Boštjan Nachbar se je z medaljo želel zahvaliti navijačem za veliko podporo. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Zoran Dragić je bil na parketu manj kot 23 minut, pa je bil statistično najboljši slovenski posameznik. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Res je, konec je sanj o medalji, ampak tisto šesto mesto lahko še ulovimo. Moramo se zdaj psihično pripraviti za naprej. V prvem polčasu smo igrali dobro obrambo, vendar v napadu ni steklo. Zgrešili smo kopico trojk, tudi prodirali nismo, da bi iskali odprte mete. Tudi Parker se je razigral v drugem polčasu. Izgubili smo skok, kar mislim, da je bilo ključno.

Domen Lorbek po tekmi s Francijo
Tony Parker se je razigral v drugi in tretji četrtini. Bil je najbolj zaslužen za francosko serijo 10:0. Na koncu je zbral 27 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Dali smo vse od sebe. To tekmo je potrebno čim prej pozabiti. Čaka nas pomembna tekma proti Srbiji. Še enkrat bi se rad zahvalil navijačem, ker so nas celo tekmo spodbujali. Tudi mi smo razočarani, ampak tak je šport. Čaka nas nov boj.

Gašper Vidmar po tekmi s Francijo
Goran Dragić je dobro vodil slovensko igro, dosegel 18 točk, na kocnu pa je tudi njemu zmanjkalo moči. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Analiza četrtfinala: Slovenija - Francija

je po bolečem porazu v četrtfinalu (72:62) proti Franciji dejal Boštjan Nachbar.

"Eno stvar lahko rečem, mi smo pustili srce na parketu. Razočarani smo, dolgo bo bolelo," je bil tako kot vsi slovenski košarkarji po koncu sanj o medalji razočaran "Boki". To je bil brez dvoma vrhunec slovenske reprezentance, ob enem tudi vrhunec zelo nadarjene generacije, ki je sicer odlično igrala v mlajših kategorijah, a v članski višje od četrtega mesta leta 2009 ni zmogla. Kolajne ji ni uspelo doseči niti na domačem prvenstvu, in jasno, da poraz košarkarje zelo boli.

Ta generacija sicer nikoli ni zaigrala v popolni postavi. Še najmočnejša je bila verjetno leta 2006 na svetovnem prvenstvu. Zaradi različnih vzrokov so vsi, od ključnih igralcev z izjemo Jake Lakoviča in Gorana Dragića, izpustili kakšno akcijo. Tako se je pred domačimi navijači, ki so bili skozi vso prvenstvo odlični, ponudila res velika priložnost. Znova jim ni uspelo zbrati popolne reprezentance, prišlo je do kar nekaj odpovedi, a nobena od vrhunskih ekip ni nastopila popolna. Na primer Francozom so manjkali kar štirje visoki igralci.

Francozi enostavno boljši
"Težko je komentirati po tako težkem porazu. Dve leti smo si želeli ravno te zmage. Bili so boljši, to je treba priznati. Niso nam pustili razviti svoje igre. V napadu smo bili preveč statični in brez pravih idej. Francozi so to izkoriščali in polnili raketo. V obrambi smo v drugem delu dobili preveč lahkih košev. Žogo smo pobirali iz mrežice in ne z obroča, tako da je bilo težko razviti protinapad. Bili so enostavno boljši od nas,
" je premoč odličnim evropskim podprvakom priznal novopečeni član Barcelone.

Slovencem met ni in ni stekel. Šele v 13. poskusu so zadeli prvo trojko, ko je bil uspešen prav Nachbar, ki je prispeval deset točk. Ob koncu, ko so lovili Francoze, je Slovencem zmanjkalo pravih idej, brez moči je bil tudi najboljši slovenski strelec Goran Dragić (18). "Žogo smo dali najboljšemu igralcu. Je pa res, da smo pri tem predolgo vztrajali. Ne gre tu kritika na Gorana ali trenerja, ampak bi se morali ostali več gibati in ustvarjati več prostora. Francozi so izkoriščali našo statično igro in kaznovali vsako našo napako," je o zadnjih minutah dejal izkušeni košarkar.

Črni piki proti Poljski in Finski
"Nismo bili zategnjeni, vsaj jaz ne. Enostavno nam niso pustili, da pridemo do svoje igre, da vlečemo protinapade, da smo v hitri tranziciji ... Če nas ustavijo v tem, smo neka povprečna ekipa," je še pristavil 33-letni Dravograjčan, ki je na prvenstvu igral na položaju krilnega centra, čeprav je bolj "domač" povsem na krilu.

Reprezentanca je s tem, ko je dobila Francijo, plačala velik davek na poraz po podaljšku proti Hrvaški v predtekmovanju v Celju. Po tekmi z odličnimi Francozi na čelu s prvim zvezdnikom prvenstva Tonyjem Parkerjem košarkarjem ni kaj očitati, toda vtis so, kljub izjemni borbenosti na tekmah proti na papirju najmočnejšim reprezentancam, za kar jim vsa čast, nekoliko pokvarili z dvema porazoma, ki sta enostavno nedopustna. Če je bil neuspeh proti Poljski še eden izmed napak, ki so šli v bonus, pa je bil neuspeh proti Finski vseeno preveč. Odnos na obeh tekmah ni bil tako, kot bi se za domače tekme, pred polnima dvoranama, spodobil.

Mučili so se ves drugi polčas
Finci so v polnih Stožicah nadigrali vrsto Božidarja Maljkovića, pred domačimi gledalci je bil to vendarle prehud poraz. Treba je priznati, da so bili Poljaki najslabša ekipa v slovenski predtekmovalni skupini in pred obračunom z gostitelji prvenstva dobesedno "razsuti", podobno velja za Finsko, ki je sicer prijetno presenetila z vnovičnim prebojem v drugi krog, a je bila v slovenski skupini F najslabša izbrana vrsta. Dva taka poraza nista junaška.

Ob Goranu je od slovenskih košarkarjev na prvenstvu brez dvoma pustil najboljši vtis tri leta mlajši brat Zoran, ki je proti Franciji v statistiko vpisal 12 točk in pet skokov: "V drugem polčasu smo začeli premehko. Prišli so v serijo, mi pa smo padli. Dvignili smo se, a nam jih ni uspelo ujeti. Ves čas so imeli vsaj nekaj točk prednosti. Enostavno nismo morali izenačiti. Zgrešili smo nekaj lahkih metov. Mučili smo se. Ves drugi polčas smo se mučili. Na žalost smo bili prekratki. Selektor nas je opozarjal, da moramo bolje zpirati. Francozi so imeli veliko skokov v napadu. 20 sekund smo igrali obrambo, potem pa so dobili lahek skok v napadu in znova. S tem so naredili razliko."

Zdaj vsaj po vstopnico za SP
24-letni Ljubljančan je silovito začel tekmo. Odličen je bil tako v obrambi, kjer se je dobro kosal z vsestranskim Nicolasom Batumom, kot tudi v napadu. Toda že v sedmi minuti je zapustil parket. Takrat je Slovenija vodila z 8:5, "Zoki" pa je do tedaj prispeval šest točk, ujel pa je še tri odbite žoge. Zakaj je tako zgodaj zapustil parket? Zoranov komentar je bil le: "Nisem bil utrujen. Dal sem svoj maksimum, tako kot vedno."

"Šli smo v tekmo tako kot v vsako. Vemo, da lahko z njimi igramo. Imeli smo priložnost, ki je nismo izkoristili. Zdaj imamo še eno, da pridemo vsaj na svetovno prvenstvo,
" se je mlajši izmed bratov Dragić dotaknil še naslednje tekme. Po odhodu Gorana Dragića iz igre pa se je dokončno razigral še Parker, ki je na koncu nasul Sloveniji 27 točk in bil junak francoske zmage.

Kje se je "izgubil" Joksimović?
Prve točke, zadel je izza črte, je Parker dosegel šele dobrih 30 sekund pred tem, ko je Goran Dragić zapustil parket v prvi četrtini, in dve minuti za tem, ko je na klop odšel Zoran, ki je bil statistično najboljši slovenski posameznik, na parketu pa je prebil nekaj manj kot 23 minut. Vsega 43 sekund igre, še to v zadnji minuti, pa si je prislužil Nebojša Joksimović, ki je navdušil z izjemno požrtvovalno igro proti Grčiji ter Italiji, ko je z odlično obrambo zaustavil najbolj nevarnega Italijana Marca Belinellija in uspešno omejil Grka Vassilisa Spanoulisa, sicer prvo ime Evrolige v zadnjih dveh sezonah.