Neizmerno veselje Elise Balsamo, ki je vse naslove iz mlajših kategorij na cestnih dirkah in velodromu zdaj nadgradila v osvojitev mavrične majice med žensko elito, in to v neposrednem dvoboju s trikratno svetovno prvakinjo Marianne Vos. Foto: AP

157,7 km dolga proga med Antwerpnom in Leuvnom ni dala odločitve vse do zadnjih metrov. NIti flandrijski krog niti mestni krogi po ciljnem mestu niso bili dovolj selektivni, da ne bi čez zadnji vzpon dneva (brega Svetega Antona) prišla skupina 20 kolesark.

Kolesarka iz Cunea je postala peta Italijanka z naslovom svetovne prvakinje po Alessandri Cappellotto (1997), Marti Bastianelli (2007), Tatiani Guderzo (2009) in Giorgii Bronzini (2010, 2011). Foto: AP

23-letnica ugnala 34-letnico

Številčno so bile najbolje zastopane Nizozemke in Italijanke, ki pa so sestavile boljši sprinterski vlak. Kot zadnja je prekaljena Elise Longho Borghini naredila luknjo do večine, v dvoboju čistih sprinterk Elisa Belsamo – Marianne Vos pa je bila mlada Italijanka močnejša od 11 let starejše kolesarske ikone.

23-letna Elisa Balsamo je dosegla deveto zmago kariere, že četrto na belgijskih cestah, s slavjem na članskem svetovnem prvenstvu pa je nadgradila naslov mladinske svetovne prvakinje iz 2016, lani pa je bila tudi evropska prvakinja do 23 let.

Ključ do zmage boljša ekipa Italijank

Mlada Elisa Balsamo presenetila izkušeno Marianne Vos

"Popolnoma sem brez besed. Neverjetno. Uresničenje sanj po dolgi sezoni. Moja ekipa je bila tako dobra, brez njih bi bilo nemogoče priiti do mavrične majice. Resnično so verjele vame. V zadnjem zavoju sem izklopila možgane in si rekla, da grem na vso moč," je bila v cilju šokirana novopečena svetovna prvakinja, ki ima z ameriško-italijansko ekipo Trek Segafredo pogodbo do konca sezone 2024.

Prekinjen je niz štirih zaporednih slavij Nizozemk, ki so se morale zadovoljiti s srebrno medaljo, Marianne Vos pa je za dolžino kolesa ostala brez četrtega naslova svetovne prvakinje.

Legendarna Marianne Vos v šprintu morala priznati premoč Elisi Balsamo
Špela Kern se je večino časa vozila v glavni skupini ali pa med prvimi zasledovalkami, čeprav Belgija in flamske dirke niso čisto po njenem kolesarskem okusu. Foto: AP

Za bron Poljakinja ugnala Madžarko

Bronasto medaljo je osvojila Poljakinja Katarzyna Niewiadoma, ki je bila najmočnejša na vzponih, a si ni zmogla privoziti občutne prednosti, ki bi zadoščala za samostojno vožnjo do cilja. 26-letna Niewiadoma je v uteho dobila sprint preostale glavnine, v kateri je nehvaležno četrto mesto osvojila 20-letna Madžarka Kata Blanka Vas, na 5. mestu pa je končala presenečenje dneva Kubanka Arlenis Sierra.

Špela Kern ves čas blizu ospredja

V zadnji krog je z večino favoritinj šla tudi tokrat najboljša Slovenka na dirki Špela Kern. Na koncu je 31-letnica, ki ji sicer bolj ležijo gorsko obarvane dirke, osvojila 28. mesto z zaostankom 50 sekund. Do cilja je na 59. mestu prišla tudi Eugenia Bujak (+9:13), medtem ko Urška Žigart in Urška Bravec dirke nista dokončali.

"Tipična belgijska dirka, kjer je potrebno varčevati z močmi, energijo. Bolj je potrebno biti pameten kot najmočnejši. Ni bilo klancev 5 ali 10 km, ki meni najbolj ustrezajo. Čudilo me je, da niso odločile kocke, ki so bile zelo počasne in zato lahke. Odločil je zadnji skok, a si nimam kaj očitati, saj nisem imela več moči," je po dirki in najboljši predstavi na velikih tekmovanjih povedala Špela Kern, ki se bo v naslednjih tednih odločila ali bo tudi prihodnjo sezono dirkala za špansko ekipo Massi Tactic.

Odstop: Žigart, Bravec.
Anna van der Breggen je predala mavrično majico brez pravega boja, saj je presenetljivo odpadla še pred odločilnima krogoma. Za 31-letnico iz Zwolleja je bila to zadnja dirka izredne kariere, saj se poslavlja od vloge tekmovalke in bo po novem športna direktorica pri najboljši ženski ekipi svetovne serije SD Worx. Foto: AP
Urška Žigart izgubila glas, na dirki želi vse povedati z nogami
Sorodna novica Trije mušketirji, prvak Italije in Slovenije, danski adut ... prav vsi lačni mavrične majice

Na ženski mladinski cestni dirki je zmagala Britanka Zoe Bäckstedt. Na 75 kilometrov dolgi progi je srebrno kolajno z istim časom kot zmagovalka osvojila Američanka Kaia Schmid, bron je pripadel Nemki Lindi Riedmann, ki je zaostala 57 sekund.

Slovenki sta bili daleč od vrha. Pia Galof je zaostala šest minut in 28 sekund in zasedla 57. mesto, še 15 sekund počasnejša je bila Nuša Moroz, ki se je uvrstila na 71. mesto.

Svetovno prvenstvo se bo končalo v nedeljo z moško cestno dirko.