Jan Urbas je prvi adut risov za glavne tri turnirje leta 2020. 31-letni hokejist iz Dolenje vasi pri Cerknici igra v življenjski formi v ritmu točke na tekmo. Foto: www.alesfevzer.com
Jan Urbas je prvi adut risov za glavne tri turnirje leta 2020. 31-letni hokejist iz Dolenje vasi pri Cerknici igra v življenjski formi v ritmu točke na tekmo. Foto: www.alesfevzer.com
Risi imajo na Jesenicah en sam cilj − prvo mesto

Litva, Hrvaška in Japonska so nasprotniki Slovenije, ki je zaradi Sočija in Pjongčanga ter drugih reprezentančnih dosežkov nesporni favorit. Vse, razen zmage na domačem ledu dvorane Podmežakla, bo polom, pa četudi se v nedeljo v finalu igra za rise z vedno neugodnimi samuraji.

Selektor Matjaž Kopitar se dobro zaveda, da prav veliko filozofije pred začetkom olimpijskih kvalifikacij v skupini G ni. "Na papirju smo res mi favoriti. Litva je največja neznanka, videli smo jo lani na SP-ju, ampak v današnjem hokeju je tako, da so vsi fizično pripravljeni in drsalci. Taktika in tehnika, disciplina v igri, to pa prinaša razliko. Zmeraj se dobro kosamo z boljšimi od sebe. Na vse ekipe gledam s polno mero spoštovanja, treba je imeti več kot stoodstoten pristop in tekmo pripeljati do konca," o statusu Slovenije pravi Kopitar starejši.

Matjaž Kopitar je kot selektor že bil uspešen v olimpijskih kvalifikacijah za Soči 2014, a takrat so risi za preboj na igre potrebovali zmago le na zadnjem kvalifikacijskem turnirju v Vojensu. Foto: www.alesfevzer.com
Matjaž Kopitar je kot selektor že bil uspešen v olimpijskih kvalifikacijah za Soči 2014, a takrat so risi za preboj na igre potrebovali zmago le na zadnjem kvalifikacijskem turnirju v Vojensu. Foto: www.alesfevzer.com

Smešno se sliši, a avgusta bo lažje
"Ta turnir je tako zahteven kot naslednji, če se tja uvrstimo. Morda je slišati smešno glede na nasprotnike, a za nas bo tam lažje, ker bomo tam v drugačni vlogi kot tukaj. Je pa to korak, ki ga moramo narediti, če se želimo še enkrat boriti za olimpijske igre,"
je o morebitnem nadaljevanju olimpijskih kvalifikacij dejal Kopitar, a poudaril, da so zdaj osredotočeni samo na prihajajoči turnir

Čakajo Norvežani, Danci in Korejci
Če Slovenci upravičijo pričakovanja, se bodo kot najboljša rangirana reprezentanca IIHF-lestvice, namreč uvrstili v kvalifikacijsko skupino F z Norveško, Dansko in Južno Korejo. Turnir na Norveškem (mesto še ni potrjeno) bo med 27. in 30. avgustom, z olimpijsko vstopnico za Peking 2022 pa bo razveselil le najboljšega. Znana zgodba za rise iz Vojensa in Minska.

Manjkajo le štirje s širšega spiska reprezentance
Selektor Kopitar je na Jesenice povabil skorajda vse, ki so v tem trenutku dosegljivi oziroma lahko igrajo na tej ravni. Naštel je le štiri, ki bi jih vpoklical, če bi bili zdravi oziroma v enem primeru ne bi imeli šolskih obveznosti: Žiga Pance, Matic Podlipnik, Luka Maver in Mark Čepon. Po treningu v sredo so se poslovili branilci Nejc Stojan, Miha Štebih in Aleksandar Magovec ter izkušeni napadalec Boštjan Goličič.

OLIMPIJSKE KVALIFIKACIJE PEKING 2022

SKUPINA G, Jesenice:
Četrtek ob 15.30:
JAPONSKA - HRVAŠKA
Ob 19.00:
LITVA - SLOVENIJA (TV SLO 2)

Petek ob 15.30:
JAPONSKA - LITVA
Ob 19.00:
SLOVENIJA - HRVAŠKA (TV SLO 2)

Nedelja ob 15.30:
HRVAŠKA - LITVA
Ob 19.00:
SLOVENIJA - JAPONSKA (TV SLO 2)

V zadnji krog olimpijskih kvalifikacij se uvrsti le zmagovalec. Slovenijo v primeru zmage čaka turnir predvidoma v Oslu z Norveško, Dansko in Južno Korejo. OI v Pekingu 2020 čakajo le zmagovalca.

Muršaka mu ni uspelo prepričati
Neuresničena je ostala želja po vrnitvi Jana Muršaka v izbrano vrsto. Kopitar je ob začetku svojega drugega selektorskega mandata napovedal, da se bo še pogovoril z reprezentančno upokojenim napadalcem. "Z Muršakom sva govorila, bil sem pri njem v Švici. Povedal je zelo realno. Ima težave s poškodbami, včasih je bil vseskozi v telovadnicah, zdaj pa je nenehno na masažnih mizah in zae zdaj je status takšen, kot je bil," se je moral Kopitar sprijazniti, da drugi najboljši napadalec zadnjega desetletja ne bo več igral za Slovenijo.

Pomembna le skupna zmaga
O pristopu, kakršnega bodo potrebovali Slovenci v naslednjih dneh, pa selektor ni pustil nobenega dvoma: "Vsekakor pričakujem odgovornost. Nimamo se kaj slepiti, sèm smo prišli zmagat in naredit naslednji korak na poti na olimpijske igre. Če je želja in volja prava, imamo dovolj kakovosti, da bi to morali preskočiti," je poudaril 54-letni Jeseničan.

Tičar še brez gola v sezoni
A dejstvo je, da stanje v primerjavi s prejšnjima dvema olimpijskima ciklusoma ni rožnato, saj ima Slovenija vse manj hokejistov, ki igrajo v elitnih evropskih ligah. Nekateri najbolj izkušeni so daleč od predstav izpred let, dolgoletni ključni center reprezentance Rok Tičar je v klubski sezoni celo še brez gola, šele po nedavnem prihodu v Celovec pa je prišel do sploh prve točke sezone.

Gregorc steber obrambe pred Krošljem
Najbolj skrb vzbujajoče je med branilci, kjer med evropsko elito igra samo še Blaž Gregorc (Vitkovice na Češkem). Iz domačih dveh velikanov Jesenic in Olimpije prihaja pet reprezentantov, prav toliko hokej igra na Poljskem. Še največ izbire je v vratih, kjer je zaradi močne češke Extralige v prednosti Gašper Krošelj, prav vsi trije pa imajo dobro sezono.

Matjaž Kopitar: Včasih je želje celo preveč

Urbasu prva beseda v napadu
Od stare garde je v izredni – življenjski formi Jan Urbas, ki je trenutno z 41 točkami na 41 tekmah kar peti strelec DEL-a. Odlično gre tudi njegovemu klubskemu kolegu Mihi Verliču (30 točk/43 tekmah), v Eblu je razigran Ken Ograjenšek (34 točk/40 tekmah za Gradec).

"Nekateri so v svojih klubih zadovoljni, drugi ne in posledično manj igrajo. Ne iščem izgovorov, mi vemo, kam kotiramo, in vemo, kaj od njih pričakujemo. Prepričan sem, da bomo od njih to tudi dobili," je o pričakovanjih, ki jih ima do najbolj izkušenih, dejal Kopitar.

5. maja lani je Jan Drozg s hat-trickom bil igralec tekme, ko je Slovenija stresla jezo nad Litvo za 9:0. Od takratnih strelcev so zdaj v postavi Sabolič, Čimžar in Ograjenšek, vrata je zaklenil Gračnar. Foto: Blaž Oman
5. maja lani je Jan Drozg s hat-trickom bil igralec tekme, ko je Slovenija stresla jezo nad Litvo za 9:0. Od takratnih strelcev so zdaj v postavi Sabolič, Čimžar in Ograjenšek, vrata je zaklenil Gračnar. Foto: Blaž Oman

Trije dvoboji in tri zmage s skupnih 21:4
Prvi nasprotnik Slovenije je Litva, katero so risi lani spomladi v zadnjem krogu SP-ja divizije IA v Nursultanu premagali s kar 9:0 in jo poslali v tretji razred svetovnega hokeja. Tudi preostali dve prvenstveni soočenji so dobili Slovenci: na SP-ju 2009 v Vilni z 8:2, na SP-ju 2007 v Ljubljani pa s 4:2. Z naskokom prvi adut Baltov je vratar Mantas Armalis, na Švedskem vzgojeni čuvaj mreže, ki brani za švedskega velikana Skellefteo (letos GAA 2,94 in 88,7-odsotni delež obramb na 11 tekmah).

VRATARJIklub (država)odigrane tekmeprejeti goli na tekmoodstotek obramb

Luka GračnarStorhamar (NOR)292.2591,5 %

Matija PintaričRouen (FRA)352,0592,4 %

Gašper KrošeljMlada Boleslava (ČEŠ)332,1392,2 %

Ime Priimekklub (država)odigrane tekmegoli in podajetočkekazenske minute+/- rating
BRANILCI





Aljoša CrnovičJesenice (SLO)452+1820328
Kristjan ČeponOlimpija (SLO)
Kalmar (ŠVE III)
15
10
5+4
0+1
9
1
10
4
15
0
Blaž GregorcVitkovice (ČEŠ)272+576-7
Miha LogarOlimpija (SLO)378+20281417
Žiga PavlinKošice (SVK)
Češke Budejovice (ČEŠ II)
10
2
1+2
0
3
0
2
0
5
-1
Klemen PretnarOswiecim (POL)429+1019200
Jurij RepeKošice (SVK)385+712307
NAPADALCI





Tadej ČimžarKatowice (POL)4511+1425180
Žiga JegličMlada Boleslava (ČEŠ)
Zlin (ČEŠ)
24
5
6+7
1+4
13
5
26
4
0
0
Luka KalanOswiecim (POL)4519+2140160
Gregor KoblarOswiecim (POL)4511+2435100
Gal KorenOlimpija (SLO)4225+25501425
Anže KuraltFehervar (MAD)426+142020-18
Ken OgrajenšekGraz (AVT)407+27341816
Robert SaboličAmbri Piotta (ŠVI)357+1017364
Rok TičarKAC (AVT)
Oskarshamn (ŠVE)
2
19
0+1
0+0
1
0
0
2
1
-6
Blaž TomaževičJesenice (SLO)4416+4864020
Jan UrbasFischtown (NEM)4122+194114+10
Miha VerličFischtown (NEM)4316+143068
Miha ZajcInnsbruck (AVT)417+101722-15