Na pomoč prihaja vse več težke mehanizacije, a prostovoljci so že pošteno izmučeni. Foto: BoBo/Borut Živulović
Na pomoč prihaja vse več težke mehanizacije, a prostovoljci so že pošteno izmučeni. Foto: BoBo/Borut Živulović

"lahko (bomo) sprejeli največ 300 prostovoljcev. V primeru, da bo prostovoljcev več, jih bomo morali žal zavrniti, saj razmere na terenu in logistika ne dopuščajo večjega števila gozdnih delavcev."

Izjava za javnost, Zavod za gozdove

Za boj proti gozdnim požarom je enako pomembno kot gašenje tudi čiščenje goriva za požar in ustvarjanje čistin okoli vasi in drugih pomembnih točk. Tako tudi ob požaru na goriškem Krasu poteka obsežna prostovoljska akcija čiščenja in širjenja protipožarnih prometnic ter sečnje gozdov okoli vasi, v kateri sodeluje okoli 300 prostovoljcev. Vse usposobljene in primerno opremljene delavce k delu znova vabijo v nedeljo, ko bo zbor ob 7. uri pri osnovni šoli v Komnu, so sporočili iz zavoda za gozdove.

Ob tem so iz zavoda sporočili še sledeče: "Zavod za gozdove Slovenije bo v nedeljo, 24. 7. 2022, lahko sprejel največ 300 prostovoljcev. V primeru, da bo prostovoljcev več, jih bomo morali žal zavrniti, saj razmere na terenu in logistika ne dopuščajo večjega števila gozdnih delavcev.

Prostovoljci se morajo zavedati, da dela potekajo na lastno odgovornost z lastno opremo. Prednost bodo imele izkušene ekipe. Prostovoljci morajo za delo imeti ustrezne kvalifikacije in osebno varovalno opremo. Zbor prostovoljcev bo ob 7.00 pri osnovni šoli v Komnu.

Iskreno se zahvaljujemo vsem, ki želite pomagati. Dela bo dovolj tudi v naslednjih dneh, še zlasti pa po umiritvi razmer pri sanaciji poškodovanih gozdov."

Odstranjevanje goriva in varovanje vasi

Požar je za zdaj pod nadzorom, a gasilci se bojijo novega vzplamtenja žarišč. Foto: BoBo/Borut Živulović
Požar je za zdaj pod nadzorom, a gasilci se bojijo novega vzplamtenja žarišč. Foto: BoBo/Borut Živulović

Zavod za gozdove Slovenije je vključen v koordinacijo intervencijskih sil na terenu in koordinira delo gozdnih delavcev-sekačev in gozdarske mehanizacije. Gozdarske aktivnosti na terenu so danes močno okrepili, povečali pa so tudi število mehanizacije za sečnjo in spravilo lesa in gozdno gradbeništvo, so zapisali v sporočilu za javnost.

Družba Slovenski državni gozdovi že več dni deluje na področju izvajanja ukrepov za preprečevanje nadaljnjega širjenja požara. Aktivirali so sodelavce iz celotne Slovenije in vse razpoložljive vrste tehnologije. Skupno je na terenu 32 gozdnih delavcev, strojnikov in voznikov, ki izvajajo klasično in strojno sečnjo, ter upravljajo najnaprednejšo gozdarsko mehanizacijo pri nas. Pomembno prispevajo tudi k zbiranju in komunikaciji s prostovoljci.

"Prostovoljcem in sodelavcem se zahvaljujemo za njihovo srčnost in pripravljenost pomagati, hkrati pa jih opozarjamo, naj pri delu kljub vročini uporabljajo osebno varovalno opremo, ki varuje njihova življenja. Če nimajo primerne osebne varovalne opreme in ustreznih znanj, naj se akcije ne udeležujejo," so pozvali in dodali, da bodo priložnosti za manj usposobljene prostovoljce po umiritvi razmer ob obnovi gozdov.

Na požarišču tudi 260 gozdnih delavcev