Pau Gasol je dosegel 19 točk ob metu iz igre 6/17, zadel pa je vseh sedem prostih metov in dodal še 16 skokov. Foto: Reuters
Mirza Begić
Mirza Begić je bil spet razigran, toda zaradi tretje osebne napake je moral na klop, kar so Španci izkoristili. Foto: Reuters
Mark Gasol
V prvem polčasu je Španija žoge podajala bratoma Gasol, ki pa ju je slovenska obramba precej uspešno ustavila. Toda v tretji četrtini je sledil razpad sistema in Španija je dosegla kar 36 točk v desetih minutah. Foto: EPA
Juan Carlos Navarro in Mirza Begić
Juan Carlos Navarro je v tretji četrtini pokazal svoje mojstrstvo in zadeval z vseh položaj. S 26 točkami je bil prvi strelec tekme, njegov met iz igre je bil 11/16. Foto: Reuters
Španija v prvem polčasu ni mogla razviti svoje igre, s katero je letos v Litvi lomila nasprotnike. Ko je steklo Navarru in P. Gasolu, je "stroj" začel obratovati s polno paro in rešitve za Slovenijo ni bilo več. Foto: Reuters
Erazem Lorbek, Pau Gasol in Mirza Begić
Erazem Lorbek in Mirza Begić sta na začetku uspešno ustavljala Paua Gasola. Ko je bil Begić na klopi, se je center Lakersov razigral. Foto: Reuters

V uvodnem četrtfinalu evropskega prvenstva v košarki je po prvi četrtini zadišalo po senzaciji, saj je Slovenija vodila s 23:16, upe pa je vzbujala prerojena igra in precej izgubljeni nasprotniki. Toda v drugi četrtini se je slovenska igra vrnila v ustaljene tirnice - osem izgubljenih žog in številni zgrešeni poskusi za tri so Špancem omogočili, da so v 19. minuti prvič povedli in polčas dobili s 35:31.

V tretji četrtini je sledil popoln razpad sistema. Španski stroj je pod taktirko Juana Carlosa Navarra (26 točk, od tega 17 v 3. četrtini) in Paua Gasola začel mleti, trojke so padale od vsepovsod (7/10 v 3. četrtini), Slovenci pa so bili v napadu povsem nemočni. Razlika je v 30. minuti narasla na 68:40 in nadaljevanje tekme je bilo le še formalnost. Slovenski met za tri točke je bil 6/27, skok je Španija dobila s 47:32. Slovenija se bo zdaj borila za mesta od 5 do 8. Če bo v četrtek premagala Litvo, ki je presenetljivo izgubila proti Makedoniji (67:55) si bo že zagotovila nastop v kvalifikacijah za olimpijske igre 2012.

Prva četrtina (23:16): Prebujena Slovenija
Izjemen začetek Slovenije: točki Z. Dragića po zgrešenem metu Begića, ukradena žoga Muriča in protinapad za 4:0. Pau Gasol je držal ravnotežje in dosegel prve štiri točke za Španijo. Slovenija je uresničila napovedi, igrala sproščeno, toda agresivno in izjemno borbeno. Celo trojke so stekle, zadel je Lorbek, nato še Lakovič in pogled na semafor je bil presenetljiv: 14:6. Lorbek je tudi pod košem zadeval (18:12).

Slovenija je nato izpeljala nekaj neuspešnih napadov, vseeno pa Španci niso povedli, saj so imeli težave ob igri, postavljeno na obrambo, in so tudi izgubljali žoge. Begić je dokazal, da se niti velikega Paua Gasola ne boji, z zabijanjem je še dvignil že zelo načeto samozavest Maljkovićeve ekipe. Tudi rezervisti so se dokazali, da jim gre zaupati: Ožbolt je s trojko povišal na 23:16, Samo Udrih pa je dodal še eno prav v zadnjih izdihljajih četrtine, toda sodniki je le niso priznali, čeprav je na semaforju že pisalo 26:16. Za osvežitev spomina: Slovenija je v 2. polčasu tekme proti Finski dosegla 25 točk.

Druga četrtina (8:19): Spet po starem
Španija je še naprej igrala pod koš, kjer pa je slovenska obramba dobro zapirala prostor, medtem ko ji meti z razdalje niso stekli. Tudi Sloveniji se je ustavilo v napadu in izid je več kot dve minuti ostal nespremenjen 23:16. Takrat je zadel M. Gasol in izkoristil še dodatni prosti met. Španija se je približala na 23:21, krizo pa je izjemno prekinil Mirza Begić, ki je kot Superman priletel v raketo in odbito žogo zabil v koš. Škoda, da je že v eni od naslednjih akcij odlični center dobil tretjo osebno napako. Splačalo se je, M. Gasol je zgrešil oba prosta meta. Toda v napadu ni in ni šlo, conska obramba je Sloveniji delala preglavice.

Španija je po prostih metih P. Gasola v 16. minuti izenačila na 25. Maljković je končno vzel minuto odmora. Ni pomagalo, sledil je nov neuspešen napad in šesta slovenska izgubljena žoga v drugi četrtini. Mučne trenutke je s trojko prekinil Smodiš. 1:36 pred koncem prvega polčasa je Španija po točkah Reyesa v raketi in dodatnem prostem metu prvič povedla (28:30). Smodiš je bil zaslužen, da Španija ni ušla predaleč, po njegovem košu in prostem metu je Slovenija zaostajala za točko. Navarro je nato zadel prvo špansko trojko in postavil izid polčasa 31:35. Slovenske trojke do polčasa: 4/13, skok 23:17 v korist Španije.

Tretja četrtina: V nekaj minutah popolna predaja
Drugi polčas je s košem odprl P. Gasol, v svojem slogu je do svoje enajste točke prišel še Navarro, ki je zadel tudi v naslednjem napadu. Z desnega krila je udaril še Fernandez in Španija je po delnem izidu 12:0 vodila s 44:31. Murić je s hrabro akcijo le končal minute popolne nemoči v napadu. Pri Španiji je bil ob Navarru razigran tudi Pau Gasol, Smodiš ga ni mogel ustaviti. V 25. minuti je bilo vodstvo že 16 točk (49:33), slovenske odgovora pa ni in ni bilo. Razlika je hitro presegla 20 točk in se po trojki izjemnega Navarra (26 točk v prvih treh četrtinah) približala 30 točkam (68:40). Polfinalist je znan, vprašanje je le še eno: kakšna bo razlika na koncu tekme.

Zadnja četrtina (19:15): Goran, prepozno!
G. Dragić je izkoristil neresno igro Španije in po svoji 14. točki Slovenijo po delnem izidu 7:0 približal na 71:52. Jagodnik je imel pri odprtem metu za tri točke priložnost za še manjši zaostanek, toda tudi njegova deseta zaporedna trojka na tem EP-ju je zgrešila cilj. Scariolo je po novih točkah Slovenije na parket vrnil P. Gasola, da spet naredi red. Pri 71:54 je še Lorbek zgrešil trojko. Ibaka je bil prvi, ki je v zadnji četrtini dosegel koš v španski ekipi. Naslednji, ki je sprožil vzklike obupa, je bil Samo Udrih, saj je izza črte povsem zgrešil cilj. Tekma je bila tako in tako že odločena, sledilo je le še divjanje v eno in drugo smer.