Košarka
Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 4.9 od 31 glasov Ocenite to novico!
Brandon Jefferson
Branilec Brandon Jefferson v prvi četrtini ni dosegel nobene točke, nato pa se je v drugi četrtini prebudil s tremi trojkami. Tri sekunde pred koncem je zadel na nenavaden način in Olimpijo popeljal na prag naslova državnih prvakov. Foto: BoBo
Nikola Janković
Nikola Janković se je izkazal z dvojnim dvojčkom: 15 točk (iz igre 7/12) in deset skokov). Foto: www.alesfevzer.com
Gregor Hrovat
Gregor Hrovat je bil spet med ključnimi nosilci Olimpijine igre. Dosegel je 14 točk (iz igre 6/10), imel je tudi štiri podaje, je pa izgubil šest žog. Foto: BoBo

Ljubljana - MMC RTV SLO

Košarkarji Uniona Olimpije so po zaslugi Brandona Jeffersona, ki je tri sekunde pred koncem zadel trojko, s 75:73 premagali Rogaško in do naslova državnega prvaka jim manjka le še ena zmaga.

Tudi druga tekma finalne serije je bila izjemno tesna, v končnici pa je bila spet srečnejša Olimpija. Jefferson, s 16 točkami najboljši strelec Olimpije (zadel je pet trojk iz osmih poskusov), že ni vedel, kaj bi z žogo, vrgel je na koš in od table zadel trojko. Pri Rogaški je bil najbolj razpoložen Tadej Ferme (19 točk). V Tivoliju je bilo več kot dva tisoč gledalcev. Naslednja tekma, na kateri lahko Olimpija prvič po letu 2009 slavi naslov državnega prvaka, bo v nedeljo ob 18. uri v Rogaški Slatini.

Rogaška slabša predvsem v skoku
Bolje je začela Rogaška in vodila za sedem točk, toda Union Olimpija je z delnim izidom 9:0 prevzela pobudo in prvo četrtino dobila s 15:14, čeprav je zgrešila vseh šest poskusov za tri točke. Nikola Janković je dosegel sedem točk. V drugi tretjini se je ogrel še Brandon Jefferson in dosegel tri trojke. Največjo prednost prvega polčasa je imela Olimpija v 13. minuti (25:16), Rogaško pa je iz nezavidljivega položaja rešil predvsem Tadej Ferme. Ob polčasu je bilo le tri točke razlike (36:33). Rogaška je imela rezerve zlasti v skoku (do polčasa 21:14 v korist Olimpije).

Olimpija povedla za deset točk
Drugi polčas se je začel s trojko Fermeta in košem Dragana Đuranovića za vodstvo gostov s 36:38. Hrovat, Jefferson in Pelko so poskrbeli, da so bili pred odločilno četrtino boljše volje spet navijači Olimpije (55:50), dodatno samozavest pa jim je po dveh minutah zadnje četrtine vlil koš Jankoviča za 60:50. A to ni vzelo poguma Rogaški. Z delnim izidom 2:11 (Ferme je v tem nizu prispeval pet točk) je bila tekma spet povsem odprta. Ekipi sta se izmenjavali v vodstvu, dokler ni dve minuti pred koncem Mirko Mulalić s trojko Olimpiji prinesel vodstva 70:68.

Oliver daleč od svojega povprečja
Zadnja minuta je bila razburljiva. Taylor Johns je po zmedeni igri na obeh straneh izenačil na 72:72. Olimpija je imela napad, zdelo se je, da nima rešitve, a je Jefferson ušel Davisu in spektakularno zadel trojko, s tem pa zlomil Rogaško. Na drugi strani je Dragiša Drobnjak zahteval, da sodniki priznajo njegovo doseženo trojko, vendar je bila osebna napaka storjena že pred metom. Olimpija je proste mete metala le 2/9, najboljši igralec celotne sezone Devin Oliver pa je zmogel šest točk (3/12).

Gašper Okorn, trener Uniona Olimpije: "Mislim, da smo do rezultata 60:50, razen uvodnih minut, ko smo odirali nekoliko preveč nervozno, igrali zelo dobro. Korektni smo bili na obeh straneh igrišča, predvsem smo bili dobri v obrambi, kontrolirali smo tudi skok. Po dobrem rezultatu smo nerazumljivo popustili in Rogaški ponudili priložnost, da izenači. Na koncu smo se izvlekli, pomembno pa je le to, da je rezultat 2:0. Rad bi tudi čestital Rogaški za neverjeten karakter in žilavost. Kapa dol nasprotniku."

Damjan Novaković, trener Rogaške: "Rad bi čestital svojim igralcem za pogumno igro. Nesrečni poraz na prvi finalni tekmi jih ni potrl. Prikazali so maksimalno željo po zmagi. Ponovno smo nesrečno izgubili. Bolj kot poraz nas skrbi poškodba Djuranovića. Upamo, da bomo v nedeljo igrali v polni postavi. Zahvaljujem se številnim Slatničanom, ki so nas spodbujali na današnji tekmi."

Liga Nova KBM, finale, druga tekma,:
UNION OLIMPIJA
- ROGAŠKA (v zmagah: 2:0)
75:73 (15:14, 21:19, 19:17, 20:23)
Jefferson 16 (trojke 5/8), Janković 15 točk in 10 skokov, Hrovat 14, Pelko 8, Oliver in Milošević po 6, Bubnić in Mulalić po 5; Ferme 19, Johns, Đuranović in Davis po 14, Fon 7, Drobnjak 5.

Peta tekma, petek, 26. 5., ob 18.00:

Vse tekme v prenosu na TV SLO 2/MMC-ju. Igrajo na tri zmage.

T. O.
nonparel
# 19.05.2017 ob 19:48
Jefferson je porabil celoletni pridelek krompirja v Sloveniji.
timoti
# 19.05.2017 ob 19:51
Ni bolj zanimive lige, kot je slovensko košarkarsko prvenstvo.
Bobrock
# 19.05.2017 ob 21:03
Šmorn
Olimpiji se sedaj vrača vse tisto iz začetka sezone ko v takih končnicah po navadi ni imela sreče
mc007
# 19.05.2017 ob 21:29
Saj ni važno, tisti, ki ne marate Olimpije ali Ljubljane, navijali boste PROTI Olimpiji, pa če igra proti Idriji, Bolfenku, Sevnici ali pa Kranjski gori. Pacienti pač.
uros23
# 19.05.2017 ob 19:52
Noro, eden najbolj neumnih metov, kar sem jih videl, ampak zadel pa je.
slamič
# 19.05.2017 ob 20:52
Glede samega naslova: Met ni bil iz obupa ampak potem ko je bila storjena nad njim osebna, je pač vrgel trojko, v stilu mogoče zadanem in imam še prosti met. Ampak sodniki, ki že drugo tekmo zapovrstjo v odločilnih trenutkih načrtno kradejo Olimpijo, očitne osebne niso piskali! Se mi zdi da je to postala vseslovenska športna folklora: "Dajmo piskat proti Olimpiji in pokažimo kakšni frajerji smo.. šentflorjanska beda in majhnost..
SLOBloodPatriot
# 19.05.2017 ob 19:53
Dobra, gledljiva košarka. Čestitke obema ekipama, res sta pustili srce na igrišču.
# 19.05.2017 ob 20:54
Očitno imajo nekateri komplekse, nisem se zmotil ko sem navijače rogaške označil za najslabše v ligi. Sojenje je bilo slabo, kaotično, brez repa in glave, ampak enako za obe strani. Edino mesarja Johnsa bi jaz izključil iz košarke, kaj ta bedak dela, noro.
Sicer si je pa Rogaška kriva sama, že pogled na statistiko ti jasno pove, da je bila Olimpija boljša, vodila celo tekmo, če bi pa tole izgubila, bi to bilo bolj darilo Rogaški, ne pa plod njihove dobre igre.
ZKPČW
# 19.05.2017 ob 19:54
Haha kok korakov sm naštel na posnetku od Johnsovega zabijanja :D a so sodniki zaspali?
1a34
# 19.05.2017 ob 14:54
Zakaj se igra v tivoliju? Imamo eno najlepsih kosarkarskih dvoran v evropi, finale drzavnega prvenstva se pa igra v dvorani, v kateri dopoldne potekajo medgimnazijske tekme (katerih del sem bil v svojih srednjesolskih casih seveda tudi jaz).

Zato!

in zato:

Ker je v polnih dvoranah kot so v tej seriji boljše vzdušje.

P.S. Ko bomo čez kakšnih par let mi organizirali evropski FF, ki niti ni največje tekmovanje, ki je bilo kdaj organizirano pri nas, bomo pa najeli tudi Stožice, če bodo takrat še dovolj velike :)

Težko je biti tako dober klub, da mu ponujajo tako veliko lepih dvoran.
vombat98
# 19.05.2017 ob 14:53
uhhh, danes pa bo pravi koš. dan, najprej olimpija-rogaška, za posladek pa še real-fener, vse to pa je že ogrevanje za poletje in prvi skupen nastop vesoljskega dvojca gogi-luka. Upajmo, da jim bo res uspelo spacati olimpijo na višji nivo in nato celi slo basket, za kar bi najbolj dala zagona medalja. GREMO SLO BASKET!!!
hexen
# 19.05.2017 ob 21:55
Nikdar nisem razumel, zakaj se trener obleče kot bankir in ne kot športnik?
vrtnar_1
# 19.05.2017 ob 20:20
Že druga res srečna zmaga Olimpije za lepo prednost 2-0 dveh izenačenih ekip. Če sedaj ne osvojijo naslova potem ne vem kdaj ga bojo.
zelenko
# 19.05.2017 ob 14:46
Letos je še zadnja šansa za ekipe kot je rogaška, da osvojijo naslov. Ker, če se olimpija s prihodom petrola postavi na noge in vrne tja kjer ji je mesto, pa bodo takšne ekipe tesko parirale

kasilnca
Kaj Roga člani ne znajo po slovensko napisati transparenta? Edino, če so napisali ameriškim igralcem na parketu.
butters81
# 19.05.2017 ob 22:33
če še davison20 kot navijač krke napiše, da je bila nad jeffersonom osebna, nismo tako pristranski navijači uol, ko mislimo da bi moral biti še prosti met. Minuse mu pa talate samo taki, ki ste proti ljubljani in ste tekmo spremljali po tv ali samo videli novico na mmc. Moje mnenje, ker kar sem navijačev rogaške v tivoliju videl so delovali čisto normalni. Ne neki zafustriranci.
djdrg
# 19.05.2017 ob 20:02
bravo Olimpija, tisti, ki se pritožujete nad sojenjem Rogaški, ste opazili, da bi morali ob zadnjem košu, še piskat osebno nad Jeffersonom. Res se vidi, da se ta finale igra s srcem na obeh straneh in kdorkoli bo prvak, bo zasluženo. Kvalitete ravno ni, je pa zanimivo in napeto.
Arsenal_fan1
# 19.05.2017 ob 21:50
Ce je zadnjic igral Oliver po Novakovicevo kot Durant, je danes igral Jefferson kot Curry :D.

veteraninsin
# 19.05.2017 ob 19:47
Sodniki so spregledali and 1 pri tem vesoljskem šutu Jeffersona
jest25
# 20.05.2017 ob 00:08
Olimpija vodi 2:0 in je na pragu osvojitve naslova, a prav obakrat so zmagali za mišjo dlako po zaslugi res nore trojke. V torek Janković, danes Jefferson.
Sam sem mnjenja, da je prekršek bil. Takega mnenja je bil tudi Davis, vendar pa se sodniki s tem nso strinjali. Tu bi enostavno morali piskati prekršek in koš razveljaviti, ter dosoditi Jeffersonu dva prosta meta. Pa čeprav sem navijač Olimpije.
Sodniki so tu šli na tisto "sigurno varijanto", da bo Jefferson tako ali tako zgrešil in bo podaljšek, oni pa z morebiti nepravilno dosojeno napako ne bodo vplivali na rezultat. No Američan pa jim je z zadetim metom prekrižal načrte. Vendar kot že rečeno, obakrat so imeli Ljubljančani ogromno sreče v samem zaključku. In čeprav glede na rezultat za Rogaško položaj izgleda brezizhoden, vsaj glede na videno ni še nič odločeno.
butters81
# 19.05.2017 ob 22:19
Spet sojenje v rahlo škodo olimpije, in to v domači dvorani. Očitno je to praksa pri sodnikih v DP. V rogaški ne pričakujem nič boljšega sojenja, ampak smo v mentalni prednosti, plus nekaj rezerve Oliverja in Hrovata.

Če izpostavim fermeta kot motor rogaške, ki je odigral odlično, davisa kot šuter in dribler, johns zna samo zabijati in igrati grobo, drobnjak spet škoda besed. Ostali pa toplo hladno. Rogaška bolj tepe uol a ima manj osebnih, klasična trojica Špendl Majkič in Pukl.

Kakor vidim zmaga olimpije pripelje na plano vse zafustrirance proti ljubljane. Verjetno je le peščica od teh navijačev rogaške. Ne razumem kakšen človek moraš biti, da se hvališ saj nisem za rogaško, samo olimpija ne sme zmagati. To vse pove o vašem karakterju.

Gremo po tretjo zmago v nedeljo in naslov v ljubljano.
jasej1
# 19.05.2017 ob 20:17
Čestitke Olimpiji! Sedaj je zelo blizu, psihološko je sedaj v veliki prednosti. Je pa res, da se vsaka tekma začne z 0:0.

Še enkrat več so na koncu srečno zmagali, a po vseh teh letih si nekaj sreče tudi zaslužijo. Danes so imeli še rezerve, Oliver zna odigrati precej bolje, pa tudi Hrovat.

Mene najbolj preseneča Ferme. Z njim v igri je Rogaška precej boljša. Zelo racionalen igralec, igra pametno, dober šut... Upam, da po tej sezoni stopi korak naprej - je pa res, da bo tudi Rogaška šla stopničko višje, ker se ji obeta Liga prvakov, pa morda tudi ABA liga, čeprav dvomim, da se bodo odločili za njo.
# 19.05.2017 ob 19:43
Mulalić, plačo nazaj.....tole ni kadetski nivo !!!!
nejcandrej
# 19.05.2017 ob 18:03
Kater je pa Maribor v košarki?
1a34
Unssen ... cela glih ne, ene 128 jih bo stiskalo pesti za žabce...

Upam, da jih 128 (teh ali onih) ne ostane spet pred dvorano brez kart, ker je težko spraviti 6.000 ljudi v hram.
simon-rupsi
Tok sreče k jo ma olimpija na zadnjih dveh tekmah.. vsaka jim čast.. :).
Dragoon
# 19.05.2017 ob 14:51
trolicnez

Verjetno zato, ker polovično napolnjen Tivoli na tv izgleda boljše kot 10% zasedene Stožice. Kar je žalostno, glede na to, na kakšnem nivoju je naša košarka že bila pred recimo 15 leti.
davison20
# 19.05.2017 ob 22:27
mc007, dejansko mi je vseeno kdo zmaga, ker v finalu ni Krke in še v postu, kjer sem napisal, da je bila na Jeffersonu ON pri metu imam minuse. Sploh pa ne vem zakaj bi navijal za Rogaško ali Olimpijo?
# 19.05.2017 ob 16:21
Olimpija nekoč na final fouru, zdaj pa z Rogaško.

Kot kaka ostarela glasbena zvezda, ki je polnila koncerte z milijoni po svetu, danes se pa pride v Slovenijo za par sto slušateljev ponujat.
# 19.05.2017 ob 14:18
Da bodo gledalci vedeli, za kakšen spektakel gre, še par videov z zadnje tekme pred tremi dnevi.

vic-olimpijin-junak-v-rogaski-slatini/422481

P.S. Drugič pa dajte prosim to novico gor na MMC že zjutraj, da si bodo lahko gledalci v miru organizirali dan in prevoz.
-tuditi
# 20.05.2017 ob 10:04
steva cenejac faul ali božanje, to je sedaj vprašanje? Potem takem UO ne bi nikoli in nikdar imela LE 9 prostih metov na celi tekmi, ker bi vsako božanje moral sodnik piskati.

Si videl kako se naredi faul nad Drobnjakom? No tako se dela prekrške, če pa Davis ni imel pojma kaj mora narediti pa njegov problem in problem Rogaške, bi se pa prej dogovorili kaj sploh hočejo. Obračajte stvari kolikor želite, Drole je zaj** prvo tekmo, tokrat Davis ker pač zgleda pri Rogaški se ob koncu tekme ne ve kako reagirati + da ne omenjam da bi Ferme na prvi tekmi gladko zgrešil prosti met in bi bilo konec.

Realno pa si UO zasluži naslov, veliko več tekem, ozek kader, pošlihtali so težave z odhodi nosilcev med sezono,...
igneus
institucija znova pokori nasprotnika v končnici... nič novega. Pač prevelika sila.
domn333
# 19.05.2017 ob 19:37
Res vsa čast navijačem Rogaške! Tekma morda res ni najbolj kvalitetna, je pa definitivno zanimiva
Dragoon
# 19.05.2017 ob 19:04
1a34

Saj današnja tekma finala državnega prvenstva se sploh še ni začela; od kje si ti iz današnje polne dvorane Tivolija, ki poka po šivih, prišel na polovično napolnjen Tivoli.

No, tale dvorana žal ne poka ravno po šivih.

Je pa lepa napeta tekma :).
fiston
# 19.05.2017 ob 18:29
@na pou Slovenc

V Ljubljano tudi z brezplačnim avtobusnim prevozom

Odhod avtobusa na drugo finalno tekmo bo v petek, 19. maja ob 15.30 iz parkirišča pri Športni dvorani Rogaška Slatina (II. OŠ).

Še vedno je prostih nekaj sedežev. Prijavite se lahko v Kavarnici Soffy ali na telefonski številki 031 656 733 – Fredi Žerak.

Eto probaj na ta telefon vprašat, klinc če so organizirali za v Ljubljano, bi morali tudi za tam kake karte imet.
1a34
# 19.05.2017 ob 14:19
Stavim, da v tej tekmi ni favorita.
papi43
# 20.05.2017 ob 07:14
Kobayagi; tisti histericni eeej noooooo nooooo je bil odgovor Jeffersonu, ki je najprej narocil naj v naslednji obrambi ne delajo favla, pa ga je Okorn popravil da morajo narediti favl in s tem ne dovolijo kaksne cudezne trojke. To je Jefferson potem tudi uposteval in je pravocasno in predvsem dovolj kvalitetno kresnil Drobnjaka.

Pred tem je Davis sam zafrknil situacijo, ko je Jeffersona samo pobozal; moral bi ga usekati kot se spodobi (bili so se pred bonusom) pa bi bila stvar resena. Se pa strinjam, da je tudi tak nezen dotik dejansko favl in to bi sodnik moral videti. Tako da je to zmaga z rahlo grenkim priokusom. Ceprav - ce bi sodnik priznal favl, bi pa glede na cudezno Jeffersonovo rokico tole bilo na koncu za olimpijo se bolje, namrec 3+1 in to z Jeffersonom na prostih metih, ki zadane brez problema.
1a34
# 19.05.2017 ob 23:07
Neverjetno zanimiva tekma in končnica tako kot na večini tekem v državnem prvenstvu do zdaj. Čestitke obema ekipama za dobro igro. Navijači tako Rogaške kot Olimpije fantastični in korektni. Sodniki dobri, kljub temu, da so imeli težko delo - igrati se mora kot do zdaj košarka in ne slučajno poskušati koga poškodovati - za kar naj poskrbijo trenerji in sodniki.

Kako so bili ljudje veseli te tekme v Tivoliju! Malo sem si pogledal samo dvorano (z distanco) - je res arhitekturna in predvsem funkcionalna mojstrovina, ki je neverjetno dobro ohranjena še po 50 letih. Dobro bi bilo edino, da bi tako kot pred leti zgoraj nad stopnicami prodajali pijačo in čips - to je moč enostavno narediti do naslednje tekme oziroma sezone. Bomo kar v Tivoliju ostali še par let.

Najprej je bilo v članku napisano, da je bilo več kot 1000 gledalcev, sedaj piše, da jih je bilo 2000, mislim pa da jih je bilo kakšnih 3000. Dvorana sprejme cca. 4000 gledalcev (bila je na tričetrt polna), če pa bo prišlo še do ene tekme v Tivoliju, bo res pokala po šivih in bo v njej še bolj huronsko in še bolj domače vzdušje. Neverjetno!

Dobra reklama za košarko in dobra vzpodbuda za na desetine slovenskih košarkarskih klubov.

Mimogrede: eden od igralcev Rogaške si je skoraj poškodoval gleženj, ker je imel nizke superge namesto košarkarskih visokih. Malo je treba paziti na to.

Čez par dni pa nov košarkarski praznik v Rogaški. Slatinčani dober spektakel pripravite, tako kot zmeraj.
davison20
# 19.05.2017 ob 20:28
jasej1, po info bodo raje šli v ABA ligo kot v ligo prvakov (že dvorana je problem za obe tekmovanji)
davison20
Zasluženo Olimpija, pa pri metu Jeffersona bi morala biti še ON.
Unssen
# 19.05.2017 ob 16:30
@alojzr2; 19.05.2017 ob 16:21

Tja, glede na pretekle sezone je za Ljubljančane finale naše lige spoštovanja vreden dosežek.

Olimpija je sploh prvič po sezoni 2013/14 v finalu slovenske lige, torej je zanje že uvrstitev v finale odlična reč.

Prvak pa je bila Olimpija nazadnje davnega 2008/09, tako da bi bila nova zvezdica – in to zlasti proti njihovemu "nemesisu" Rogaška – po petih zaporednih izgubljenih finalih v obdobju 2009-2013 zanje izjemen dosežek.
-tuditi
# 20.05.2017 ob 11:36
steva cenejac potem Olimpiji niso piskali pol faulov, ki so jih košarkarji Rogaške storili. Glej priznaj si Rogaška pač je zaj***, v čem je problem sedaj? Si videl minuto odmora pri Olimpiji, je jasno Okorn dal vedeti FAUL delamo!!! Čep a Davis ni kapiral kaj so se pri Rogaški dogovorili oz se niso pa njihov problem, tip je bil čist zgubljen kaj naj naredi.
Benten
# 20.05.2017 ob 10:58
Ne razumem kakšen človek moraš biti, da se hvališ saj nisem za rogaško, samo olimpija ne sme zmagati. To vse pove o vašem karakterju.

To je skupno vsem navijačem Maribora, Jesenic, Krke in še koga.
Državno prvenstvo v košarki
link
Đorđe Lelić novo ime pri Krki
24
29. julij 2017 ob 16:18 Košarkarji Krke počasi končujejo sestavo ekipe. Zadnja sta v Novo mesto prišla branilca Đorđe Lelić in Tim Osolnik. Vrsta Simona Petrova išče še centra.