Dončić je v tretji četrtini dosegel le dve točki manj od celotne ekipe Clevelanda. Foto: Reuters

23-letni Ljubljančan je bil neustavljiv v tretji četrtini, ki so je Mavericksi dobili z 39:22. Z 20 točkami je poskrbel za preobrat in Cavaliersi se niso več vrnili. Dorian Finney-Smith se je izkazal z 28 točkami (rekord kariere), zadel je šest trojk. Najboljši strelec Clevelanda je bil Caris LeVert z 32 točkami, Darius Garland je zbral 25 točk in 10 podaj, zadel je vse štiri mete izza črte.

Vragolije Dončića v Clevelandu

Mavericksi prehiteli Bojevnike na tretjem mestu
Dallas se je zavihtel na tretje mesto Zahoda, saj je Golden State doživel že četrti zaporedni poraz. Obe ekipi imata 48 zmag in 29 porazov, a so Mavericksi dobili tri od štirih medsebojnih tekem.

V razprodanem Rocket Mortgage FieldHousu se je zbralo 19.432 gledalcev. Veliko je bilo tudi Slovencev, ki živijo v Clevelandu. "Želel sem uprizoriti šov za številne Slovence, ki so me prišli pogledat."

Gostitelji so imeli velike težave s poškodbami. Center Jarrett Allen je izpustil že enajst tekem zaradi zlomljenega prsta na roki. Manjkali so tudi Evan Mobley, Colin Sexton in izkušeni veteran Rajon Rondo. Pri Dallasu je Spencer Dinwiddie počival.

Cleveland blestel v drugi četrtini
Maxi Kleber in Reggie Bullock sta zadela po dve trojki ob koncu prve četrtine, ki jo je Dallas dobil (30:34). Gostitelji so odgovorili z delnim izidom 15:4 na začetku druge četrtine, ko je Dončić počival. Garland je zadel trojko z leve strani za vodstvo s 45:38. Drugo četrtino so Cavaliersi dobili s 37:27 in na odmor odšli s šestimi točkami naskoka (67:61).

Izjemna predstava Dončića v tretji četrtini
Na začetku drugega polčasa je Dončić prevzel odgovornost. Isaac Okoro in LeVert ga nista mogla ustaviti. Zlahka je prodiral v raketo, v uvodnih petih minutah je nanizal 13 točk in izenačil na 82:82.

Darius Garland in soigralci so na sedmem mestu Vzhoda. Še vedno si lahko zagotovijo neposredno uvrstitev v končnico. Foto: Reuters

Cleveland pet minut ni dosegel točke in Mavericksi so z delnim izidom 13:0 prevzeli nadzor (87:100). Dončić je ušel Kevinu Lovu in z lebdečim polaganjem zadel od table, dodal pa je še prosti met.

V zadnjih minutah se gostitelji niso približali
Cavaliersi so si malce oddahnili, ko je Ljubljančan na začetku zadnje četrtine počival. Odlično ga je nadomestil Brunson, ki je dosegel šest točk, Finney Smith pa je s trojko povišal na 97:112 šest minut pred koncem. V končnici se gostitelji niso več nevarno približali.

Bickerstaff: Luka je čarovnik, ko ima žogo v roki
"Že na letalu smo se pogovarjali, da v Clevelandu živi veliko slovenskih izseljencev in njihovih potomcev. Luka vsak večer odigra zelo zavzeto in tokrat je osrečil številne rojake. Ko so ga podvajali, je odlično našel soigralce, v tretji četrtini pa je končal večino akcij," je bil zadovoljen trener Jason Kidd, ki je že usmeril pogled proti petkovemu gostovanju v Washingtonu, kjer zdaj igra Kristaps Porzingis.

"Dončić ima res pravi občutek za ritem igre. Izbrali smo lahko strup. Če ni zadel, je pa našel prostega soigralca, tokrat so imeli zelo dober strelski večer. Luka je čarovnik, ko ima žogo v roki," je poudaril trener Clevelanda J. B. Bickerstaff.

Phoenix izenačil klubski rekord
Golden State je v krizi in zelo pogreša ostrostrelca Stephena Curryja, ki je izpustil sedmo zaporedno tekmo zaradi poškodbe stopala. Bojevniki so v Chase Centru izgubili proti vodilnemu Phoenixu s 103:107.

Tudi Jordan Poole z 38 točkami (rekord sezone) ni mogel preprečiti četrtega zaporednega poraza. V Chase Centru so Bojevniki klonili trikrat zapored. Klay Thompson je imel zelo slab strelski večer (5/21 iz igre, 1/10 za tri).

Mikal Bridges je blestel v Chase Centru v San Franciscu. Foto: Reuters

40 sekund pred koncem je Poole z dvema prostima metoma poskrbel za zadnje vodstvo gostiteljev. Devin Booker je zadel dva prosta meta, nato pa je Draymond Green izgubil žogo. Veteran Chris Paul je sijajno končal akcijo s polaganjem 13 sekund pred koncem (101:104). Bojevniki niso imeli več minute odmora in Poole se je prehitro odločil za met s sredine igrišča. Ostale so še tri sekunde in lahko bi stekel še precej naprej, a je napačno ocenil uro.

Booker in Mikal Bridges sta zbrala po 22 točk za Sunse, ki so z 62. zmago izenačili rekord franšize. V petek lahko postavijo novo znamko na obračunu vodilnih ekip Zahoda v Memphisu.

"To je velika stvar," je dejal Chris Paul, ki je k zmagi prispeval 15 točk in osem podaj, in dodal: "Takšne tekme so dober trening za končnico, res se veliko naučiš in prispevaš k samozaupanju."

Johnson zgrešil polaganje ob pisku sirene
V izjemno napetem srečanju je San Antonio izgubil proti Memphisu s 111:112. Grizliji v zadnjih dveh minutah in pol niso dosegli niti točke. Spursi so se približali na točko zaostanka 27 sekund pred koncem, ko je zadel Keldon Johnson. Desmond Bane ni bil natančen in San Antonio je imel zadnji napad. Johnson je krenil v prodor, a ni zadel polaganja. Obramba Grizlijev je popolnoma pozabila nanj po sijajni podaji Devina Vassella iz avta. Žoga se je odkotalila iz obroča ob pisku sirene.

Grizliji potrdili drugo mesto na Zahodu
Zvezdnik Ja Morant je izpustil šesto zaporedno tekmo. Manjkal je na 21 tekmah v tej sezoni, Memphis pa jih je dobil kar 19 in si s 54. zmago že zagotovil drugo mesto na Zahodu.

Tyus Jones je bil najboljši strelec Grizlijev s 25 točkami, zadel je pet trojk. Pri Spursih je blestel Dejounte Murray s 33 točkami in 13 skoki, šestkrat je bil natančen izza črte. San Antonio se bori z New Orleansom in LA Lakersi so 9. in 10. mesto na Zahodu.

Miami v zadnji četrtini do zmage v Bostonu
Boston je v obračunu za vrh Vzhoda izgubil proti Miamiju z 98:106. Vročica je zadnjo četrtino v TD Gardnu dobila s 27:15. Jimmy Butler je dosegel 24 točk, Kyle Lowry pa jih je zbral 23.

Srečanje je bilo napeto, izid je bil devetkrat izenačen, ekipi pa sta se kar 16-krat izmenjali v vodstvu. Jaylen Brown je prispeval 28 točk in 10 skokov za Celticse, ki so doživeli drugi zaporedni poraz, potem ko so se sredi tedna zavihteli celo na prvo mesto.

"Res smo morali dati vse od sebe, se zbrati in vztrajati. A bilo je vredno. Super je, da imamo že v rednem delu čim več takšnih tesnih, napornih tekem, so odlična priprava na končnico," je povedal trener Miamija Erik Spoelstra.

Tekme 30. marca:
CLEVELAND - DALLAS
112:120 (30:34, 37:27, 22:39, 23:20)
LeVert 32 (11/19 iz igre, 3/4 za tri), Garland 25 (4/4 za tri) in 10 podaj, Stevens 16, Markkanen 13, Brown 12 (5/5 iz igre), Love 8, Goodwin 4, Okoro 2; Dončić 35 (14/26 iz igre, 3/6 za tri, prosti meti 4/4), 13 podaj in 9 skokov v 38 minutah, Finney Smith 28 (6/12 za tri), Brunson 18, Powell 15, Bullock 9, Kleber 6, Bertans 3, Chriss, Knight in Green po 2.

WASHINGTON - ORLANDO 127:110
Porzingis 35 (11/18 iz igre) in 8 skokov, Caldwell Pope 25 (5/9 za tri), Hačimura in Gafford po 17; F. Wagner 28 (3/3 za tri), Fultz 19, Anthony 12.

INDIANA - DENVER 118:125
Hield 20 (5/11 za tri), Taylor 18, Bitadze 17 in 10 skokov; Jokić 37 (15/19 iz igre), 13 skokov in 9 podaj, Hyland 20, Barton 18.

BOSTON - MIAMI 98:106
Brown 28 (5/9 za tri), Tatum 23, Theis 15 (6/6 iz igre); Butler 24 (9/17 iz igre), Lowry 23 (6/12 za tri), Adebayo 17 in 12 skokov.

NEW YORK - CHARLOTTE 114:125
Fournier 30 (6/8 za tri), Barrett 25, Randle 21; Bridges 31 (4/4 za tri), Oubre 21 (4/7 za tri), Ball 20 in 15 podaj.

TORONTO - MINNESOTA 125:102
Trent 29 (6/8 za tri), Anunoby 22 (4/4 za tri), Barnes 17; Edward 24 (4/7 za tri), Towns 16 in 10 skokov, Russell 13.

HOUSTON - SACRAMENTO 118:121
Green 32 (6/14 za tri), Porter 30 (11/17 iz igre), 12 skokov in 12 podaj, Fernando 17 in 10 skokov; Lyles (4/6 za tri), Jones in Mitchell po 24.

OKLAHOMA CITY - ATLANTA 118:136
Waters 25 (7/13 za ztri), Maledon 18, Sarr 17; Young 41 (13/24 iz igre, prosti meti 11/12), Bogdanović (4/8 za tri) in Huerter (4/5 za tri) po 20.

SAN ANTONIO - MEMPHIS 111:112
Murray 33 (6/9 za tri) in 13 skokov, Johnson 23, Vassell 19; Jones 25 (5/10 za tri), Brooks 21, Melton in Bane po 16.