Shaunae Miller Uibo je imela izid sezone na 200 metrov, a se je raje odločila za 400 metrov, kjer je osvojila srebro. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS po koncu svetovnega prvenstva v atletiki odgovarjamo na vaša vprašanja o tem dogodku. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1.436. Koliko atletov (če sploh kdo), ki jih ni bilo na svetovnem prvenstvu (poškodba, nacionalne kvote, drugi razlogi), bi ob svojem najboljšem rezultatu v sezoni osvojilo medaljo v Dohi?
Uroš Okoren

Takih atletov je kar 52, natanko polovica moških in žensk. Če jih razdelimo po disciplinah, jih največ prihaja iz šprintov.

- 7/10: sedmeroboj/deseteroboj

Daleč največ takih tekmovalk najdemo v teku na 200 metrov, kjer je zlato osvojila Britanka Dina Asher Smith (21,88), srebro Američanka Brittany Brown (22,22), bron pa Švicarka Mujinga Kambundji (22,51).

Deveterica atletinj, ki so imele najboljši čas v sezoni, ki bi zadoščal za medaljo

Salwa Eid NaserBahrajn22,51183

Navedene Američanke se niso prebile v reprezentanco za Doho, Miller Uibo in Eid Naserjeva sta se odločili, da bosta dali prednost teku na 400 metrov.

Caster Semenya ne sme tekmovati. Foto: EPA

Poleg Shaunae Miller Uibo v Dohi nista nastopila še dva atleta z najboljšim izidom sezone. Nijel Amos ima izid sezone na 800 metrov, a je zaradi poškodbe nastop odpovedal. V isti disciplini ni nastopila niti Caster Semenya, ki pa je imela nastop prepovedan zaradi povišane ravni testosterona.

In še tabela po državah. Največ atletov, ki niso nastopili (po Uroševem merilu) prihaja iz ZDA.

17: ZDA
6: Kenija
3: Etiopija, Velika Britanija
2: Jamajka, Južna Afrika, Nigerija, Nizozemska, Poljska, Rusija

1.437. V finalu suvanja krogle je prvega in tretjega tekmovalca ločil le en centimeter, kar je gotovo rekord. Koliko je prej znašala najmanjša razlika na svetovnih prvenstvih? Koliko pa največja?
Klemen Peternel

Orjake je ločil le en centimeter. Foto: Reuters

Tako je, en centimeter razlike med zlatim Joeom Kovacsem (22,91) in bronastim Tomasom Walshem (22,90) je najmanjša v zgodovini svetovnih prvenstev.

Prejšnja najmanjša razlika se je zgodila v Pekingu leta 2015, ko je prvak prav tako postal Kovacs (21,93), bron pa je osvojil O'Dayne Richards (21,69). Omenjena tekmovalca je torej ločilo 24 centimetrov.

Največja razlika pa znaša kar 1,57 metra, zgodilo se je na svetovnem prvenstvu v Stuttgartu 1993. Svetovni prvak je takrat postal Švicar Werner Günthör (21,97), bronasti pa je bil Ukrajinec Oleksandr Bagač (20,40).

1.438. Četrti Darlan Romani je ostal brez medalje, čeprav je kroglo sunil kar 22,53. To je prav tako rekord, kaj ne?

Tako je, Romani je tovrstni rekord "nesrečnikov" na četrtem mestu popravil skoraj za en meter. V spodnji tabeli so izidi četrtouvrščenih atletov.