je policija zaprla ulico in naredila varnostni kordon. Množici omenjeno dejstvo ni bilo najbolj všeč, zato so se vsuli glasni neodobravajoči žvižgi, ki mu je sledilo novo skandiranje že omenjenih gesel.

Shod se je nato zaključil na Trgu republike pred državnim zborom, kjer je bilo med drugim poudarjeno, da smo vsi ljudje, zato je treba takoj ustaviti ubijanje.