Dončiću je le ena podaja zmanjkala do drugega zaporednega trojnega dvojčka. Foto: Reuters

Mavericksi so ob odmoru vodili z 71:59, nato pa so se gostje vrnili in na sporedu je bila dramatična končnica, ki je pripadla Blazersom. Kristaps Porzingis je bil najboljši strelec Dallasa z 32 točkami. Dončić ni imel najboljšega strelskega večera (8/22 iz igre, 2/11 za tri), na parketu je bil 38 minut.

Lillard pravilno izbil žogo
Porzingis je minuto in 16 sekund pred koncem zadel dva prosta meta za 119:118. Damian Lillard je odgovoril s polaganjem 26 sekund pred zadnjim piskom sirene. Dončić je zgrešil trojko, a je Dorian Finney-Smith ujel žogo in sodniki so piskali osebno napako nad njim, kar bi pomenilo dva prosta meta za Mavse. Trener Portlanda Terry Stotts je izzval to odločitev in posnetek je pokazal, da ima prav. Lillard je pravilno izbil žogo.

Pri izidu 119:120 sta Rodney Hood in Porzingis skočila za žogo na sredini parketa. Kent Bazemore je ujel žogo in po osebni napaki Jalena Brunsona zadel prvi prosti met, drugega je zgrešil, a ostalo je le še pet sekund. Rick Carlisle ni imel več minute odmora. Dončić je podal do Tima Hardawayja, ki je ob pisku sirene zgrešil trojko iz več kot desetih metrov.

"Zavedal sem se, da moram imeti prav. V nasprotnem primeru bi izgubil zadnjo minuto odmora, Dallas pa bi imel dva prosta meta. Lillard je bil prepričan, da je izbil žogo in zaupal sem mu," je pojasnil Stotts.

Mavericksi z delnim izidom 15:0 končali prvo četrtino
Hood je tri minute in 19 sekund pred koncem prve četrtine izenačil na 25:25, nato pa Portland ni dosegel niti točke več. Gostitelji so z delnim izidom 15:0 povedli s 40:25 po prvi četrtini. Dončić jo je zaključil s silovitim zabijanjem, potem ko je švignil mimo Lillarda.

Tudi v drugi četrtini so Mavericksi vseskozi nadzorovali potek, Dončić je sekundo pred odmorom s polaganjem postavil izid polčasa 71:59.

Tim Hardaway je takole upal na čudež ob pisku sirene, a je žoga komaj zletela do obroča. Foto: Reuters

Udarna naveza Lillard-McCollum ujela ritem
Lillard, ki je v prvem delu dosegel le dve točki, se je razigral v tretji četrtini. Nanizal je kar 17 točk in Blazersi so izenačili na 95:95.

Sedem minut pred koncem so si priigrali celo najvišje vodstvo na tekmi (101:107). Blestel je tudi CJ McCollum s 35 točkami (13/26 iz igre). V končnici je Dallas zgrešil preveč metov, Poringis je tri minute in pol z zabijanjem po podaji Dončića dosegel zadnji koš, nato pa je dodal še štiri proste mete.

Dončić prevzel odgovornost za poraz
"To tekmo sem izgubil, ker sem se odločil za napačne mete. V zadnji četrtini so že izpolnili bonus osebnih napak. Zgrešil sem štiri trojke, namesto da bi prodiral pod koš," je Dončić prevzel odgovornost za poraz.

Grenak priokus ob jubileju Carlisla
Razočaranje po tekmi je bilo veliko, saj so igralci želeli čestitati trenerju. Rick Carlisle, ki je Maverickse popeljal do naslova junija 2011, je praznoval 60. rojstni dan.

Wiggins s štirimi trojkami shladil Vročico
Tudi Miami je doživel prvi poraz v sezoni. Minnesota je zadnjo četrtino dobila kar z 39:25 in zmagala s 116:109. Andrew Wiggins je zadel štiri trojke v zadnjih šestih minutah, ko je prispeval 16 izmed 25 točk. Goran Dragić je v 27 minutah dosegel 13 točk, 5 skokov in 4 podaje.

Vročica, ki je v soboto presenetila v Milwaukeeju, je imela še tri minute in pol pred koncem dve točki prednosti (99:101), potem je Wiggins s polaganjem izenačil, nato pa zadel tri zaporedne trojke za 110:101 minuto in pol pred koncem.

Jimmy Butler, ki je v sredo postal oče, bo debitiral v dresu Miamija v torek na domačem parketu proti Atlanti. Pred dvema letoma je blestel pri Volkovih in jih popeljal v končnico po 13 sušnih sezonah. Lani je igral za Philadelphio in prejel glasne žvižge ob prihodu v Target Center.

Stephen Curry in soigralci so zanesljivo izgubili obe uvodni tekmi nove sezone. Foto: Reuters

Polom Bojevnikov v Oklahomi
Na uvodni nedeljski tekmi je Oklahoma odpravila Golden State kar s 120:92. Že ob odmoru so gostitelji vodili s 33 točkami naskoka (70:37). Bojevniki so brez Kevina Duranta, Klaya Thompsona (po operaciji kolena v tej sezoni ne bo igral) in Andreja Iguodale le še bleda senca ekipe, ki se je petkrat zapored uvrstila v finale in osvojila tri šampionske prstane (2015, 2017 in 2018).

Danilo Gallinari je v prvih 63 sekundah nanizal osem točk, zadel je dve zaporedni trojki. Prednost je vseskozi naraščala, Steve Kerr pa nikakor ni našel razigrane peterke. Po prvi četrtini je Oklahoma vodila s 35:20, ob odmoru že 33 točk, po tretji četrtini pa že s 105:68. Rezervisti gostiteljev so nato v zadnji četrtini dosegli le 15 točk.

Oklahoma je zadela 15 trojk, Golden State pa le pet iz 33 metov. Stephen Curry je zadel dve iz devetih poskusov. D'Angelo Russell je bil izključen sredi tretje četrtine, ko je prejel dve tehnični napaki zaradi pritoževanja pri sodniku Jamesu Williamsu.

"Smo v neugodnem položaju. V zadnjih petih letih smo imeli zares talentirano moštvo. Ekipa je imela veliko izkušenj, pravilno so se odločali. Zdaj imamo mlado moštvo, ki se mora še najti. Potrebujemo prvo zmago, potem bo lažje," je pojasnil trener Steve Kerr.

LeBron James je pokazal mišice v zadnji četrtini, ki so jo Lakersi dobili s 33:21. Foto: ReutersFoto: Reuters

James v drugem polčasu zrežiral zmago Lakersov
Na zadnji nedeljski tekmi so LA Lakersi premagali Charlotte s 120:101. Jezerniki nikakor niso ujeli pravega ritma v prvem polčasu, ko je LeBron James prve štiri točke dosegel šele v zadnji minuti pred odmorom. Hornetsi so držali priključek (63:62).

Ob koncu tretje in na začetku zadnje četrtine so Lakersi z delnim izidom 18:2 prelomili tekmo. Razigral se je James, ki je na koncu prispeval 20 točk, 12 podaj in šest skokov. Anthony Davis je bil najboljši strelec tekme z 29 točkami in 14 skoki. Dwight Howard je zadel vseh osem metov iz igre, center se je izkazal s 14 točkami, 10 skoki in štirimi blokadami.

Dallas proti Portlandu doživel prvi poraz

Nedeljske tekme:
DALLAS - PORTLAND
119:121 (40:25, 31:34, 24:36, 24:26)
Porzingis 32 (11/23 iz igre) in 9 skokov, Dončić 29 (8/22 iz igre, 2/11 za tri, prosti meti 11/14), 12 skokov, 9 podaj in 3 ukradene žoge v 38 minutah, Kleber 14, Se. Curry 12, Hardaway 11, Wright 8, Finney Smith 6, Brunson 4, Jackson 3.; McCollum 35 (13/26 iz igre), Lillard 28 (10/20 iz igre, 1/7 za tri), Hood 20 (3/3 za tri), Bazemore 11, Collins 10, Whiteside 6, Labissiere in Hezonja po 4, Simons 3.

MINNESOTA - MIAMI
116:109 (36:23, 19:34, 22:27, 39:25)
Wiggins 25, Towns 23 in 11 skokov, Teague 21, Napier 12, Covington 11, Vonleh (4/4 iz igre) in Okogie po 8, Layman 6, Culver 2; Nunn 25 (9/17 iz igre, 5/9 za tri), Robinson 21 (4/7 za tri), Winslow 20, Dragić 13 (5/11 iz igre, 2/6 za tri), 5 skokov in 4 podaje v 27 minutah, Adebayo 13, Leonard 5, Silva in Olynyk po 2.

OKLAHOMA CITY - GOLDEN STATE 120:92
Schröder 22 (9/13 iz igre), 8 skokov in 6 podaj, Gallinari 21 (4/9 za tri), Gilgeous Alexander 19 in 9 skokov, Ferguson 13, Paul 10 (2/2 za tri); Curry 23 (7/18 iz igre, 2/9 za tri) in 8 skokov, Green, Chriss in Paschall po 10.

MEMPHIS - BROOKLYN * 134:133
Morant 30 (13/22 iz igre), Brooks 21, Valančiunas 16 in 11 skokov; Irving 37 (11/27 iz igre, 5/12 za tri), 7 skokov in 7 podaj, LeVert 27, Dinwiddie 16.