Dončić je dobil strelski obračun z Lillardom, ki pa je bil na koncu precej boljše volje. Na zadnjih dveh tekmah je 21-letni Ljubljančan dosegel skupaj kar 90 točk, kar je največ v klubski zgodovini. Foto: AP

Dončić je v petek proti New Orleansu dosegel rekord kariere s 46 točkami, tokrat pa je bil blizu novemu mejniku. Če bi zadel trojko pet sekund pred koncem, bi imel v podaljšku možnost, da prvič v karieri v Ligi NBA preseže mejo 50 točk. Zbral je tudi 9 podaj in 7 skokov, petkrat je bil natančen izza črte, zgrešil pa je le en prosti met (11/12).

Dončić postavil nov klubski rekord
Postavil je klubski rekord, saj je že v tretji četrtini presegel 25 točk. To mu je uspelo že 14-krat zapored. Do današnjega večera sta imela ta rekord tudi Mark Aguirre (v sezoni 1983/84) in Dirk Nowitzki (2005/06), ki sta 13-krat zapored presegla 25 točk.

Rekord med košarkarji, ki še niso dopolnili 22 let, drži Kevin Durant, ki je 29-krat zapored presegel 25 točk v sezoni 2009/10, ko je Oklahomo popeljal v končnico.

Pri Blazersih je blestel Damian Lillard, ki je prispeval 34 točk in 11 podaj. Ni se približal predstavi iz mehurčka v Orlandu, ko je Dallasu nasul kar 61 točk. Gary Trent jih je dodal 17, Robert Covington pa je zadel vse štiri mete izza črte. Portland je bil precej oslabljen. CJ McCollum je bil odsoten zaradi poškodbe levega stopala, center Jusuf Nurkić pa ima zlomljeno desno zapestje.

Izjemno slaba obramba Mavericksov v tretji četrtini
Dallas je znova pokopala zelo slaba obramba. V tretji četrtini so Mavericksi prejeli kar 45 točk in še pet minut pred koncem so zaostajali s 101:112. Blazersi kar pet minut in 12 sekund niso dosegli niti točke in Dorian Finney-Smith je s trojko izenačil na 116:116.

Lillard je odgovoril s trojko po koraku nazaj pol minute pred koncem. Dončić je hitro znižal, nato pa je Derrick Jones zadel po podaji Carmela Anthonyja. Ostalo je še sedem sekund, po minuti odmora je Dončić ostal popolnoma sam na trojki z leve strani, a se je žoga odkotalila iz obroča. Jalen Brunson jo je potisnil v avt, sodniki so to opazili po ogledu posnetka in Covington je spretno zadržal žogo do piska sirene.

Razočaranje za Dončića, saj bi odprt met moral zadeti
"Mislil sem, da bo šla žoga skozi. Zelo sem razočaran. Moram prevzeti odgovornost, odprt met bi moral zadeti. Žoga je šla noter, a se je nato odkotalila iz obroča," je bil potrt Dončić.

Dončič zaključil prvi polčas s tremi trojkami
Že v prvi četrtini je imel Portland preveč odprtih metov. Blazersi so zadeli pet trojk. Anfernee Simons je bil dvakrat natančen izza črte in po 12 minutah so imeli gostje devet točk naskoka (25:34).

Maxi Kleber in Trey Bruke sta zadela trojki na začetku druge četrtine, ko je Dallas ujel pravi ritem v napadu. Porzingis je izenačil na 40:40. Dončić se je razigral tik pred odmorom, ko je v minuti in 42 sekundah dosegel kar 11 točk. Najprej je zadel dva prosta meta po nešportni oebni napaki Derricka Jonesa, nato pa je naslednje tri napade zaključil s trojko iz priljubljenega položaja z leve strani. Dallas je od odmoru vodil z 61:58, Dončić je zbral 24 točk.

Lillard in Covington zagotovila Portlandu lepo prednost
V tretji četrtini je Portland skoraj vsak napad končal uspešno. Covington je zadel tri trojke, razigral se je Lillard, tudi Trent in Anthony sta večkrat kaznovala slabo obrambo Dallasa. Z delnim izidom 10:0 je Portland prevzel pobudo in si priigral že 14 točk naskoka (86:100). Tretjo četrtino so Blazersi dobili s 45:30.

Dallas z delnim izidom 12:0 do napete končnice
Začetek zadnje četrtine ni obetal napete končnice, saj je Enes Kanter sedem minut pred koncem zagotovil Portlandu 13 točk prednosti (99:112). Mavericksi so nato le strnili obrambo in gostje več minut niso dosegli niti točke. Žoga je slabo krožila v napadu, preveč je bilo posamičnih akcij in izgubljenih žog. Dončić je prispeval osem točk in z delnim izidom 12:0 je Dallas ujel priključek dve minuti pred koncem (111:112).

Nikola Jokić je prišel do trojnega dvojča, LeBronu Jamesa pa je zmanjkala ena podaja. Foto: Reuters

Anthony jo je srečno odnesel brez osebne napake
Na Dončića so v zadnjih minutah pozorno pazili, a je sijajno zaposlil Finney-Smitha, ki je zadel trojko iz levega kota 50 sekund pred koncem za izenačenje na 116:116. V ključnem trenutku se je Lillard odločil za met z devetih metrov po koraku nazaj in ga tudi zadel. Po minuti odmora je Dončić s polaganjem znižal na 118:119. Anthony je nato s komolcem odrinil Ljubljančana, ki pa ni padel na parket in sodniki so dovolili, da se igra nadaljuje. Anthony je pod košem našel Jonesa, ki je povišal na 118:121.

Trener Rick Carlisle je pripravil odlično zadnjo akcijo. Finney Smith je iz avta podal do osamljenega Dončića, ki je z leve strani zgrešil trojko za izenačenje. Po minuti odmora so Mavericksi pozabili na Covingtona, ki se je odkril in zadržal žogo tri sekunde, nato pa se je oglasila sirena.

Trener Michael Malone je Vlatka Čančarja poslal v igro že ob koncu tretje četrtine. Foto: Reuters

Poraz Lakersov in poškodba Davisa
V ponovitvi lanskega finala Zahoda je Denver ugnal LA Lakerse s 122:105. Prvaki so doživeli prvi poraz po sedmih zaporednih zmagah. Trenerja Franka Vogla najbolj skrbi poškodba Anthonyja Davisa, ki je tri minute pred koncem prvega polčasa ob prodoru začutil bolečino v ahilovi tetivi. Zadel je še oba prosta meta, nato pa je odšepal v garderobo v velikih bolečinah. Zvezdnik je zaradi te poškodbe že izpustil nekaj tekem v zadnjih tednih.

Čančar dosegel šest točk proti prvakom
Nuggetsi so z delnim izidom 23:8 končali prvi polčas. V tretji četrtini so povedli že za 20 točk in vstopil je tudi Vlatko Čančar, ki je povišal na 101:84. Na parketu je bil tudi zadnje tri minute tekme, zadel je tudi trojko z osmih metrov 38 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Trojni dvojček Jokića
Nikola Jokić je zablestel s trojnim dvojčkom (23 točk, 16 skokov in 10 podaj). Pri Lakersih je bil blizu temu dosežku LeBron James, ki je zbral 22 točk, 10 skokov in 9 podaj. MVP lanskega finala je zapustil parket že osem minut pred koncem.

Tekme 14. februarja:
DALLAS – PORTLAND
118:121 (25:34, 36:24, 30:45, 27:18)
Dončić 44 (14/20 iz igre, 5/8 za tri, prosti meti 11/12), 9 podaj in 7 skokov v 36 minutah, Porzingis 18 in 8 skokov, Finney Smith 14 (4/7 za tri), Hardaway 12, Brunson 11, Kleber 8, Richardson 6, Burke 3, Cauley Stein 2; Lillard 34 (12/26 iz igre, 5/11 za tri) in 11 podaj, Trent 17, Covington (4/4 za tri) in Anthony po 15, Kanter 14, Simons 12 (4/6 za tri), Jones 6, Giles 5, Little 3.

WASHINGTON – BOSTON 104:91
Beal 35 (10/18 iz igre, prosti meti 11/11), Hačimura 15, Westbrook 13 (6/19 iz igre), 11 podaj in 9 skokov, Wagner 11, R. Lopez 10; Brown (11/21 iz igre) in Walker (4/7 za tri) po 25.

TORONTO – MINNESOTA 112:116
Lowry 24 (6/12 iz igre), Powell in VanVleet po 22, Siakam 18; Towns (11 skokov) in Beasley (6/10 za tri) po 20, Edwards 18, Rubio 16, Vanderbilt 12.

CHARLOTTE – SAN ANTONIO 110:122
Rozier 33 (14/29 iz igre), Monk 23 (5/6 za tri), Ball 17 (7/20 iz igre), 12 skokov in 8 podaj; Murray 26 in 12 skokov, White 25, Johnson 18, Gay 12.

DETROIT – NEW ORLEANS 123:112
Jackson 21, Mihajljuk 18, Plumlee 17 (8/12 iz igre), 10 skokov in 10 podaj; Williamson in Ingram po 26, Adams (12 skokov) in Ball po 13.

OKLAHOMA CITY – MILWAUKEE 114:109
Jackson 22 (4/4 za tri), Horford 20, Dort 19, Bazley 18; G. Antetokounmpo 24 (10/18 iz igre), 17 skokov in 10 podaj, Middleton 23, Portis 21, DiVincenzo 17 (5/7 za tri).

PHOENIX – ORLANDO 109:90
Booker 27 (10/16 iz igre), Bridges 21, Paul 12 in 9 podaj; Ross 23, Bacon 19.

DENVER – LA LAKERS 122:105
Murray 25 (7/15 iz igre), Jokić 23 (8/17 iz igre), 16 skokov in 10 podaj, Nnaji 16 (4/5 za tri), Campazzo 15, Millsap 10 ... Čančar 6 (2/5 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 1/2) in 3 skoki v 6 minutah; James 22 (9/22 iz igre), 10 skokov in 9 podaj, Kuzma 19, Davis 15, Caruso 11, Horton Tucker 10.

SACRAMENTO – MEMPHIS 110:124
Fox 23 in 9 podaj, Haliburton 22, Joseph 16, Holmes 13; Valančiunas 25 (11/14 iz igre) in 13 skokov, Brooks 22, Anderson 17, Morant 16 in 10 podaj.

LA CLIPPERS – CLEVELAND 128:111
Williams 30 (10/22 iz igre) in 10 podaj, Morris 23, Ibaka 21, Leonard in George nista igrala; Sexton 22, Garland in Osman po 20.