Luka Dončić se je že četrtič v letošnji sezoni pomeril s svojim idolom LeBronom Jamesom, ki je bil tokrat neustavljiv. V zadnjih dveh sezonah sta se srečala že šestkrat (januarja lani je bil zvezdnik Lakersov poškodovan), Ljubljančan pa se je veselil le ene zmage. Foto: Reuters

35-letni James je bil z naskokom najboljši igralec tekme v American Airlines Centru. Navdušil je s 35 točkami, 16 skoki in 7 podajami. V zadnji četrtini je prehitel Michaela Jordana na četrtem mestu večne lestvice zadetih metov iz igre (12.193). Večkrat so bili natančni le Kareem Abdul-Jabbar (15.837), Karl Malone (13.528) in Wilt Chamberlain (12.681). James bo kmalu prehitel Kobeja Bryanta na tretjem mestu večne lestvice strelcev, tudi Jabbar s 38.387 točkami se zdi dosegljiv, saj ima James zelo verjetno pred seboj še nekaj uspešnih sezon.

Zelo se pozna, da manjka Porzingis
Mavericksi so zelo pogrešali Kristapsa Porzingisa, ki je zaradi poškodbe desnega kolena izpustil že šesto zaporedno tekmo. Anthony Davis, ki je počival zaradi poškodbe hrbta, je mirno užival v vragolijah soigralcev na parketu. To je bila že sedma zaporedna zmaga najboljše ekipe na Zahodu.

Jezerniki ostajajo trn v peti Dallasa
Avery Bradley in Alex Caruso sta znova zelo dobro ustavila Dončića, ki je izgubil kar šest žog. Imel je nekaj odličnih potez, a Dallas ni imel zares razigranega posameznika. To se jim je zgodilo tudi pred enajstimi dnevi v Staples Centru, ko so Lakersi zmagali s 108:95. Mavericksi so dobili le eno izmed štirih medsebojnih tekem v tej sezoni, potem ko so lani izgubili vse tri.

Serijo šestih zaporednih tekem v American Airlines Centru bodo Mavsi komčali v soboto proti Philadelphii, ko jih prav tako ne čaka lahka naloga. Do zdaj so premagali le Brooklyn in Chicago, izgubili tudi proti Charlottu in Denverju.

Lakersi v uvodni četrtini nasuli kar 45 točk
Gostitelji so edinkrat vodili takoj na začetku tekme, ko je Dwight Powell zadel po lepi Dončićevi podaji. Avery Bradley in Kuzma sta takoj odgovorila s trojkama. Jezerniki so blesteli v napadu, natančni so bili z vseh položajev in sredi uvodne četrtine so si nabrali že 15 točk naskoka (9:24). Trener Dallasa Rick Carlisle je Dončića po šestih minutah zamenjal s Sethom Curryjem, saj je Ljubljančan slabo začel srečanje. Izgubil je tri žoge in se prehitro odločal za mete iz težkih položajev.

Vrnil se je minuto in pol pred koncem prvega dela igre, ki so ga Lakersi dobili zanesljivo (27:45). Carlisle je izgubil živce in prejel tehnično napako, potem ko se je razjezil na sodnike, ki niso piskali osebne napake Dwightu Howardu zaradi odrivanja pod obročem.

Zelo slaba obramba Mavsov
Na začetku druge četrtine so skušali Mavericksi zaposliti centra Bobana Marjanovića, ki je povzročal kar nekaj težav Howardu. Obramba Dallasa je bila preslaba, Kuzma in James sta brez večjih težav dosegala točke. LeBron je povišal prednost Jezernikov že na 22 točk (32:54).

Dončić zgrešil štiri proste mete in si raztrgal dres
Dončić je nato atraktivno zadel od table in dodal še prosti met ob osebni napaki Howarda. Po zgrešenem metu Jamesa je zadel še izza črte in po seriji 9:0 je Dallas znižal na 41:57. Frank Vogel je takoj prekinil nalet gostiteljev z minuto odmora. Kuzma je s trojko znova povišal na 41:62.

Dončiću je uspelo izsiliti tri proste mete, a je zadel le enega, v naslednjem napadu pa je zgrešil oba. Zares je bil jezen in raztrgal si je dres. Do odmora je zbral 14 točk, štiri skoke in tri podaje. Kuzma je sijajno predstavo v prvem polčasu (21 točk) kronal s košem tik pred odmorom (58:79). To je rekord sezone Jezernikov po doseženih točkah v prvem polčasu.

Kyle Kuzma je v prvem polčasu prispeval kar 21 točk. Foto: Reuters

Mavericksi so prišli do -10, več pa ni šlo
V tretji četrtini je Howard prejel že peto osebno napako. Tudi JaVale McGee je imel težave z osebnimi napakami in Vogel se je odločil za nizko postavo. Dončić je to potezo hitro kaznoval, dvakrat je uspešno prodrl pod koš, nato pa našel Tima Hardawaya, ki je s trojko znižal na 81:91. Tri minute pred koncem tretje četrtine je na tribunah završalo, tako blizu Mavericksi niso bili vse od začetka tekme.

Po minuti odmora sta Dončić in James dobila malce počitka. Gostitelji so ostali brez pravih idej v napadu. Caruso in Rajon Rondo pa sta povišala prednost Lakersov, ki je po 36 minutah znašala 13 točk (86:99).

Rick Carlisle je popolnoma izgubil živce. Prvo tehnično napako je prejel že ob koncu prve četrtine, drugo pa devet minut pred koncem. Slekel si je suknjič in jezen odšel v garderobo. Foto: Reuters

Besni Carlisle izključen, miriti ga je moral Dončić
Na začetku zadnje četrtine je James zadel trojko in nanizal devet točk. Prednost gostov je ekspresno narasla (86:106). Trener Carlisle je dobil še drugo tehnično napako, potem ko se je razburil na sodnike, ki so dovolili trenerju Voglu pregled posnetka, čeprav je bila žoga že v igri za naslednji napad. Dončić je mogel pomiriti Carlisla, ki si je slekel suknjič in jezen odšel v garderobo. Pomočnik Stephen Silas pa je vodil srečanje do konca. Tekma je bila odločena, štiri minute pred koncem pa sta Dončić in James odšla na zaslužen odmor, saj ju že v soboto čaka nova tekma.

James: Vedno je lepo biti omenjen poleg Michaela Jordana
"Od prve minute sem želel igrati agresivno na obeh straneh parketa, saj sem se zavedal, da bo težko brez Davisa. Po navadi ne dam veliko na statistiko, vedno pa je lepo biti omenjen poleg Michaela Jordana," je poudaril James, ki je v drugi sezoni v dresu Lakersov prerojen. Lani so Jezerniki ob koncu sezone zbrali 37 zmag, zdaj pa jih imajo že 31.

Brooklyn z delnim izidom 17:4 shladil Vročico
Košarkarji Brooklyna so končali niz sedmih zaporednih porazov. V zadnjih petih minutah so z delnim izidom 17:4 premagali Miami s 117:113.

Jimmy Butler je Netsom nasul 33 točk, v končnici pa mu ni uspelo preprečiti poraza. Foto: Reuters

Vročica je imela tekmo pod nadzorom do sredine zadnje četrtine. Izbranci Erika Spoelstre so ob odmoru vodili z 12 točkami naskoka (57:69). Tretjo četrtino so Netsi dobili z 32:20 in izid je bil izenačen. V zadnji četrtini se je razigral najboljši strelec tekme Jimmy Butler (33 točk) in pet minut pred koncem so imeli gostje iz Floride devet točk prednosti (100:109).

Netsi so sanjsko končali srečanje v Barclays Centru. Spencer Dinwiddie in Caris LeVert sta bila natančna izza črte, Taurean Prince pa je s polaganjem znižal na 108:109. Tudi Goran Dragić (17 točk v 29 minutah) ni bil razigran v ključnih trenutkih, izgubil je žogo in zgrešil trojko. LeVert je bil na drugi strani natančen in Brokklyn je minuto pred koncem povedel s 112:111. Po zgrešenem metu Derricka Jonesa je Prince povišal na 114:111.

Gostitelji so seveda pokrili vse mete za tri točke, zato je Butler s polaganjem znižal, a je Joe Harris odgovoril z dvema prostima metoma. Netsi so v zadnji akciji Miamija preprečili met Butlerju in Dragiću, Duncan Robinson pa je iz desnega kota zgrešil in Netsi so se veselili nepričakovane zmage.

Kyrie Irving in Kevin Durant sta bila navdušena na klopi. Navijači seveda razmišljajo, kaj vse je mogoče, ko se bosta vrnila dva izmed največjih zvezdnikov lige.

Tekme 10. januarja:
DALLAS – LA LAKERS
114:129 (27:45, 31:34, 28:20, 28.30)
Dončić 25 (8/19 iz igre, 1/5 za tri, prosti meti 8/13), 10 skokov in 7 podaj v 32 minutah, Hardaway 22, Se. Curry 16, Marjanović 14 in 10 skokov, Finney Smith 13, Powell 7, Brunson 6, Wright 4, Jackson 3, Kleber in Cleveland po 2; James 35 (14/25 iz igre, 3/6 za tri), 16 skokov in 7 podaj, Kuzma 26 (9/22 iz igre), Howard in Rondo po 10, Caruso in McGee po 9, Bradley in Caldwell Pope po 8, Cook 6, Dudley 5, Green 3.

BROOKLYN – MIAMI
117:113 (32:42, 25:27, 32:20, 28:24)
Dinwiddie 26 (10/19 iz igre) in 14 podaj, Kurucs 19 (4/5 za tri), Prince 17, Allen (11 skokov) in LeVert po 11, Luwawu-Cabarrot 10, Harris 9, Jordan 8 in 10 skokov, Musa 6; Butler 33 (12/18 iz igre, prosti meti 9/9) in 9 skokov, Adebayo 22 (10/13 iz igre), Dragić 17 (5/13 iz igre, 2/7 za tri, prosti meti 5/8), 5 podaj in 2 skoka v 29 minutah, Nunn 10, Herro 9, Robinson 8, Johnson in Jones Jr. po 6, Leonard 2.

WASHINGTON – ATLANTA 111:101
McRae 29 (4/5 za tri), Brown 18 in 10 skokov, Bertans 14 in 7 skokov, Mahinmi 12; Young 19 (7/20 iz igre, 0/7 za tri), Huerter 16 (3/5 za tri), Collins 15 in 15 skokov.

NEW YORK – NEW ORLEANS 111:123
Gibson 19 (8/8 iz igre) in 8 skokov, Barrett 16, Payton in Bullock po 15; Ingram 28 (11/18 iz igre, 5/9 za tri) in 9 podaj, Hayes 18 in 10 skokov, Ball 15 in 11 podaj, Hart 13 in 10 skokov.

MEMPHIS – SAN ANTONIO 134:121
Jackson Jr. 24 (5/7 za tri), Morant (14 podaj) in Brooks po 22, Valančiunas 21 in 9 skokov; DeRozan 36 (11/18 iz igre), Aldridge (5/9 za tri) in Forbes po 21.

CHICAGO – INDIANA 105:116
LaVine 43 (14/23 iz igre, 8/13 za tri), White 23 (5/9 za za tri); Turner 27 (10/18 iz igre) in 14 skokov, A. Holiday 19 (8/9 iz igre), Warren 17.

PHOENIX – ORLANDO 98:94
Booker 24, Oubre 22 in 9 skokov, Ayton 13; Fournier 28, Vučević 18 (13 skokov) in Ross po 18.

UTAH – CHARLOTTE 109:92
Clarkson 20, Bogdanović 16, Gobert 15 (13 skokov) in Niang (5/9 za tri) po 15; Rozier 23 (3/4 za tri), Hernangomez 15 (6/6 iz igre).

SACRAMENTO – MILWAUKEE 106:127
Barnes in Fox (10 podaj in 9 skokov) po 19, Hield 16, Bjelica 12 in 13 skokov; Middleton 27 (9/12 iz igre) in 11 skokov, Bledsoe 24 (10/17 iz igre), DiVincenzo 18 (4/6 za tri), Antetokounmpo 13 (4/9 iz igre) in 10 skokov.

LA CLIPPERS – GOLDEN STATE 109:100
Leonard 36 (14/25 iz igre) in 9 skokov, Williams 21 in 8 podaj, Beverley 12, 11 skokov in 9 podaj; Spellman in Robinson po 17, Burks 16.