Razočaranje Luke Dončića po 23. porazu sezone. Foto: Reuters

Potem ko so Spursi vodili praktično celo zadnjo četrtino, je Luka Dončić 19 sekund pred koncem izenačil na 117. Na drugi strani je odgovornost prevzel DeRozan, ki je v svojem značilnem slogu zadel s polrazdalje in prekinil serijo petih zaporednih porazov Spursov, ki so prvič v tej sezoni ugnali teksaške tekmece. Krilni košarkar San Antonia je bil s 33 točkami prvi strelec tekme, kar 27 jih je dal v drugem polčasu.

“DeMar je naš strelec. Vso sezono prevzema veliko odgovornosti. Premore ta pogum. Nekatere mete je zgrešil, nekatere zadel, kot jih vsi skozi leta. Vedno se vrne in poskusi znova," je povedal gostujoči trener Gregg Popovich. Rick Carlisle je po tekmi dejal, da so razmišljali, da bi v odločilni obrambni akciji podvajali DeRozana, a se na koncu niso odločili za to potezo, za kar je trener Dallasa tudi prevzel odgovornost.

"Veliko razočaranje. To je vse, kar imam povedati," je bil po porazu kratek in jedrnat Dončić, ki je v preostalem času po košu DeRozana poskusil z neizdelanim metom iz sredine. Slovenski košarkarski velemojster je dosegel 29 točk, v statistiko pa vpisal še tri skoke in sedem podaj. Najboljši strelec Dallasa je bil tokrat Kristaps Porzingis, ki je 31 točkam dodal še 15 skokov, tekmo pa zaradi šestih osebnih napak končal predčasno. Manj kot 24 ur po obračunu z Ostrogami bodo Mavsi gostili vodilno ekipo Vzhoda Philadelphio.

Takole je DeMar DeRozan odločil tekmo. Foto: Reuters

Udarno je srečanje začel Porzingis, ki je v prvi četrtini dosegel 13 točk. Toda uvodne minute so pripadle San Antoniu, ki je imel razigranega Dejounteja Murrayja. Ta je v prvih 12 minutah prispeval devet točk, gostje pa so vmes povedli za sedem. Toda potem ko se je po klasični rotaciji na parket vrnil Dončić, je slovenski zvezdnik takoj izkoristil, da je za trenutek ostal sam na trojki, zatem je lepo podal Dwightu Powllu za izenačenje, nato s prostima metoma popeljal Dallas v vodstvo, prva četrtina pa se je končala s 26:26.

Na začetku druge četrtine so Mavsi izgubili tri zaporedne žoge, San Antonio pa je povedel za pet. Zatem je Luka navdušil z domiselno podajo med nogama Jakoba Pöltla, kar je izkoristil Powell. Na polovici četrtine je bil izid izenačen, manj kot dve minuti pozneje pa je Dallas povedel za šest. Po zaslugi razigranega Porzingisa je razlika narasla na devet (52:43), do odmora pa so se Spursi približali na -5. Latvijec je že v prvem delu vpisal dvojni dvojček, saj je ob 20 točkah zbral še deset skokov. Dončić je prvi polčas končal s 13 točkami.

Luka je v tretji četrtini dosegel deset točk. V prvi akciji je uspešno odigral s hrbtom proti obroču, sledila pa je gostujoča serija 9:0, ki jo je v slogu akcije uvodne četrtine prekinil 22-letni Ljubljančan. San Antonio si je prek DeRozana, ki je v tretji četrtini vpisal kar 15 točk, priigral vodstvo za sedem. Toda le minuto in 40 kasneje je Dallas znova vodil, ko je bil izza črte natančen Dončić. Domača zasedba je zadnjo četrtino začela s točko naskoka, potem ko je za 89:88 dve trojki zapored zadel Nicolo Melli.

V treh minutah in pol nadaljevanja so Mavsi dali le dve točki, gostje pa so povedli za osem. Po približanju na -1 je sledila serija Spursov 8:0, toda Dallas se je vrnil v igro. Tri minute pred koncem je Porzingis zadel za tri, nato je bil uspešen Dončić, ki je zatem podal Finneyju-Smithu pod obroč, Josh Richardson pa je za 113:114 popravil zgrešen met Jalena Brunsona. DeRozan je na drugi strani uspešno prodrl in še izsilil šesto osebno napako Porzingisa. Ko je ostala še minuta, je Dončić zadel oba prosta meta, potem pa po zgrešenem metu DeRozana dobil skok. Brunson je bil na drugi strani nenatančen, vendar je odbito žogo v napadu ujel Finney-Smith, Luka pa s 'floaterjem' izenačil na 117, toda zadnjo besedo je imel DeRozan.

Miami na krilih Adebaya in Butlerja slavil v Portlandu

Miami je na gostovanju s 107:98 ugnal Portland, neposrednega tekmeca Dallasa v boju za končnico. V glavnih vlogah sta bila Bam Adebayo in Jimmy Butler, ki sta vknjižila 22 oziroma 20 točk. Dvomestni so bili še Kendrick Nunn, Tyler Herro in Duncan Robinson.

Goran Dragić je v 23 minutah prispeval 8 točk (met 3/8, za tri 1/3), po dva skoka in dve podaji. Zmaga Vročice je bila prepričljiva, saj je na začetku zadnje četrtine vodila za 20 točk.

Miami, ki je zmagal šestič na zadnjih sedmih dvobojih, je prvega zvezdnika TrailBlazersov Damiena Lillarrda zaustavil pri 12 točkah (met 3/10).

Kelti prekinili niz osmih zmag Denverja

Boston je serijo treh zahtevnih gostovanj začel z zmago v Denverju (87:105), zatem pa se podaja še v Los Angeles k Lakersom in v Portland. Znova je bil odličen Jayson Tatum, ki je bil, potem ko je pred dvema dnevoma s 53 točkami postavil osebni rekord, tokrat prvi strelec tekme z 28 točkami. Skupaj z Jaylenom Brownom, ki je vpisal 20 točk, sta bila najzaslužnejša za izjemno vrnitev Keltov.

Nuggetsi so namreč dobrih 14 minut pred koncem vodili za 14 (79:65), do konca pa je bil nato delni izid neverjetnih 40:8. Michael Porter je bil z 22 točkami prvi domači strelec, toda trojke je metal le 1/12. Nikola Jokić je vknjižil nov trojni dvojček, saj je ob 17 točkah v statistiko vpisal še 11 podaj in deset skokov. Denver, ki je klonil prvič po seriji osmih zmag, je prvič izgubil, odkar je v moštvo prišel Aaron Gordon. Dve minuti je na parketu preživel tudi Vlatko Čančar, ki pa je statistiko pustil prazno.

DeRozan pol sekunde pred koncem potopil Dallas

Tekme 11. aprila:
DALLAS ‒ SAN ANTONIO
117:119 (26:26, 30:25, 33:37, 28:31)
Porzingis 31 (12/21 iz igre) in 15 skokov, Dončić 29 (10/17 iz igre, 2/8 za tri, 7/8 PM), 3 skoki in 7 podaj v 35 min, Richardson 16, Brunson 11, Finney-Smith in Powell po 9, Melli 6, Burke 4, Hardaway 2; DeRozan 33 (13/25 iz igre), Murray 25, Walker 13, Pöltl 12, Johnson in White po 9, Gay 7, Mills 6, Eubanks 5.

PORTLAND ‒ MIAMI
98:107 (25:31, 31:17, 33:23, 18:27)
Powell in McCollum po 17, Lillard 12, Kanter 10; Adebayo 22, Butler 20, Nunn 15, Herro 14, Robinson 12, Dragić 7 (met 3/8), po 2 skoka in podaji v 23 minutah.

DENVER ‒ BOSTON 87:105
Porter 22 in 11 skokov, Jokić 17, 10 skokov in 11 podaj, Campazzo 14, Barton 13, Gordon in Dozier po 7, Green 3, Millsap in Morris po 2, Čančar 0 (0/1 iz igre) v 2 minutah; Tatum 28 in 10 skokov, Brown 20, Walker in Smart po 14, R. Williams 10, Thompson 9, Langford 5, Nesmith 3, G. Williams 2.

CHARLOTTE ‒ ATLANTA 101:105
Bridges 23, Rozier 18, Graham 16, Wanamaker 13; Bogdanović 32 (za tri 8/16), Capela 20 in 15 skokov, Goodwin 17, Williams 13, Huerter 10.

CLEVELAND ‒ NEW ORLEANS 109:116
Wade 21, Love in Okoro po 19, Osman 15, Prince 11, Hartenstein 10; Williamson 38 (16/22 iz igre), Ingram 27, Marshall 15.

ORLANDO ‒ MILWAUKEE 87:124
Bamba 21, Anthony 12; Middleton 21, Portis 16 in 10 skokov, Forbes 13, Holiday 12, Nwora in Connauhton po 11.

NEW YORK ‒ TORONTO 102:96
Randle 26, Barrett 19, Rose in Payton po 11, Bullock 10; Trent 23, Lowry 19, Boucher 17 in 14 skokov, Siakam 16.

MEMPHIS ‒ INDIANA 125:132
Valančiunas 34 (16/25 iz igre) in 22 skokov, Morant 23, Anderson 15, Brooks 13, Jones 12; LeVert 34 (14/20 iz igre), Brogdon 29 in 11 podaj, Sabonis 18 in 15 skokov, McDermott 13, Sumner 11, McConnell 10.

MINNESOTA ‒ CHICAGO 121:117
Towns (12 skokov) in Russell po 27, Reid 18, Rubio 17, Edwards 15; LaVine 30 (13/28 iz igre), Vučević 18, Brown 15, Theis 13, White 11, Satoransky 10.

LA CLIPPERS ‒ DETROIT 131:124
Morris 33, George 32, Batum 14, Zubac 13 in 10 skokov; Jackson 26, Bey 25, Joseph 18.