Panathinaikos, ki je redni del Evrolige končal na drugem mestu za madridskim Realom, je bil nazadnje prvak l. 2011, hkrati pa je to njegov peti naslov v tem stoletju (2000, 2002, 2007, 2009). Prvega je osvojil leta 1996.

S sedmim naslovom je Panathinaikos postal tretji najuspešnejši klub v Evropi. Real Madrid, ki je bil branilec naslova, ostaja pri enajstih lovorikah, CSKA Moskva pa jih ima osem.

Ataman je tretjič v zadnjič štirih letih postal prvak Evrolige – dvakrat mu je to uspelo s turškim Efesom. Turški trener je popolnoma prenovil ekipo, kar se je izkazalo za zmagovito potezo.

Del zgodbe o uspehu Panathinaikosa je tudi nekdanji slovenski reprezentant Sani Bečirović, ki je bil še lani športni direktor Cedevite Olimpije, letos pa to funkcijo opravlja pri zeleno-belih iz Aten. Bečirović je bil že kot igralec prvak s Panathinaikosom leta 2007.

Ergin Ataman je Panathinaikos popeljal na vrh Evrope. Foto: EPA

Vrnitev Panathinaikosa v drugi četrtini
Real Madrid je prvo četrtino, v kateri je bil boljši v vseh statističnih elementih, dobil s 36:25. Prednost je povišal na 14 točk (41:27) in videti je bilo, da bo tekmo odločil že v prvem polčasu. Toda Grki so se prebudili, s fanatično obrambo so se približali le na točko zaostanka (46:45). Španci so odgovorili s serijo, ki jim je prinesla +7 (54:47). Kostas Slukas je ob zvoku sirene postavil izid prvega polčasa (54:49).

V tretji četrtini je Panathinaikos z delnim izidom 2:9 prvič na tekmi prevzel vodstvo (56:58). Po skoraj treh minutah strelskega mrka na obeh straneh je za Real prosti met zadel Džanan Musa, na drugi strani pa je bil natančen Kendrick Nunn (57:60). Panathinaikos je za tri vodil tudi pri izidu 61:64, kar je bil izid po tretji četrtini.

V zadnji četrtini pa je povedel že za devet (65:74). Real se je približal, Slukas pa je Grke z dvema zaporednima trojkama pet minut do konca vodil do +8 (71:79). Španci so s trojko Sergia Llulla in košem Walterja Tavaresa znova ujeli tekmece (76:79). Grki so po minuti odmora odgovoril z delnim izidom 0:9 za +12 (76:88). Prednost so višali, vodili so že za 18 točk (77:95). Končni izid je bil 95:80.

Prvi strelec Panathinaikosa je bil Kostas Slukas s 24 točkami. Postal je tudi MVP zaključnega turnirja. Odlični košarkar je Evroligo osvojil četrtič, enkrat s Fenerbahčejem, dvakrat z Olympiacosom in zdaj še s Panathinaikosom. Pri grškem velikanu sta bila razpoložena tudi Kendrick Nunn z 21 točkami in Mathias Lessort s 15 točkami.

Džanan Musa je bil s 15 točkami prvi strelec Reala. Foto: EPA

Olympiacos na tretjem mestu
Košarkarji Olympiacosa so na tekmi za tretje mesto premagali Fenerbahče s 87:84.

Prvi strelec Olympiacosa je bil Alec Peters z 20 točkami. Pri Fenerbahčeju, kjer naloge pomočnika trenerja opravlja nekdanji selektor Slovenije Rado Trifunović, je Kanadčan Lec Peters dosegel 19 točk.

Navijaški incidenti na Final Fouru
Na zaključnem turnirju četverice v Berlinu so imeli veliko težav z navijači, v soboto zvečer je izbruhnil spopad privržencev Panathinaikosa in Olympiacosa. Policija poroča o 12 ranjenih, treh huje, od teh naj bi bil eden celo v smrtni nevarnosti. Policistom so pri posredovanju pri incidentu, v katerem je sodelovalo približno 70 huliganov, ki so uporabljali bejzbolske kije in druge nevarne predmete, pomagali tudi gasilci, predvsem zaradi dimnih bomb in bakel. Bildt poroča, da so v povezavi s spopadi policisti aretirali 89 ljudi, veliko jih je zbežalo s prizorišč in jih še iščejo. Navijaški incident se je zgodil tudi pred polfinalno tekmo Panathinaikos - Fenerbahče.