Danny Green je soigralce popeljal do pomembne zmage. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Union Olimpija
Zmaji so kljub odsotnosti kapetana Gorana Jagodnika gladko odpravili Prokom. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Damir Markota
Nadomestni kapetan Damir Markota je kljub poškodbi ram stisnil zobe. Odigral je 5 minut. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Sašo Filipovski
Sašo Filipovski po tej zmagi diha nekoliko lažje. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Robert Rothbart
Robert Rothbart je bil z 8 skoki najboljši skakalec Olimpije. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Alonzo Gee
Alonzo Gee je bil s 13 točkami najuspešnejši pri gostih, a je iz igre metal le 3/12. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Danny Green
Atraktivno zabijanje Greena. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Stožice
Lani so Stožice pokale po šivih, letos se bo očitno potrebno navaditi na manjši obisk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Zmajčice
Atraktivne plesalke so med odmori zabavale občinstvo. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Union Olimpija je v tekmi, ki jo je morala dobiti, če je želela ohraniti realne možnosti za drugi del, vodila praktično od začetka do konca. Edino vodstvo Poljakov je bilo 8:7. Zmaji so nato odgovorili z delnim izidom 11:2 in prednost zanesljivo obdržali do konca.

Prokom se je najbolj približal v 28. minuti, ko je po trojki Lukasza Seweryna semafor kazal le +3 (48:45). A krizni trenutki so bili hitro mimo, tako da je zmaga ostala doma. Prvi strelec tekme je bil Danny Green, ki je dosegel 23 točk (trojke 5/7).

Naslednjo sredo, 9. novembra, ob 19.00 se bo Olimpija - spet doma - pomerila z Galatasarayjem, ki je visoko klonil proti Sieni (103:77). Jaka Lakovič je za poražence v 23 minutah prispeval 9 točk.

Film tekme Union Olimpija - Asecco Prokom

Prva četrtina (25:16): Olimpija pobegne s tremi trojkami zapored
Začetna postava Olimpije Ćapin, Murić, Green, Thompson in Varda. Green doseže prvi koš na tekmi (trojko), na drugi strani s košem odgovori Hyrcaniuk. Varda poviša na 5:2. Gee v 4. minuti izenači na 5:5, na kar zadene Murić (5:7). Potem ko Thompson z osebno napako izpolni bonus, Motiejunas v 5. minuti gostom prinese prvo vodstvo (7:8). A s trojkama Ćapina in Salina semafor kaže 15:9. In ko eno doda še Varda, je razlika že +9 (18:9). Gostujoči trener Pačesas vzame minuto odmora. Po njej Olimpija s košem Woodsida prvič povede s +11 (25:14).

Druga četrtina (15:17): Najvišja prednost zmajev +13
Odpre jo Bertans s košem za 27:16. Poljaki so v napadu ob agresivni domači obrambi nemočni, zato neuspešno poskušajo z individualnimi akcijami. Blažič atraktiven prodor pod obroč zaključi s košem (29:16), kar je dotlej najvišja prednost na tekmi. Gostje v nadaljevanju prepolovijo prednost, saj trojki zadenea Lafayette in Gee (37:31). Na drugi strani Ćapin odgovori z enako mero, kar je sedma trojka zmajev iz 14 poskusov (40:31). Polčas 40:33. Green je z 11 točkami najuspešnejši pri Olimpiji.

Tretja četrtina (18:14): Prokom prišel le na -3
Olimpija začne drugi polčas z isto postavo kot prvega. Tako kot v prvem polčasu Green za začetek zadene trojko (43:33), a jo hitro izniči Seweryn. Toda Green s svojo peto trojko spet vrne milo za drago. Po protinapadu Ćapina semafor kaže (48:36), tako da gostujoči trener Pačesas v 23. minuti vzame minuto odmora. Ta je pomagala, saj Prokom po trojkah Seweryna in Blassingameja dve minuti kasneje zniža na 48:42. Minuto odmora vzame Filipovski. Po njej Seweryn zadene novo trojko (48:45), a na domačo srečo z enako mero odgovori Murić (51:45). Po košu Greena in zabijanju Thompsona pa je znova +10 (55:45). Da so krizne minute mimo potrdi Rothbart s košem in zadetim prostim metom za 58:47.

Četrta četrtina: Semafor kazal že 63:47
Murić s trojko poskrbi za dotlej najvišjo prednost na tekmi - 61:47, malo kasneje pa Rothbart poviša celo na +16 (63:47). V nadaljevanju je Olimpija brez večjih težav držala vodstvo, čeprav se je Prokom po trojki Geeja dobri dve minuti pred koncem približal na 65:59. Isti igralec je malo kasneje zgrešil polaganje za 66:61, na drugi strani pa je Green dobro minuto in pol pred koncem povišal na 68:59. Dvoboj pred približno 5.000 gledalci je bil tako odločen.

Filipovski zmago posveča navijačem
"Zmago posvečam navijačem, ki so navijali skozi vseh štirideset minut. Zadovoljen sem s pristopom in načinom igre, ki smo jo danes prikazali. Odigrali smo dobro obrambo in zaustavili smo njihove najboljše igralce. Pametno smo odigrali tudi v napadu. Želim si več takih ali podobnih tekem. To je naša prva evroligaška zmaga, sedaj moramo trenirati še bolj trdo in nadaljevati v podobnem slogu. Še enkrat, odigrali smo zelo timsko, srčno in borbeno," je bil zadovoljen trener domačih Sašo Filipovski, medtem ko je trener Prokoma Tomas Pačesas dejal: "Tekmo smo žal izgubili že v prvi četrtini. Tako slabo tekem na gostovanju ne smemo začenjati, kljub temu smo se večkrat uspeli približati, a nikoli nismo zmogli preobrata. Čestitam Unionu Olimpiji za zmago, saj je bila danes boljša ekipa v vseh elementih igre."