Željko Obradović je osvojil že deveto evropsko lovoriko. Foto: EPA
Luka Dončić je na tekmi za tretje mesto dosegel šest točk. Foto: EPA
Luka Dončić po porazu s CSKA-jem. Foto: EPA
Sergio Llull
Najkoristnejši igralec letošnje Evrolige je Sergio Llull. Foto: EPA
Fenerbahče zanesljivo do prve zmage v Evroligi

Turško ekipo je do tako želene lovorike pripeljal srbski trener Željko Obradović, ki je devetič okusil zmago v najmočnejšem košarkarskem tekmovanju v Evropi - to mu je uspelo s petimi različnimi ekipami: Partizanom, Joventutom, Realom iz Madrida, Panathiniakosom in zdaj s Fenerbahčejem.

Najboljši igralec zaključnega turnirja v Carigradu je Američan Ekpe Udoh - v polfinalu je dosegel 18 točk, zbral 12 skokov in osem podaj (indeks 36), v finalu pa je zbral deset točk, devet skokov in štiri podaje (indeks 29).

Največ točk, po 17, sta za turško ekipo v finalu sicer dosegla Nikola Kalinić in Bogdan Bogdanović. Srbska košarkarja sta skupaj dosegla sedem od 13 trojk Fenerbahčeja.

Fenerbahče do ključne razlike v 3. četrtini
Fenerbahče si je v prvi četrtini priboril 12 točk prednosti (26:18), a se je Olympiacos z borbeno igro vrnil in ob polčasu zaostajal le še za pet točk (39:34).

Tri minute do konca tretje četrtine je Fenerbahče spet prišel do prednosti desetih točk (54:44), ki je ni več izpustil iz rok. V zadnjo četrtino so vstopili z 12 točkami prednosti in to višali - po trojki Pera Antića so gledalci, oblečeni v rumeno, že slavili zmago, saj je razlika znašala že 18 točk (68:50).

Razpoloženi Turki, zelo natančni so bili pri metu za tri točke (13/25), so dobre tri minute do konca srečanja vodili že za 20 točk (78:58) in gledalci so na nogah dočakali konec tekme in zgodovinski dosežek turške ekipe - so namreč edina ekipa iz Turčije, ki je osvojila evropski naslov.

CSKA-ju "bron"
V tekmi za tretje mesto je CSKA premagal Real (94:70). Najboljši ekipi po rednem delu Evrolige sta se pomerili za tretje mesto, ki so ga prepričljivo dobili Rusi. Ti so od vsega začetka narekovali ritem igre in imeli pobudo, igralci Reala pa niso bili učinkoviti v napadu. CSKA je na polčas šel s 13 točkami razlike, ki so jo zadržali tudi ob vstopu v zadnjo četrtino, v tej so vodili tudi že za 20 točk, tako da so tekmo mirno pripeljali do konca.

K zmagi Rusov je največ pripomogel Kyle Hines, dosegel je 14 točk. Pri Realu sta po 11 točk dosegla Jonas Mačiulis in Gustavo Ayon.

Luka Dončić, ki se v polfinalu ni vpisal med strelce, tudi tokrat ni zadel iz igre (0:3). Vseh šest točk je dosegel s črte prostih metov, ob tem pa je imel še štiri skoke, dve podaji in tri izgubljene žoge.

Llull najkoristnejši igralec Evrolige
Čeprav Realu ni uspelo osvojiti četrtega mesta, pa odhajajo domov z laskavim priznanjem. V svojih vrstah imajo namreč najkoristnejšega igralca letošnje Evrolige - 29-letnega Sergia Llulla. Naslov si je prislužil z odličnimi predstavami - na tekmo je v povprečju dosegel 16,4 točke in imel 5,9 podaje na tekmo, njegov povprečni statistični indeks pa je bil 16,8 na 32 tekmah.

Dončić prejel priznanje
V prvi peterki so poleg Llulla še Srb Bogdan Bogdanović, Američan Ekpe Udoh (oba Fenerbahče), Grk Georgios Printezis (Olympiacos Pirej) in lanski MVP Francoz Nando De Colo (CSKA Moskva). V drugo peterko so bili izbrani Američan Brad Wanamaker (Darušafaka), Srb Miloš Teodosić (CSKA Moskva), Italijan Nicolo Melli (Brose Bamberg), Mehičan Gustavo Ayon (Real Madrid) in Američan Bryant Dunston (Anadolu Efes).

Najboljši strelec Evrolige je Američan Keith Langford (Unics Kazan), ki je na tekmo v povprečju dosegel 21,75 točke, medtem ko je dobil Luka Dončić (Real Madrid) priznanje za vzhajajočo zvezdo Evrolige. Za najboljšega obrambnega igralca je imenovan Madžar Adam Hanga (Baskonia Vitoria).

Nagrade najboljšim v letošnji sezoni, tudi Dončiću, so podelili včeraj na galadogodku.

EVROLIGA - ZAKLJUČNI TURNIR, Carigrad

Finale:
FENERBAHČE - OLYMPIAKOS
80:64 (26:18, 13:16, 21:14, 20:16)
15.671; Kalinić (4/6 za tri) in Bogdanović po 17, Datome 11, Udoh 10 in 9 skokov, Vesely in Dixon po 8, Antić 4, Sloukas 3, Nounnally 2; Birch 14, Milutinov 10, Spanoluis in Mantzaris po 9, Printezis in Green po 7, Toliopoulos in Papanikolaou po 3, Waters 2.

70:94 (10:23, 22:22, 24:24, 14:25)
Ayon in Maciulis po 11 ... Dončić 6 (0/1 za dve, 0/2 za tri, prosti meti 6/6), 4 skoki in 2 podaji v 22 minutah; Hines 14, Jackson in De Colo po 13.

EuroLeague squad from Awards Ceremony

A post shared by Turkish Airlines EuroLeague (@euroleague) on May 21, 2017 at 1:45am PDT

#RMBaloncesto Awards @euroleague 2016/17: 'Rising Star': @lukadoncic #HalaMadrid #RMBaloncesto

A post shared by Real Madrid Basket (@realmadridbasket) on May 20, 2017 at 2:38pm PDT