Luka Dončić se je prebil že na 14. mesto na klubski lestvici strelcev s 5283 točkami. Prehitel je trenerja Jasona Kidda, ki jih je v osmih sezonah v dresu Dallasa zbral 5258. Na prvem mestu je legendarni Dirk Nowitzki z 31.560 točkami, drugi je Rolando Blackman (16.643). Foto: Reuters

V pretekli sezoni je Dallas dvakrat ugnal Miami, ki pa je imel tokrat precej več razigranih košarkarjev. Vročica je s peto zaporedno zmago prevzela vodstvo na Vzhodu.

Štirje igralci Miamija presegli 20 točk
Tyler Herro je začel na klopi, a je trener Erik Spoelstra hitro opazil, da bo to njegov večer. V 35 minutah je prispeval 25 točk. Jimmy Butler ni navdušil (4/17 iz igre), a je zadel kar 15 prostih metov. Bam Adebayo je kraljeval v raketi, zbral je 22 točk in 13 skokov. Največja okrepitev Miamija Kyle Lowry je zadel šest trojk v devetih poskusih. Prvak s Totontom leta 2019 je vpisal 22 točk in 9 podaj.

Kyle Lowry se je hitro ujel z novimi soigralci. Miami se je veselil že pete zaporedne zmage. Foto: Reuters

Pri Dallasu poleg Dončića razigran le še Brunson
Klop Miamija je dosegla kar 46 točk, rezervist Dallasa pa so zmogli le 21 točk. Dončić je v 36 minutah zadel tri trojke v devetih poskusih, ob petih podajah in treh skokih pa je tudi izgubil tri žoge. Jalen Brunson je znova dokazal, da je na začetku sezone v odlični formi, zgrešil je le tri mete iz igre (10/13) in se izkazal s 25 točkami. Tim Hardaway je dosegel 17 točk, a zgrešil kar devet metov izza črte (4/13).

Porzingis in Kleber nista igrala
Kristaps Porzingis je izpustil že četrto tekmo zaradi bolečin v spodnjem delu hrbta. Latvijec je že lani manjkal na 29 srečanjih rednega dela. Trener Jason Kidd je poudaril, da ne bo računal na centra, če ne bo popolnoma pripravljen za igro. Maxi Kleber je v nedeljo proti Sacramentu igral le sedem minut, potem pa je odšel v garderobo in tudi tokrat ni bil v ekipi.

Odličen začetek Dallasa
Gostitelji so odlično začeli tekmo. Dončić, ki je v nedeljo proti Sacramentu zadel skoraj s polovice, je bil tokrat natančen z desetih metrov za 12:5. Reggie Bullock je s trojko povišal že na 20:9, nato pa so se gostje s Floride zbrali in znižali na 30:24 po 12 minutah.

Tyler Herro je 15 od 25 točk dosegel v drugi četrtini, ko je Miami prišel do preobrata. Foto: Reuters

Miami v drugi četrtini nasul kar 46 točk
Ko je na začetku druge četrtine Dončić sedel na klopi, je Miami že po dveh minutah prevzel vodstvo, potem ko je Herro zadel dve zaporedni trojki (36:37). Trener Jason Kidd je vzel minuto odmora in vrnil Ljubljančana v igro. Do odmora je Dončić zbral 19 točk, a obramba Mavericksov je bila zelo slaba. Miami je skoraj vsak napad zaključil s košem. Drugo četrtino je zaključil z delnim izidom 11:2. Lowry je zadel dve trojki, Dewayne Dedmon pa je prehitel sireno s polaganjem. Dallas je v drugi četrtini prejel kar 46 točk in ob odmoru je zaostajal z 62:70.

Adebayo kraljeval pod obročem
Tudi v tretji četrtini je Vročica blestela v napadu. Razigral se je Adebayo, ki je prevladoval v raketi in prednost Miamija je narasla na 14 točk (77:91). Dončić je držal Dallas v igri z značilnimi prodori, po treh četrtinah je zbral 27 točk. Brunson je v zadnjem napadu zadel trojko iz težkega položaja in vlil nekaj upanja (88:99).

Dallas nujno potrebuje menjavo in osvežitev igralskega kadra. Igrajo enodimenzionalno. Žogo dajo v roke Luki Dončiću in ta igra ena na ena z vsemi, ki stojijo okoli. S tem ne bodo dosegli nič. Rad imam Luko, toda morajo spremeniti marsikaj.

Charles Barkley

Odlična obramba gostov ni dovolila preobrata
Deset minut pred koncem je Brunson s polaganjem znižal na 95:101. Navijači so začutili priložnost za preobrat, Kidd pa je takoj zatem v igro vrnil Dončića. Dallas nato skoraj pet minut ni dosegel niti točke. Miami je strnil obrambo in z delnim izidom 9:0 pripel do odločilne prednosti po trojki Lowryja (95:110). Gostiteljem se ni več uspelo približati. Minuto in 44 sekund pred koncem sta oba trenerja zamenjala celotni peterki pri izidu 107:123.

Kidd: Miami je trenutno najboljša ekipa v ligi
"Mislim, da je Miami trenutno najboljša ekipa v Ligi NBA," je dejal Kidd.

Trener Miamija Spoelstra je bil seveda precej bolj zadovoljen: "V napadu imamo veliko različnih stvari, ki delujejo. Najpomembneje je, da smo raznovrstni in nimamo veliko izgubljenih žog. Tyler Herro je najbolj napredoval letos poleti. Ljudje zdaj opazijo trdo delo, ki ga je vložil."

Že v sredo čaka Maverickse nova težka naloga v San Antoniu.

33 točk Dončića premalo proti Miamiju
LeBron James in Carmelo Anthony sta se veselila tretje zaporedne zmage. Foto: Reuters

James preprečil senzacijo v Staples Centru
Presenetljivo napeto je bilo v Staples Centru. LA Lakersi so v nedeljo gladko odpravili Houston, ki je že v prvem polčasu zaostajal za 23 točk. Tokrat so Rocketsi zaigrali precej bolje in do odmora nasuli kar 70 točk. Obramba Jezernikov je bila zares slaba, v drugem polčasu so se veterani le zbrali. LeBron James je 14 od 30 točk dosegel v zadnji četrtini in na koncu je bil najzaslužnejši za trdo prigarano zmago s 119:117.

Rocketsi so imeli še osem minut pred koncem dve točki naskoka (98:100). James je nato z značilnimi prodori v raketo nanizal šest točk, Kent Bazemore pa je povišal na 114:106 in kazalo je, da je tekma odločena. Še 45 sekund pred koncem je bil Houston v izgubljenem položaju (118:111).

Green zadel dve izjemni trojki, Porter pa zgrešil ob pisku sirene
Drugi izbor na letošnjem naboru Jalen Green je zadel dve izjemni trojki in osem sekund pred koncem je znižal na 118:117. Malik Monk je nato zadel le prosti met, po minuti odmora pa je imel Houston zadnji napad. Kevin Porter je moral po žogo na svojo polovico, saj so ga Jezerniki dobro pokrili. Odločil se je za trojko z desne strani, a je malce zgrešil ob pisku sirene.

19-letni Jalen Green je navdušil v Staples Centru. Veliki up Rocketsov je zadel pet trojk. Foto: Reuters

V zadnji akciji žoge niso dobili Green (24 točk, 5/10 za tri), Christian Wood (26 točk in 16 skokov) ali Jaesean Tate (20 točk), ki so bili precej bolj razigrani.

Četverica zvezdnikov je rešila Lakerse. James je bil najboljši strelec tekme s 30 točkami, Anthony Davis in Russell Westbrook sta jih dodala po 27. Carmelo Anthony je zadel tri trojke in znova požel največji aplavz s tribun.

"Tisočkrat sem že bil v takem položaju, ko v prvem polčasu nič ne gre. V zadnji četrtini sem prevzel odgovornost, zaigral sem precej bolj agresivno in uspelo nam je. Na začetku sezone nam ne gre vse po načrtih, pomembno pa je, da nam je zdaj uspelo dobiti zadnje tri tekme," je povedal James, ki bo konec decembra dopolnil 37 let.

Paul zdaj že tretji podajalec do zdaj
Phoenix je premagal New Orleans s 112:110. Sunsi so blesteli v zadnji četrtini, ki so jo dobili s 36:18. Chris Paul je prispeval 14 točk in 18 podaj.

V karieri je zbral 10.346 podaj in uvrstil se je že na tretje mesto na lestvici. V prepričljivem vodstvu je legendarni organizator igre Utaha John Stockton (15.806 podaj), na drugem mestu pa je Jason Kidd (12.091 podaj). 36-letni Paul je prehitel Steva Nasha, ki je zdaj na četrtem mestu večne lestvice z 10.335 podajami.

Tekme 2. novembra:
DALLAS ‒ MIAMI
110:125 (30:24, 32:46, 26:29, 22:26)
Dončić 33 (10/24 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 10/12), 5 podaj in 3 skoki v 36 minutah, Brunson 25 (10/13 iz igre, 2/2 za tri), Hardaway 17 (4/13 za tri), Bullock 10 (3/7 za tri), Finney Smith 8, Powell 6, S. Brown in Ntilikina po 4, M. Brown 2, Omouyi 1; Herro 25 (11/20 iz igre, 3/6 za tri), Butler 23 (4/11 iz igre, prosti meti 15/17), Adebayo (13 skokov) in Lowry (6/9 za tri) po 22, Dedmon 10, Morris 9, Tucker in Robinson (2/2 za tri) po 6, Yurtseven 2.

DETROIT ‒ MILWAUKEE 89:117
Grant 21 (4/8 za tri), Lyles 13; G. Antetokounmpo 28 (9/16 iz igre, 3/7 za tri), 9 podaj in 8 skokov, Connaughton (4/5 za tri) in Nwora po 16, Portis 12, Hood 11.

UTAH ‒ SACRAMENTO 119:113
Mitchell 36 (14/30 iz igre, 5/12 za tri), 8 skokov in 6 podaj, Conley 30 (6/9 za tri), Bogdanović 20, Gobert 12 in 20 skokov; Barnes 23 (7/14 iz igre), Hield 19 (5/7 za tri).

PHOENIX ‒ NEW ORLEANS 112:100
Bridges 22 (9/15 iz igre), Booker in McGee po 18, Kaminsky 17; Valančiunas 23 (9/16 iz igre) in 14 skokov, Hart 16, Graham 12.

LA LAKERS ‒ HOUSTON 119:117
James 30 (13/21 iz igre) in 10 podaj, Westbrook (10/21 iz igre) in Davis (11/18 iz igre) po 27, Anthony 15 (3/5 za tri); Wood 26 (11/19 iz igre, 3/9 za tri) in 16 skokov, Green 24 (5/10 za tri), Tate 20, Martin 14, Porter 11.