ZDA in Kanada sta od leta 1985 odigrali 18 tekem, le na dveh so se veselili Američani. Foto: Reuters
Švedi se veselijo svojega prvega zadetka. Foto: Reuters
Jevgenij Malkin
Jevgenij Malkin se je dvakrat vpisal med strelce in enkrat med podajalce. Foto: Reuters
Latvija
Latvijci so proti Rusom povedli. Foto: Reuters

Junak srečanja med severnoameriškima sosedama je bil kapetan Jack Johnson z dvema zadetkoma, tudi odločilnim v drugi minuti podaljška, ko so imeli Američani igralca več.

Mlada ameriška ekipa je zadela prva, ko je Jim Slater izkoristil gnečo pred vratarjem Camom Wardom. Izenačil je John Tavares, ki ga je osamljenega pred golom našel Duncan Keith, Tavares pa je lepo počakal, da je vratar Jimmy Howard padel, preden je z beckhendom pospravil plošček v mrežo. Američani so bili nato boljši, a svoje hitrosti niso kronali z zadetkom.

V nadaljevanju so najprej povedli Kanadčani, a so ZDA z zadetkoma Johnsona najprej izenačili, Patrick Dwyer pa jih je z zadetkom ob igralcu manj popeljal v vodstvo z 2:3. Dve minuti pred koncem so Američani vodili 3:4, a je Duncan 1:39 pred koncem izenačil. Sekundo pred koncem izenačenega srečanja je bil zaradi zadrževanja igre izključen Tavares, igro z igralcem več pa je v podaljšku kronal Johnson in Američanom prinesel prvo zmago nad rivali od leta 2010 in šele drugo od leta 1985.

Le častni zadetek za Čehe
Švedi so pred domačim občinstvom v Stockholmu Čehom dopustili le en zadetek in imajo po dveh tekmah popoln izkupiček. Čeprav razmerje strelov na nasprotnikova vrata (20 - 17) tega ne odseva, pa so bili boljši in zasluženo slavili. Edini zadetek za olimpijske prvake iz Nagana je po napaki vratarja Viktorja Fastha, ki mu je plošček poslal točno na palico, dosegel Jakub Petruzalek (2:1). Zmago so "tri krone" potrdile z zadetkom v prazen gol.

Malkin blestel z dvema zadetkoma in podajo
Latvijci so proti favoriziranim Rusom povedli v prvem polčasu po zadetku Miksa Indrasisa in vodstvo držali več kot 22 minut, nato pa sta kapetan Ilja Nikulin in Jevgenij Malkin poskrbela za rusko vodstvo. Na začetku zadnje tretjine je zvezdnik Pingvinov iz Pittsburgha povišal na 1:3 po izmenjavi ploščka z Aleksandrom Popovom, ki se je nato tudi sam vpisal med strelce. O premoči enih izmed favoritov turnirja govori tudi razmerje v strelih na gol - 40:26.

Švicarji brez težav
Na prvem dvoboju dneva so v Helsinkih Švicarji prepričljivo ugnali Kazahstan (5:1). Reprezentanci sta se na SP-ju elitne divizije tokrat pomerili šele drugič. Prvič so leta 2005 na Dunaju Švicarji slavili tesno z 2:1, tokrat pa niso ničesar prepuščali naključju. Kapetan Mark Streit je dvema zadetkoma dodal še asistenco.

Skupina A, Helsinki
ŠVICA - KAZAHSTAN 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
Rüthemann 10., 33., Streit 12., 25., Du Bois 37.; Savčenko 22.

KANADA - ZDA *4:5 (1:1, 1:1, 2:2)
Tavares 7., Skinner 28., Kane 50., Keith 59.; Slater 2., Johnson 34., 62. Dwyer 47., Thompson 57.
* - po podaljšku

ZDA 2 1 1 0 0 +6 5 KANADA 2 1 0 1 0 0 4 ŠVICA 1 1 0 0 0 +5 3 FINSKA 1 1 0 0 0 +1 3 ------------------------------------ BELORUSIJA 1 0 0 0 1 -1 0 SLOVAŠKA 1 0 0 0 1 -1 0 KAZAHSTAN 1 0 0 0 0 -5 0 FRANCIJA 1 0 0 0 1 -5 0

Skupina B, Stockholm
LATVIJA - RUSIJA 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)
Indrasis 12., Cipulis 56.; Nikulin 34., Malkin 37., 46., Popov 51., Kuznecov 57.

ŠVEDSKA - ČEŠKA 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Franzek 3., Kronwall 21., Lundquist 50., Persson 58.; Petruzalek 44.

ŠVEDSKA 2 2 0 0 0 +5 6 RUSIJA 1 1 0 0 0 +3 3 NEMČIJA 1 1 0 0 0 +3 3 ČEŠKA 2 1 0 0 1 -1 3 ------------------------------------ NORVEŠKA 1 0 0 0 1 -2 0 DANSKA 1 0 0 0 1 -2 0 LATVIJA 1 0 0 0 1 -3 0 ITALIJA 1 0 0 0 1 -3 0