Jan Muršak je v NHL-u debitiral 27. decembra 2010, svoj prvi gol med elito pa je zabil 10. januarja 2011. Foto: Reuters
Peter Budaj (Colorado Avalanch)
28-letni slovaški vratar Peter Budaj je ob koncu z nekaj izrednimi posredovanji preprečil izenačenje in zagotovil Coloradu prvo zmago nad Detroitom, ki je dobil prva tri srečanja. Foto: Reuters
Jan Muršak in Mike Babcock (Detroit Red Wings)
Trener Detroita Mike Babcock je dal Janu Muršaku prednost pred Tomasom Tatarjem, kar najverjetneje pomeni, da slovenski napadalec ostaja v prvem moštvu vse do vrnitve Dana Clearyja ali Pavla Dacjuka, ki naj bi bila nared okoli tekme All Star konec meseca. Foto: Reuters
Jonathan Quick, Anže Kopitar in Nikolaj Kulemin
Po izgubljenem ploščku branilca Aleca Martineza je zmagoviti gol v Staples Centru zabil Nikolaj Kulemin, ki ga Anže Kopitar ni več mogel dobro pokriti. Foto: Reuters
Los Angeles - Toronto
Los Angeles je daleč od prepoznavne igre, v kateri bi izkoriščali talent moštva. Kljub novemu porazu Kralji na 10. mestu Zahodne konference le za tri točke zaostajajo za četrtim Nashvillom. Foto: Reuters
James Reimer in Ryan Smyth
22-letni vratar James Reimer je na peti tekmi kariere prišel že do tretje zmage, ob tem je prejel le 1,9 gola/tekmo in ubranil 94,5 odstotka strelov. Foto: Reuters

Devet dni pred 23. rojstnim dnevom si je Pesničan podaril darilo, o katerem je sanjal, odkar je naredil prve resne hokejske korake. Prvo "zmago" si je bojeviti in hitri Štajerec priboril že pred tekmo, ko je v postavi dobil prednost pred Slovakom Tomašem Tatarjem.

Za zaupanje se je trenerju Miku Babcocku oddolžil že v 7. minuti, ko je izenačil na 1:1 in za Anžetom Kopitarjem postal drugi Slovenec z golom v najmočnejši hokejski ligi na svetu. Kljub prispevku Muršaka je Detroit izgubil obračun s tekmeci iz Denverja s 5:4.

Gol Jana Muršaka si oglejte v spodnjih vrhuncih tekme Colorado - Detroit!

Gol nagrada za izjemno izmeno
Za Avalanche je v 6. minuti prvi zadel center Paul Stastny, že minuti zatem pa je udaril Muršak. Njegov četrti napad z Justinom Abdelkaderjem in Drewom Millerjem je silovito pritisnil, Jan si je priboril plošček za golom Colorada, center Abdelkader je na vrhu kroga našel Millerja, ki je ustrelil, medtem pa se je slovenski desnokrilni napadalec že postavil pred vratarja Petra Budaja. Odbitek je bil nato plen Muršaka, ki je plošček mirno okoli Budaja potisnil v mrežo - na semaforju se je ob 6:52 izpisalo 1:1.

4. napad opravljal svojo nalogo
"Mislim, da je naš napad ves večer dobro igral. Ves čas smo bili v napadalni tretjini in izčrpavali njihovo obrambo," je bil upravičeno ponosen na dobro igro Muršak, ki je na osmi tekmi v Ligi NHL igral natanko 8 minut in 5 sekund, ob golu iz edinega strela je dosegel še po en nalet in odvzet plošček, tekmo pa sklenil z ratingom +1. "Nismo jim pustili, da bi razvijali hitrost, po občutku nismo v obrambni tretjini preživeli niti minute," je bil nad predstavo 4. napada navdušen slovenski reprezentant.

Avalanche zadržal prednost
Kaj podobnega ne bi mogli trditi preostali trije napadi, ki so dopustili, da je hitri center Matt Duchene z dvema goloma po 15 minutah iz vrat pregnal tretjega vratarja Detroita Joeyja McDonalda. Sredi tekme pri izidu 5:2 (zadel je še David Jones) so Rdeča krila začela divji lov na izenačenje, najprej je zadel Henrik Zetterberg, v 50. minuti pa še Tomas Holmstrom. V zadnjih 10 minutah je Plaz zadržal silovito ofenzivo gostov in slavil prestižno zmago.

Kralji ostajajo v krizi
Kopitarjev Los Angeles je po sobotni prekinitvi črnega niza in zmagi nad Columbusom (6:4) tokrat vnovič izgubil. Toronto je bil ob redkem gostovanju v južni Kaliforniji boljši s 3:2, s čimer je Kraljem prizadejal že šesti poraz na zadnjih sedmih tekmah. Zmagoviti gol je v 45. minuti zabil Nikolaj Kulemin, ki je z natančnim strelom kaznoval izgubljeni plošček gostiteljev v njihovi obrambni tretjini.

Preobrat v 34 sekundah
Kingsi so prevladovali v 1. tretjini, v kateri so povedli prek Wayna Simmondsa. Drugi del se je začel z ofenzivo Maple Leafsov, ki so v samo 34 sekundah (!) zadeli dvakrat in preobrnili izid: najprej je zadel novinec Darryl Boyce, nato pa še ostrostrelec Phil Kessel. Ponoven prevzem pobude se je LA-ju obrestoval z izenačenjem Michala Handzuša.

Končni naleti Kraljev so naleteli na razpoloženega novinca v vratih Javorjevih listov James Reimerja (30 obramb), gostitelji pa niso znali izenačiti niti ob razmerju 6 na 4.

Kopi strelja, a gola ni
Kopitar se je v 25 minutah igre močno trudil in štirikrat streljal v okvir vrat, enkrat je bil blokiran, enkrat pa je zgrešil, a plošček ni hotel v mrežo. Slovenski center je tako prekinil niz treh tekem s točkami za 4 podaje, zadnji gol pa je Kopi zabil pred osmimi tekmami. 23-letni Hrušičan si trenutno z Coreyjem Peryjem (Anaheim) deli 9. mesto na lestvici strelcev.