Avstrijci v prvem delu prvenstva niso pustili najboljšega vtisa, na treh tekmah so dosegli le en zadetek. Foto: Reuters
Mads Christensen, Mikkel Bodker
Mads Christensen je dosegel vse tri zadetke za Dance, tudi odločilnega v seriji kazenskih strelov. Foto: Reuters
Ondrej Pavelec
Sijajni češki vratar Pavelec je klonil šele 19 sekund pred koncem tekme. Foto: Reuters
Rickard Wallin, Staffan Kronwall
Švedi se bodo v kvalifikacijskem delu v petek pomerili s Francozi. Foto: Reuters
Risi začenjajo boj za obstanek
Danci presenetili Latvijce

Latvija, ki je pošteno namučila favorizirane Fince, je dvakrat ujela zaostanek za Danci, s katerimi se je na medsebojni tekmi borila za tretje mesto v skupini C. Danci so bili boljši po streljanju kazenskih strelov, ko je edini zadetek dosegel Mads Christensen, ki je zadel tudi oba gola v rednem delu tekme. Latvijci, s katerimi bodo risi igrali v četrtek ob 16.15, so tradicionalno neugoden tekmec za Slovence; leta 2005 na SP-ju v Avstriji so zmagali s 3:1, leto pozneje na domačem prvenstvu s 5:1, pred tremi leti v Kanadi pa je bilo 3:0.

Avstrijci povsem nemočni
Avstrijci, ki so doslej na prvenstvu dosegli le en zadetek, so bili že ob polovici prve tretjine v velikem zaostanku. Po lepi akciji je Norvežane v vodstvo popeljal Eerikki Koivu, povišal je Mathis Olimb. Pri obeh zadetkih bi Jürgen Penker lahko bolje posredoval. Na klopi za kaznovane je sedel Roland Kaspitz, ko je v gneči pred Penkerjem, ki je imel v prvem delu 66-odstotno uspešnost obranjenih strelov, na 3:0 povišal Marius Holtet.

Skandinavci so imeli v drugi tretjini minuto in 18 sekund dva igralca več, a velike premoči niso izkoristili. Penker je znova klonil v 40. minuti, ko je Anders Bastiansen podal osamljenemu Eriku Larsu Spetsu, ki je neoviran matiral avstrijskega čuvarja mreže. Ta se je izkazal ob kazenskem strelu Andersa Fredriksena po prekršku Oliverja Setzingerja. Končni izid je postavil Anders Bastiansen, ki je bil izbran tudi za najboljšega igralca tekme. Avstrija je zasedla zadnje mesto v skupini C.

Zadnji dve ekipi v divizijo I
Risi so se kljub dobrim predstavam proti favoriziranim Slovakom in Rusom že pred torkovo tekmo z Nemčijo uvrstili v skupino za obstanek, kamor iz skupine B odhaja Belorusija. V skupini za obstanek bodo ekipe igrale po sistemu vsaka z vsako. Dve prvouvrščeni bosta na koncu ostali med elito tudi v sezoni 2012, medtem ko bosta zadnji dve izpadli v divizijo I, od koder sta si letos napredovanje zagotovila Italija in Kazahstan.

Jagr zadel za zmago
Večerni tekmi med Švedsko in ZDA ter Finsko in Češko sta odločali o zmagovalcu skupine C oziroma D. Švedi so v Steel areni po neodločeni prvi tretjini v drugi, ki so jo dobili s 3:0, prišli do odločujoče prednosti, ki so jo v zadnji le še nadgradili. Z dvema zadetkoma se je izkazal Patrik Berglund.

Čehi so imeli ob koncu prve tretjine dva igralca več na ledu, česar pa niso izkoristili. Petrija Vehanena je v 25. minuti matiral Milan Michalek, v 43. pa s strelom pod prečko še veteran v vrsti branilcev naslova Jaromir Jagr. Čehi bodo v petek prekrižali palice s svojimi sosedi Slovaki.

V nadaljevanju se bo 12 najboljših reprezentanc razdelilo v skupini E in F. V tem delu bodo reprezentance igrale s tistimi, s katerimi se še niso pomerile v prvem delu, iz katerega pa so prinesle točke iz medsebojnih obračunov. Po štiri najboljše ekipe iz skupin E in F se bodo uvrstile v četrtfinale, kjer se bodo začele tekme na izpadanje.