Matjaž Smodiš je bil najboljši strelec tekme z 18 točkami. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Samo Udrih
Samo Udrih je bil razigran v prvem polčasu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Nenad Krstić
Nenad Krstić je bil izbran za najbolj koristnega igralca turnirja v Stožicah. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Miloš Teodosić
Miloš Teodosić je zadel odločilno trojko 57 sekund pred koncem finala za 78:71. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Selektor Božidar Maljković se je po ponedeljkovem porazu proti Hrvaški (60:65) odločil, da počitek nameni Erazmu Lorbku in Sašu Ožboltu. Tokrat je bil zelo razpoložen Matjaž Smodiš, ki je prispeval 18 točk.

Po tekmi se je selektor Maljković odločil, da bosta reprezentančne priprave zapustila mlada Klemen Prepelič (Helios) in Luka Lapornik (Zlatorog), izbrani vrsti pa se bo na nadaljnjih pripravah pridružil 20-letni Jaka Blažič (Union Olimpija).

Odlična obramba Slovencev
Slovenci so začeli odlično v obrambi. Matjaž Smodiš je hitro nanizal pet točk, BiH pa je prvo točko dosegel šele s prostim metom Elmedina Kikanovića v peti minuti (7:1). Prednost gostiteljev turnirja se je še povečevala, zelo razpoložen je bil Samo Udrih s šestimi točkami. Po desetih minutah je bilo 21:8 za Slovenijo.

Povratek BiH-a v drugi četrtini
Na začetku druge četrtine je bila na parketu dvorane v Stožicah le izbrana vrsta BiH. Slovencem se je popolnoma ustavilo v napadu, kar je BIH znala izkoristiti in z delnim izidom 10:0 prišla le še na tri točke zaostanka (21:18). V 16. minuti je prednost Slovencev znašala samo še točko (23:22), nato pa je v pravem trenutku prvo trojko za slovensko izbrano vrsto zadel Udrih. Po dveh prostih metih Uroša Slokarja je bilo 32:25, do odmora pa se je BiH znova približal (33:30).

Na začetku drugega polčasa so Slovenci nanizali sedem zaporednih točk (40:30). Varovanci Sabita Hadžića so se znova hitro pobrali in se po trojki Mirze Teletovića v 28. minuti tekme približali na štiri točke zaostanka (43:39), po štirih zaporednih točkah odličnega Uroša Slokarja ponovno narasle na osem točk (47:39).
Zupan in Smodiš naredila razliko
Do odločitve je prišlo na začetku zadnje četrtine, ko sta Miha Zupan in sijajni Smodiš (18 točk; 7/10 iz igre) zadela izza črte, po košu Zorana Dragića sedem minut pred koncem pa je bilo že 57:43. BiH se ni uspel približati na manj kot sedem točk zaostanka.

"Pohvalil bi svoje fante. Mislim, da smo na dobri poti in, da smo si nabrali nove izkušnje na tem turnirju. Čaka nas nadaljevanje napornih priprav za evropsko prvenstvo v Litvi. Tam moramo biti pravi," je povedal Maljković.

"Zaslužena zmaga slovenske reprezentance. Čeprav smo vložili veliko truda, se nam na koncu ni izšlo. Moja ekipa je še na poti v pravo formo, zato smo ta turnir vzeli za dobro vajo. Želel bi tudi pohvaliti Adecco pokal EX-YU 2011, ki je bil res vrhunsko organiziran in izveden ter temelji na odlični ideji, ki se bo, upamo, realizirala tudi v prihodnje," pa je dodal selektor BiH-a Hadžić.
Do konca priprav še tri tekme
Slovenski košarkarji imajo zdaj dva dni počitka, priprave na EP pa bodo nadaljevali konec tedna v Kranjski Gori. Do odhoda na jih čakajo še tri tekme. Najprej bosta na sporedu dve preizkušnji z evropskimi prvaki Španci v Malagi ter Granadi, za konec priprav pa 24. avgusta v Stožice prihaja Litva.
Izjemna vrnitev Srbov
V finalu so Hrvati še sedem minut pred koncem vodili s 67:57, potem pa pet minut niso dosegli niti točke. Srbi so s serijo 13:0 dve minuti pred koncem povedli s 70:67, zmago pa sta s trojkama potrdila Duško Savanović in Miloš Teodosić.
Krstić MVP turnirja
Za najboljšega igralca turnirja je bil izbran Nenad Krstić (Srbija), ki je bil izbran tudi v najboljšo peterko turnirja. V tej so se znašli še njegov soigralec Miloš Teodosić, Goran Dragić (Slovenija), Bojan Bogdanović (Hrvaška) in Mirza Teletović (BiH).