Dončić je bil znova neustavljiv. To je bil njegov peti trojni dvojček v letošnji sezoni in že 51. v kareieri. Proti Curryju in Thompsonu ima vedno poseben motiv. Foto: Reuters

Dallas in Golden State sta se konec maja srečala v finalu Zahoda. Bojevniki so bili na poti do naslova boljši s 4:1 v zmagah. Zbralo se je 20.277 gledalcev, ki so pripravili razpoloženje na ravni tekem končnice. To ni bila navadna tekma rednega dela. Rivalstvo se je čutilo od prve minute. V American Airlines Centru so Mavericksi dobili devet od 12 tekem. Golden State je dobil le dve od 12 tekem na gostovanju.

Bogati lastnik Mavericksov Mark Cuban se je razveselil prve zmage na zadnjih petih tekmah. Foto: Reuters

Hardaway končno naravnal roko
23-letni Ljubljančan je imel tokrat veliko podporo soigralcev. Tim Hardaway je odigral najboljšo tekmo v letošnji sezoni. Ostrostrelec, ki mu na zadnjih tekmah ni šlo prav nič po načrtu, je zadel pet trojk v enajstih poskusih in zbral 22 točk. Spencer Dinwiddie je prispeval 14 točk, Josh Green pa 13.

Bojevniki so bili zelo nevarni, ko so nosilci igre Dallasa počivali, rezervisti pa so hitro nadomestili zaostanek in tudi zrežirali preobrat. Velika razlika je bila v skoku, ki je pripadel gostom s 50:39.

Thompson popolnoma odpovedal
Stephen Curry je dosegel 32 točk, a je tudi zgrešil devet poskusov izza črte (5/14). Popolnoma je odpovedal Klay Thompson (5 točk, 2/9 iz igre, 1/6 za tri), ki je tudi zgrešil trojko iz ugodnega položaja za podaljšek. Jonathan Kuminga se je izkazal s 14 točkami in 10 skoki. Center Kevon Looney je zadel vse štiri mete igre, a je bil na parketu le 18 minut.

Udaren start Dallasa
Mavericksom je uspel sanjski start. Hardaway je zadel trojko in dodal še prosti met ob osebni napaki Curryja, tudi Dorian Finney Smith je bil natančen izza črte in po petih minutah so gostitelji povedli s 15:4. Trener prvakov Steve Kerr je skušal najti pravo peterko, po osmih minutah pa so bili njegovi izbranci že v velikih težavah (23:6). Curry je hitro naravnal roko in uspel je približati Bojevnike do konca prve četrtine (36:24).

MVP junijskega finala Stephen Curry je bil najboljši strelec Bojevnikov, a v končnici je naredil nekaj napak. Foto: Reuters

Lamb in Kuminga poskrbela za preobrat
Ko je Dončić počival na začetku druge četrtine, so na igrišče stopili rezervisti Golden Stata. Anthony Lamb je zadel dve trojki in gostje so se sredi druge četrtine približali na 42:40. Jason Kidd je vzel minuto odmora in v igro se je vrnil Dončić. Minuto pred odmorom so gostje po zabijanju Kuminge celo prevzeli vodstvo (52:54), vendar je Dončić (16 točk v prvem polčasu) s tremi prostimi meti poskrbel za vodstvo Dallasa s 55:54 ob odmoru.

Tudi drugi polčas so precej bolje začeli Mavericksi. Dončić je zadel dve trojki po koraku nazaj in še našel Dwighta Powlla, ki je z zabijanjem povišal na 73:65. Curry ni dovolil, da bi si gostitelji priigrali preveliko prednost. Po 36 minutah je bilo jasno, da se obeta napeta končnica (92:87).

Dončić blestel ob zmagi nad prvaki

Zelo kratek odmor za Dončića
Na začetku zadnje četrtine je Kidd želel nameniti nekaj počitka Dončića, a so Bojevniki z delnim izidom 13:4 prevzeli vodstvo. Kuminga in Jordan Poole sta zaključila akciji z zabijanjem (96:100). Le dve minuti in 14 sekund je bil Dončić na klopi. Ko se je vrnil, je zadel trojko po koraku nazaj, nato je našel Hardawayja, ki je bil natančen s petih metrov, potem pa je še povišal na 103:100.

Ekipi sta se izmenjavali v vodstvu. Golden State je zadnjič vodil dve minuti pred koncem po trojki Curryja z desne strani (108:110). Dončić je zaupal Hardawayu, ki je s peto trojko nakazal, da Mavericksi ne bodo popustili v končnici. Dončić je s petih metrov povišal na 115:112 minuto pred koncem.

Klay Thompson je zgrešil trojko ob pisku sirene. Foto: Reuters

Thompson ni uspel izsiliti podaljška
Po osebni napaki Maxija Kleberja, ko žoga sploh še ni bila v igri, je Curry zadel prosti met. Po zgrešenem metu Hardawaya so imeli gostje lepo priložnost, a je Curry naredil korake deset sekund pred koncem, ko je želel priti do prostora za met izza črte. Finney Smith je štiri sekunde pred zadnjim piskom sirene zadel le en prosti met in Bojevniki so imeli priložnost, da izsilijo podaljšek s trojko. Draymond Green je iz avta sijajno našel Thompsona na levi strani, ki take odprte mete največkrat zadeva, a je imel tokrat zelo slab strelski večer, in zmaga je ostala v Dallasu.

Kerr: Ključna je bila trojka Hardawaya
"Zame je bila to prav posebna tekma na ravni končnice. Spomladi nisem mogel igrati v finalu Zahoda zaradi zloma stopala. Tokrat sem želel predvsem uživati na tekmi proti branilcem naslova," je povedal Hardaway.

"Mislim, da je bila ključna trojka Hardawaya v končnici. Zavedamo se, da so bili tekmeci še posebej motivirani. Vsak želi zmago nad prvaki in na koledarju so tekme proti nam obkrožene," je razmišljal trener Bojevnikov Kerr.

Julius Randle je prikazal predstavo sezone v Detroitu. Foto: Reuters

Randle na rojstni dan nasul 36 točk v Detroitu
Dallas bo ta teden gostoval še v Detroitu v četrtek in v New Yorku v soboto ob 18.30 po slovenskem času. Pistonsi in Knicksi so se tokrat srečali v Little Caesars Areni in zanesljive zmage so se veselili gostje (110:140).

Julius Randle je 28. rojstni dan praznoval na najlepši način. Pistonsom je nasul 36 točk (rekord sezone). Quentin Grimes, RJ Barrett in Jalen Brunson so zbrali po 16 točk.

Trener Detroita Dwane Casey je pričakoval težko tekmo, saj so bili njegovi izbranci zelo utrujeni po koncu turneje na Zahodu, kjer so presenetili Denver in Utah.

Velika vrnitev Clippersov na krilih Powlla
Portland je izgubil proti oslabljenim LA Clippersom s 112:118. Blazersi so si tri minute pred koncem tretje četrtini priigrali najvišjo prednost na tekmi (91:73). V zadnji četrtini se je razigral njihov nekdanji soigralec Norman Powell, ki je 22 od 32 točk dosegel v zadnji četrtini. Clippersi so jo dobili kar s 36:17.

Pri Portlandu je znova manjkal Damian Lillard, pri Clippersih pa niso igrali Paul George, Kawhi Leonard, John Wall in Luke Kennard.

Tekme 29. novembra:
DALLAS – GOLDEN STATE
116:113 (36:24, 19:30, 37:33, 24:26)
Dončić 41 (14/27 iz igre, 4/9 za tri, prosti meti 9/15), 12 skokov in 12 podaj v 39 minutah, Hardaway 22 (5/11 za tri), Dinwiddie 14, Jo. Green 13 (3/5 za tri), Finney Smith, Kleber in Bertans po 6, Wood (2/12 iz igre, 0/5 za tri) in Powell po 4; Curry 32 (11/24 iz igre, 5/14 za tri), Kuminga 14 in 10 skokov, D. Green 12, Lamb in Lonney (4/4 iz igre) po 11, Wiggins 10, Poole 9, DiVincenzo 6, Thompson 5 (2/9 iz igre, 1/6 za tri), Ja. Green 3.

DETROIT – NEW YORK 110:140
Stewart 19 (5/9 za tri), Bagley in Bogdanović po 13, Duren 12; Randle 36 (14/24 iz igre, 6/13 za tri), Barrett, Brunson (2/2 za tri) in Grimes (3/4 za tri) po 16, Quickley 15.

PORTLAND – LA CLIPPERS 112:118
Simons 37 (13/24 iz igre, 9/16 za tri), Grant 32 (12/24 iz igre, 5/11 za tri), Nurkić 13, 10 skokov in 7 podaj, Winslow 10 in 13 skokov, Lillard ni igral; Powell 32 (10/16 iz igre, 4/5 za tri), Jackson 24 in 12 podaj, Covington 15 (3/4 za tri), Zubac 12 in 13 skokov, Leonard in George nista igrala.