Eugenia Bujak zadnja tri leta zastopa Slovenijo, ki ji je tudi privozila največ UCI-točk in s tem eno kvoto za olimpijske igre v Tokiu, kjer jo v nedeljo, 25. julija, čaka zahtevna olimpijska cestna dirka. Foto: www.alesfevzer.com

V četrtek je Eugenia Bujak (Ale BTC Ljubljana) za minuto prehitela tekmice v vožnji na čas, v nedeljo je dobila ciljni šprint četverice, ki je edina dokončala celotno cestno dirko, kjer so članice vozile skupaj s starejšimi mladinci. V četveroboju z ekipno sotekmovalko Uršo Pintar, Špelo Kern (Massi Tactir) in Urško Žigart (BikeExchange) je upravičila sloves najmočnejše šprinterke in drugič postala prvakinja v cestni vožnji.

Drugič po letu 2019 ima v lasti oba državna naslova, zadnjih pet od skupno 12 zmag profesionalne kariere je z državnih prvenstev Slovenije, katere reprezentantka je postala leta 2018.

Razplet ženske cestne dirke za državno prvenstvo 2021. Vseh šest krogov v Kopru je prepeljala le četverica kolesark, ki je v cilj prišla s peterico starejših mladincev, ki so se v svoji kategoriji razvrstili med 9. in 13. mestom. Eugenia Bujak je bila najmočnejša, pri čemer je ugnala tudi skupno devetega mladinca Primoža Kirbiša (Perutnina Ptuj). V zavetrju sotekmovalke je branilka naslova Urša Pintar (levo) dosegla srebro, bron je osvojila Špela Kern (v modrem za Bujak), medtem ko je Urška Žigart (zamegljeni dres Bike Exchanga na koncu) ostala brez odličja. Foto: www.alesfevzer.com

Dve zmagi zapored po dvoletnem premoru. Ker vas je bilo na štartu le 15 članic, ste dirkale skupaj s starejšimi mladinci. Ali je bila zato težja dirka?
Zmaga na zmago, to pomeni, da gre forma gor, gor ... Vroče je res bilo, ni bilo lahko dihati, a sem se dobro počutila, zaradi česar sem tudi zmagala, kar sem si želela in se zdaj tudi močno veselim. Dirka ni bila lahka, ker smo dirkale s fanti, a so nam naredili prav dobro dirko.

Za dirko članic – mlajših in razreda elite – je bilo prijavljenih zgolj 15 kolesark, zaradi česar je težko upravičiti zapiranje cest za ločeno dirko. Ob lanskem koronskem DP-ju pod Krvavcem so kolesarke pridružili sredi dirke dirki članov, letos so nastopile skupaj s starejšimi mladinci, a razen vodilne četverice je preostale ujela "metla" pred iztekom zadnjega, 6. kroga. Foto: www.alesfevzer.com

Kakšen je bil razplet, glede na to, da je četverica članic prišla v cilj skupaj s četverico fantov?
Vedela sem, da sem najhitrejša, v to sem verjela. Naredila sem vse, da mi je uspelo. V zaključku smo želeli, da mi Urša Pintar tesno sledi, zaradi česar je bila tudi na koncu druga. Predtem v zadnjem krogu je poskušala s skokom na Markovec, a sta preostali dekleti predobri, da bi na tako kratkem klancu lahko pobegnila.

Ali ste po četrtkovi prepričljivi zmagi pričakovali nov uspeh?
Na cestni dirki nikoli ne moreš reči, da boš zmagal. Vedno se lahko kaj zgodi, kot na primer okvara kolesa lani pred začetkom vzpona na Krvavec, potem nisem mogla ničesar več storiti. A zdaj se je vse izšlo po načrtu.

Uspešna tekmovalna vrnitev po prisilni prekinitvi zaradi okužbe s covidom.
Res sem se lahko malo spočila, saj sem začela dirkati že februarja. Na žalost sem zbolela. Nikoli ne veš, kakšne bodo posledice po covidu, vsak primer je drugačen, nihče ti ne more ničesar napovedati. Vesela sem, da nisem imela nobenih hudih posledic, razen da sem se ustavila za tri tedne. A očitno mi je to prišlo tudi prav.

Zdaj imamo dve vrhunski dirki, obe julija: ženski Giro in zdaj še ženski Tour. To nam je manjkalo v ženskem kolesarstvu, vse kolesarke smo navdušene, zagotovo si prav vsaka želi tudi štartati na Touru drugo leto.

Bujak o ženski Dirki po Franciji

Kaj sledi državnemu prvenstvu?
Sicer se še držim načrta izpred začetka sezone. Zdaj grem na višinske priprave, saj mi višina izjemno odgovarja in se dobro počutim tam gor ter po koncu takšnih priprav. No, prej bom še dirkala žensko dirko Toura – La Course, potem grem pa takoj v Livigno na višinske priprave, z njih pa na olimpijske igre v Tokio.

Koliko bo nastopov v Tokiu?
Žal samo en olimpijski nastop, ker na SP-ju 2019 po zlomu kolena nisem štartala na kronometru, saj še nisem bila pripravljena na tak napor. Na žalost zaradi tega Slovenija pri ženskah nima mesta v olimpijski vožnji na čas.

Kaj pa v drugem delu kolesarske sezone 2021?
Rada bi dobro nastopila na evropskem (Trentino) in svetovnem prvenstvu (Flandrija). Vmes me čaka pomembna etapna dirka svetovne serije po Norveški, potem še VN Plouayja, kjer sem enkrat že zmagala in se tja vedno rada vračam, česar se zelo veselim.

Eugenia Bujak je sodelovala na zadnji neuradni različici ženskega Toura – La Route de France. Potem ko je ostala brez nastopa v Riu, je julija 2016 dobila kar dve od sedmih etap in končala dirko na skupnem tretjem mestu. Foto: www.alesfevzer.com

Ali greste tudi na prvo žensko različice slovitega spomenika Pariz–Roubaix?
Da, grem tudi na prvi ženski Pariz–Roubaix. Nisem še imela sicer priložnosti, da bi v živo preverila slovite tlakovce, a sem si pogledala veliko posnetkov in vem, da bo zelo težko. Rada imam takšne dirke in je pisana zame. Kakšno vlogo v ekipi bom imela v Roubaixu, bomo pa videli čez čas, saj je do takrat še skoraj štiri mesece.

Velika novica za žensko kolesarstvo je uradna objava prirediteljev Dirke po Franciji, da bodo drugo leto končno začeli uradno žensko različico Toura.

Najboljše kolesarke drugo leto od 24. do 31. julija čaka
Najboljše kolesarke drugo leto od 24. do 31. julija čaka "Tour de France Femmes avec Zwift". Med letoma 1984 in 2009 je bilo izvedenih 26 "ženskih velikih pentelj" in še 9 različic "Poti po Franciji" v obdobju 2007–2016. Samo prvih šest izvedb ženske različice Toura je prirejal ASO, glavni organizator Dirke po Franciji in ključni igralec v svetu kolesarstva. Zdaj se to spreminja, najprej bo oktobra končno prvi ženski Pariz–Roubaix, drugo leto pa uradna ženska Dirka po Franciji. Foto: Reuters

Zdaj 31-letna kolesarka je bila rojena v zdajšnji Litvi, tedaj pa še Sovjetski zvezi leta 1989, odrasla pa je na Poljskem, kjer se je kot kolesarka najprej dokazala na velodromu. Leta 2014 je postala evropska prvakinja v kriteriju na stezi, nekoč samostojne olimpijske discipline, ki je zdaj del omniuma. Tistega leta je tudi postala članica takrat nove profesionalne ekipe BTC City Ljubljana in se preselila v Slovenijo.

S poljsko zvezo je imela prve težave, ker so vztrajali, naj dirka tudi še naprej na velodromu. Kot tretja poljska kolesarka bi morala oditi na olimpijske igre v Riu 2016, a so mesto, priborjeno z njenimi UCI-točkami, brez obvestila in pojasnila odvzeli. Sledil je začetek prestopnega procesa in od 2018 dirka na reprezentančnih tekmovanjih pod zastavo Slovenije, pri čemer bo v Tokiu edina slovenska cestna kolesarka.

Eugenia Bujak je sicer ob Urši Pintar edina preostala Slovenka v 12-članski zasedbi italijansko-slovenske ekipe svetovne serije, ki se od lani imenuje Ale BTC Ljubljana.

Eugenia Bujak ima letos ob DP-ju najboljši izid 8. mesto s klasike proti Flandriji. Lani je v dresu Ale BTC Ljubljana blestela na ženskem Giru, kjer je bila v 4. etapi druga in še dvakrat med deseterico. Njena največja zmaga med 12 pa je slavje na VN Plouayja/Bretanje leta 2016. Foto: www.alesfevzer.com