Branilci naslova svetovnih prvakov Švedi so z odlično igro v obrambi ustavili ruski napad. Foto: Reuters
20-letni finski napadalec Sebastian Aho (v sredini) se je v prvi tretjini tekme proti ZDA izkazal z dvema zadetkoma. Foto: Reuters
Marko Anttila je takole povišal vodstvo Finske na 4:0. Foto: Reuters
V zadnji tretjini so med Američani in Finci zapele tudi pesti. Foto: Reuters
Švedska
Oliver Ekman-Larsson, Mika Zibanejad in Rickard Rakell se veselijo prvega gola Švedov. Foto: EPA
Švicarji so se znesli nad Francozi. Foto: Reuters
Latvija
Latvijci so v neposrednem obračunu za četrtfinale z 1:0 premagali Dansko in utišali dvorano v Herningu. Foto: EPA
Švedi s 3:1 dobili derbi proti Rusom
Zadetki iz prvih dveh tretjin tekme Rusija – Švedska
Finci po zmagi nad ZDA do prvega mesta
Jan Muršak: Rusi so prvi favoriti za zlato

Na opoldanski tekmi med Finci in Američani je blestel napadalec Caroline Sebastian Aho, ki se je že v prvi tretjini dvakrat vpisal med strelce, hat-trick pa je dopolnil z zadnjim zadetkom na tekmi. Američanom nikakor ni uspelo vzpostaviti svoje igre, Finci so bili čvrsti v obrambi, v napadu pa vztrajni in natančni.

Aho je bil po pričakovanju proglašen za najboljšega igralca tekme, v ameriški reprezentanci je bil za najboljšega posameznika proglašen Cam Atkinson.

Aho dvakrat v ameriško mrežo
Finci so svoje delo v prvi tretjini opravili z odliko. V uvodnih minutah so imeli še nekaj težav z ameriškimi napadi, nato pa so tudi sami zadrsali v napadalno tretjino nasprotnika in v 11. minuti zadeli. Tedaj so ves čas oblegali vrata vratarja Keitha Kinkaida, ta je naposled vendarle klonil po strelu Sebastiana Ahoja, ki je zadel iz mrtvega kota z desne strani. 20-letnik se je sedem minut pozneje med strelce vpisal še drugič, potem ko se je plošček izza vrat odbil pred gol, kjer ga je hladnokrvno potisnil v prazno mrežo. Kinkaid ploščka sploh ni videl.

Rantanen povišal na 3:0
V drugi tretjini so Američani zaigrali precej bolje, večkrat so močno pritisnili na finska vrata, a nikakor jim ni uspelo ploščka spraviti za hrbet Harrija Saterija. Ta je skupaj z branilci odbil vse napade, dve minuti pred iztekom tretjine pa je na drugi strani ledu vodstvo Finske povišal Mikko Rantanen. 21-letnik iz Nousiainena je plošček z bekhendom pospravil v mrežo, potem ko se je ta do njega od vratarja odbil po strelu Markusa Nutivaare. 3:0. Konec tretjine.

Tudi Anttila in Kane med strelci
Tudi v zadnji tretjini so Američani večkrat napadli finska vrata, a brez uspeha. V 48. minuti se je njihov dan na ledu še poslabšal, potem ko je tretji gol na svetovnih prvenstvih zadel Marko Anttila. Sakari Manninen je sprožil z desne strani, Kinkaid je plošček odbil z lovilko, a le do Anttile, ki je iz bližine neovirano poskrbel za 4:0. Američanom je vendarle uspelo zadeti v igri z igralcem več, ko je malo mrežico s strelom iz zapestja zatresel Patrick Kane. To je bil njegov šesti zadetek na letošnjem SP-ju in 16. točka.

Aho dopolnil hat-trick
Do konca tekme so gledalci videli še tri zadetke. Najprej je Kasperi Kapanen izkoristil power play in iz bližine zadel za 5:1, za 5:2 je zadel Derek Ryan. Američani so v zadnjih minutah napadli na vse ali nič, igrali so brez vratarja, kar pa se jim je hitro maščevalo - v 57. minuti je hat-trick dopolnil Aho s strelom v prazen gol iz bližine.

Kaprizov povedel Ruse v vodstvo
V drugem derbiju dneva med Rusijo in Švedsko so Rusi povedli v 3. minuti, ko so imeli na ledu igralca več. Nikita Gusev je izza gola podal pred vrata, kjer je bil na pravem mestu Kiril Kaprizov in plošček poslal med nogama Andersa Nilssona v mrežo.

Zibanejad izenačil v 30. minuti
Švedi so nato pritiskali za izenačenje in ga dočakali v 30. minuti. Ob izključitvi Maksima Šalumova je precej z desne strani ustrelil Mika Zibanejad in presenetil vratarja Vasilija Košečkina, ki mu je plošček ušel med nogama. Košečkina je dobro oviral Rickard Rakell.

Zibanejad podal, Rakell v polno
In prav Rakell je v 36. minuti zadel za vodstvo "treh kron". Rusi so v svoji tretjini izgubili plošček, ki ga je prestregel Zibanejad, nato zadrsal za ruski gol in podal na levo stran, kjer je Rakell iz težkega položaja plošček poslal pod prečko v levi zgornji kot Košečkina.

Ekholm poslal plošček v prazna vrata
V zadnji tretjini so Rusi jalovo pritiskali za izenačenje. V zadnji minuti so poskusili brez vratarja, kar je kaznoval Mattias Ekholm, ki je čez vse igrišče poslal plošček v prazna vrata. Razmerje strelov je bilo 22:18 za Švede.

V četrtfinalu Rusi proti Kanadi
Poraz za Ruse pomeni, da se bodo v četrtfinalu, ki je na sporedu v četrtek, pomerili s Kanado, ki je v skupini B osvojila tretje mesto. Preostali pari so Švedska - Latvija, ZDA - Češka in Finska - Švica.

Latvijci v četrtfinale, konec za Dance
Zadnjo četrtfinalno vstopnico si je sicer zagotovila Latvija, ki je z 1:0 (Andris Dzerins) ugnala Dance in tako končala njihove nastope na domačem prvenstvu. Iz elite sta izpadli Belorusija in Južna Koreja.