Alejandro Valverde je prevzel vodstvo, vendar ne velja za najboljšega v vožnji na čas. Foto: EPA

Drugi je bil Francoz Romain Bardet, tretji pa Kolumbijec Rigoberto Uran. Primož Roglič (Lotto NL Jumbo), ki je dobil četrtkovo etapo, je tokrat z minuto in 11 sekundami zaostanka končal na 21. mestu. Pred njim je bil od preostalih štirih slovenskih kolesarjev uvrščen Simon Špilak (Katjuša), ki je bil s 47 sekundami zaostanka za Valverdejem na 14. mestu. Roglič je v skupnem seštevku z drugega mesta zdrsnil na 20. mesto (+1:08), medtem ko je Špilak pridobil deset mest in je na 14. mestu (+0:47).

Valverde je pred današnjo etapo za vodilnim rojakom Davidom de la Cruzom zaostajal le za tri sekunde. V zahtevni etapi, v kateri je bilo pet gorskih ciljev, od tega trije prve kategorije, je bil med najbolj aktivnimi. Napadel je dobre štiri kilometre pred ciljem, vendar mu pobeg takrat še ni uspel, saj so ga ulovili štirje kolesarji. Toda v zadnjih 300 metrih je 36-letni kolesar, ki je v letošnji sezoni že dobil dirki po Andaluziji in Kataloniji, znova močno pospešil. Bardet, Uran, Michael Woods in Louis Meintjes pa so se za njim razvrstili od drugega do petega mesta.

Lanski zmagovalec Dirke po Baskiji Alberto Contador je za vodilno peterico zaostal za tri sekunde, takšen pa je njegov zaostanek tudi v skupni razvrstitvi, v kateri vodi Valverde, z istim časom je drugi Uran, tretji pa Bardet.

Na kronometru Valverde ni favorit
"Ves čas sem poskušal z napadi. Vsi smo bili že pošteno utrujeni in težko je bilo narediti razliko. Nisem hotel porabiti vse moči, saj sem se zavedal, da imam v šprintu največ moči. Zelo dobro poznam sklepni vzpon, zato sem se odločil za zadnji napad 300 metrov pred ciljem," je povedal Valverde.

"Seveda si zelo želim dobiti dirko, vendar je za menoj nekaj specialistov za kronometer, zato bo zelo težko zadržati skupno vodstvo," je še dodal španski veteran.

Odločitev bo padla v soboto, ko je na sporedu 27,7 km dolg kronometer.