Kawhi Leonard je s 45 točkami izenačil rekord kariere v končnici. V drugem polčasu je dosegel 29 točk in utišal American Airlines Center. MVP finala v letih 2014 in 2019 je v ključnih trenutkih prevzel odgovornost. Foto: Reuters

Prvič v 75-letni zgodovini Lige NBA se je zgodilo, da je vseh šest tekem dobila gostujoča ekipa. 18.324 gledalcev je pripravilo sijajno vzdušje v American Airlines Centru in Mavericksi so bili blizu uspeha vse do zadnjih minut. Zadnjič so vodili s 85:84 sedem minut pred koncem. Ključni sta bili dve zaporedni trojki Leonarda. Clippersi so si minuto in pol pred koncem priigrali osem točk naskoka (90:98).

Dončić bo prvič v karieri igral sedmo tekmo. V Staples Centru je bil na vseh treh tekmah najboljši igralec. Foto: Reuters

Udarna trojica zbrala skupaj kar 90 točk
Clippersi se še nikoli v zgodovini kluba niso uvrstili v konferenčni finale. Lani so zapravili vodstvo s 3:1 v zmagah proti Denverju. Pritisk pred šesto tekmo je bil ogromen. Trener Tyronn Lue je vse stavil na tri najboljše strelce, ki so skupaj dosegli neverjetnih 90 točk. Poleg Leonarda sta se izkazala tudi Reggie Jackson s 25 točkami in Paul George z 20 točkami in 13 skoki.

Jackson s 14 točkami držal priključek
Vzdušje je bilo izjemno že na začetku tekme, dvorana je bila lahko zapolnjena kar 95-odstotno. Dallas je uvodno četrtino dobil z 28:26, nobena ekipa si ni priigrala višje prednosti. Dončić je prispeval 13 točk, goste pa je v igri držal Jackson, ki je zadel prvih šest metov iz igre in zbral 14 točk.

Najvišji naskok znašal devet točk
Sredi druge četrtine je Dallas po prostih metih Dončića povedel z 39:30, kar je bila najvišja prednost gostiteljev na tej tekmi. Do konca polčasa so bili Mavericksi nezbrani, vse bolj razigran pa je postajal Leonard. Z delnim izidom 12:2 se je Los Angeles vrnil v igro in odšel na odmor s tremi točkami naskoka (45:48).

Dallas z minimalno prednostjo po treh četrtinah
Večji del tretje četrtine je vodil Dallas, ki je po košu Dončića povedel s 67:60. V naslednjih štirih minutah gostitelji niso dosegli niti točke, Leonard pa vseh 11 za Clipperse (67:71). Zaključek tretje četrtine je znova pripadel Dallasu. Dorian Finney-Smith je zadel trojko, Willie Cauley-Stein pa je poskrbel za vodstvo s 77:73 po 36 minutah z zabijanjem.

Clippersi so se veselili že tretje zmage v American Airlines Centru. Na domačem parketu so izgubili vse tri tekme in to vsekakor ne bo prednost na nedeljski sedmi tekmi. Foto: Reuters

Simultanka Leonarda v končnici
Na začetku zadnje četrtine sta se ekipi izmenjavali v vodstvu. Hardaway je s polaganjem in dodatnim prostim metom poskrbel za zadnje vodstvo Dallasa na tekmi (85:84). Dončić je s trojko znižal na 88:90. Po nekaj neuspešnih napadih na obeh straneh je Lue vzel minuto odmora in usodo prepustil v roke Leonarda, ki je izpeljal pravo simultanko.

Najprej je zadel s šestih metrov, v naslednjem napadu pa izza črte za 88:95. Dončić je s polaganjem znižal, a je v naslednjem napadu Leonard še enkrat zadel za tri točke. Minuto in 41 sekund pred koncem so bili Mavericksi v izgubljenem položaju (90:98).

Dončić: Kawhi nas je uničil!
"Kawhi nas je uničil! Odigral je izjemno predstavo, ni česa dodati. Ko so me podvajali, je bil en naš igralec sam, a tega nismo znali unovčiti. Zdaj nas čaka sedma tekma in vsi verjamemo v uspeh. Sploh ni pomembno, kje se odločilna tekma igra. Vse je treba iztisniti iz sebe," je na novinarski konferenci poudaril Dončić, ki ni hotel kritizirati sodnikov.

To je tudi obračun karizmatičnih lastnikov. Mark Cuban se je pred desetimi leti že veselil naslova. Tokrat je pred tekmo znova metal na koš. Steve Ballmer, ki je bil dolga leta desna roka Billa Gatesa pri Microsoftu, ima premoženje ocenjeno na 74 milijard ameriških dolarjev. Ni mu težko plačevati luksuznega davka. Vse bi naredil za lovoriko Larryja O'Briena, ki se Clippersom vztrajno izmika. V primeru novega poloma se napovedujejo velike spremembe v strokovnem štabu in tudi igralskem kadru. Foto: Reuters

"Dončić je zelo dinamičen. Treba je stati pred njim, kar pa je seveda težko. To je bila ekipna obrambna zmaga, zelo smo bili motivirani. Nismo želeli končati sezone. Na sedmi tekmi bodo odločale malenkosti," je bil kratek Leonard, ki precej raje govori na parketu.

Lue: Veliki igralci odločajo velike tekme
"Veliki igralci odločajo velike tekme. Kawhi je blestel na obeh straneh parketa, zelo dobro je pokrival Dončića. Jackson nam je dal energijo v prvem polčasu, Morris je bil sijajen v obrambi, George pa je bil na parketu zadnjih 36 minut tekme in zares si zasluži pohvalo," je bil odlično razpoložen trener Clippersov Tyronn Lue.

"Ko so povedli za sedem točk, sem ves čas poudarjal, da moramo ostati mirni. Preveč odprtih metov smo zgrešili in zavedal sem se, da nam bo tudi steklo. Leonard je bil zelo razočaran po peti tekmi, ko mu ni šlo načrtih. Tokrat je bil zunajserijski. Imamo dovolj izkušenih igralcev, ki so že igrali sedme tekme. Na domačem parketu moramo končno enkrat dobro začeti tekmo, potem ne bo težav," je še dodal strateg, ki je popeljal Cleveland do naslova junija 2016 po zaostanku z 1:3 v zmagah proti Golden Statu.

Carlisle: V zadnji četrtini smo popolnoma odpovedali
"V zadnji četrtini smo popolnoma odpovedali, Leonard pa je zadel nekaj spektakularnih metov. Veselimo se izziva v nedeljo na sedmi tekmi. Večina naših mladih igralcev še ni igrala tako pomembne tekme. Skrivnosti med ekipama po šestih tekmah ni več. Že zdaj je jasno, da ne smemo dovoliti, da bo Leonard prišel do odprtih metov," je razmišljal trener Dallasa Rick Carlisle.

Spočiti Utah čaka zmagovalca
Znamenita dvorana na ulici Figueroa v Los Angelesu je druga dnevna soba Luke Dončića. Na vseh treh tekmah končnice je blestel, medtem ko mu na domačem parketu ni šlo po načrtih. Zmagovalec te serije se bo v polfinalu Zahoda srečal z Utahom. Najboljša ekipa rednega dela sezone je v sijajni formi. Po vrnitvi Donovana Mitchlla je ekipa iz Salt Lake Cityja resen kandidat, da se prvič po letu 1998 uvrsti v finale Lige NBA.

Leonard z imenitno predstavo izsilil sedmo tekmo

Zahod, 1. krog:
DALLAS (5) - LA CLIPPERS (4) 3:3
97:104 (28:26, 17:22, 32:25, 20:31)
Dončić 29 (11/24 iz igre, 2/9 za tri, prosti meti 5/5), 11 podaj in 8 skokov v 41 minutah, Hardaway 23 (4/11 za tri), Marjanović 12 (5/13 iz igre) in 12 skokov, Finney Smith 11, Porzingis (3/7 iz igre) in Brunson po 7, Richardson 6, Cauley Stein 2; Leonard 45 (18/25 iz igre, 5/9 za tri, prosti meti 4/4) in 6 skokov v 42 minutah, Jackson 25 (3/7 za tri) in 9 skokov, George 20 (6/15 iz igre), 13 skokov in 6 podaj v 46 minutah, Batum 6, Morris 4, Zubac in Kennard po 2.