V ospredju je bil dvoboj dveh izjemnih evropskih košarkarjev, Luke Dončića in Nikole Jokića. Ob koncu je bil uspešnejši slednji. Foto: Reuters

Srbski center je bil s 33 točkami prvi strelec tekme, izjemno razigran pa je bil v drugem polčasu, ko je dosegel 26 točk. 23 sekund je pri izidu 106:105 Denverju ostalo za odločilno akcijo. Žogo je dobil Jokić. Najprej jo je podal proti Jamalu Murrayju in bi jo s tem kmalu zapravil, a jo je kanadski branilec vrnil soigralcu. S hrbtom je Joker odigral proti obroču. Pokrival ga je Dorian Finney-Smith, ki ni bil kos srbskemu orjaku. Ta se je pririnil do obroča in dal koš. Dallasu je ostalo še osem sekund. Gostje so odlično pokrili Dončića, ki je vseeno prišel do žoge in v kotu na trojki našel Finneyja-Smitha. Ta je za trenutek ostal sam, toda ni se odločil za met in je s podajo le zakompliciral situacijo. Mavsi tako sploh niso prišli do meta za zmago.

Carlisle se je posul s pepelom
Jokić je kaznoval napako Mavericksov, ki so ga pokrivali s precej nižjim in šibkejšim igralcem, saj ga je po bloku namesto Dwighta Powella prevzel 10 centimetrov nižji in 20 kilogramov lažji Finney Smith. "Videl sem, kdo me pokriva. Samo želel sem žogo in skušal to izkoristiti," je odločilno akcijo na tekmi opisal Srb, ki je iz igre metal 12/20.

Krivdo je prevzel trener Dallasa Rick Carlisle: "To je moja odgovornost. Ne bom se spuščal v razlago, toda nismo ustrezno reagirali. Sprejmem krivdo, naslednjič moram delo bolje opraviti." Jokić je na mestu posta prek Finneyja Smitha zadel dvakrat v zadnjih dveh minutah.

Dončić ni govoril z mediji
"Želel sem le biti agresiven. V prvem polčasu sem zgrešil nekaj lahkih metov. Moji soigralci so mi podajali žogo in me spodbujali, da mečem več," je še povedal Jokić. Dončić, ki je v zadnjih dveh minutah ob vodstvu Dallasa za ena zgrešil trojko in polaganje, je drugič v tej sezoni zapustil dvorano brez izjave za novinarje. V zadnji četrtini ni dosegel niti točke.

Štirje porazi v končnici po prednosti
Ob štirih porazih v novem letu je imel Dallas v zadnjih treh minutah vselej od pet do sedem točk prednosti, a tekme ni znal pripeljati do konca oziroma je ostal prekratek v sami končnici.

Edina trojka Dončića v uvodni četrtini
Ves čas je bila tekma zelo izenačena. V prvi četrtini si je Dallas, ki je peto tekmo zapored igral brez Kristapsa Porzingisa, uspel priigrati sedem točk naskoka, ko je Dončić zadel svojo edino trojko na tekmi iz sedmih poskusov, nato pa je povedel z dvomestno razliko, toda ekspresno je gostom uspelo doseči pet zaporednih točk in do konca prve četrtine prepoloviti zaostanek. Po petih minutah nadaljevanja so Nuggetsi, ki so bili brez dveh članov prve peterke, Willa Bartona in Paula Milsapa, povedli. Ko se je Dončić vrnil na parket, je tako odigral imeniten 'alley oop' z Dwightom Powllom. V 20. minuti je Jokić dosegel šele prvi točki na tekmi. Ko je Denver pred odmorom povedel z 51:50, je nemudoma z uspešnim prodorom in še zadetim dodatnim prostim metom po osebni napaki odgovoril Dončić, ki je poskrbel, da so Mavsi vodili ob polčasu (59:56). 20-letnega Ljubljančana so gostje dobro pokrivali in ga veliko podvajali, pa je vseeno v prvi polovici srečanja dal 15 točk.

V tretji četrtini se je Dončić večinoma odločal za prodore pod koš. Iznajdljivo je prihajal pod obroč in dosegal točke, na drugi strani pa se je razigral Jokić, ki je v tretji četrtini prispeval trikrat toliko točk, kot jih je v prvem polčasu. Medtem ko je imel več težav s čvrstim Powllom, proti katerem se je nato večkrat odločal za mete z razdalje, pa je zlahka napadal s hrbtom, ko ga je pokrival Maxi Kleber. Dallas si je vmes po zaslugi Luke priigral sedem točk naskoka, četrtino pa sta moštvi zaključili vsako s po tremi zaporednimi trojkami. Prednost Dallasa je pred zadnjimi 12 minutami znašala tri točke.

Jokić zadel za zmago nad Dallasom

Ko je po podaji Dončića Seth Curry izenačil na 100:100, kar nekaj časa ekipi nista zadeli iz igre. Sledil je izid 101:101, skoraj tri minute in pol pa so minile, preden je nato – znova je bil v vlogi podajalca Luka – izza črte Finney-Smith zagotovil Mavsom tri točke prednosti. Zatem je bil za 106:101 natančen še Tim Hardaway Jr. Do konca sta ostali še dve minuti. Jokić je najprej znižal, po izgubljeni žogi Dallasa pa je Jerami Grant s črte prostih metov priključil na -1. 70 sekund pred koncem je Dončić zgrešil trojko, Finney-Smith pa je na drugi strani z odlično blokado zaustavil Murrayja. Odgovornost je znova prevzel Dončić. Slovenski košarkar se je odločil za prodor. Brez večjih težav je prišel mimo Masona Plumleeja, a nato obdan z drugimi nasprotnimi košarkarji zgrešil polaganje. Powell je z uspešnim skokom priboril še eno akcijo, a je bil Delon Wright nenatančen za tri. Za zmago Denverja je v naslednjem napadu zadel Jokić.

Dončić je znova lepo zapolnil statistiko. S 27 točkami (11/23 iz igre) je bil prvi strelec Mavericksov, podelil je deset podaj, bil je prvi skakalec tekme, ena ujeta odbita žoga pa mu je zmanjkala do novega trojnega dvojčka. Vendarle v American Airlines Centru ni prišlo do dvoboja najmlajših članov reprezentance, ki je pred dvema letoma postala evropski prvak, saj je Vlatko Čančar, ki na prvem medsebojnem obračunu ni bil v kadru Denverja, ostal na klopi. V petek v Dallas prihajajo Lakersi.

Zanesljiva zmaga Miamija v Indianapolisu

Miami je s 122:108 premagal Indiano. Srečanje je bilo odločeno že pred zadnjo četrtino, v kateri so gostitelji konkretno omilili visok poraz. Goran Dragić, ki je pred slabima dvema tednoma odločil prvi medsebojni obračun v tej sezoni, ko sta se moštvi srečali na Floridi, je igral 27 minut, v statistiko pa vpisal 15 točk in štiri podaje.

Goran Dragić je znova dobro izkoristil svoje minute. Foto: AP

Miami, ki je dobil vseh osem tekem proti ekipam iz centralne divizije, je tako v 12 dneh drugič premagal Indiano, potem ko je lani štirikrat izgubil proti Pacersom. Na začetku druge četrtine, ko je svoje prve točke vpisal tudi Dragić, so gostje prvič povedli z dvomestno razliko. Indiana je hitro znižala, a je z dobrim zaključkom prvega polčasa Vročica na odmor odšla s prednostjo 62:49. V tretji četrtini je naredila ključno razliko, že ob koncu te dala 100 točk, povedla za 28 in zadnja četrtina, ko je lahko spočila glavne nosilce igre, je bila zgolj formalnost.

Po štirih minutah drugega polčasa so varovanci Erika Spoelstre prednost povišali na več kot 20. Ta del igre so dobili z 38:23. 11 od svojih 17 točk je v tretji četrtini, ko je Miami iz igre metal 10/17, za tri pa 5/11, dosegel Duncan Robinson. Sredi tretje četrtine so Pacersi ostali brez T. J. Warrena, ki je bil na zadnji tekmi s 36 točkami prvi strelec moštva. Branilec Indiane se je sporekel z Jimmyjem Butlerjem, potem ko je košarkarja Miamija zaustavil z grobo osebno napako. Oba sta dobila tehnično napako. Butler je nato odrinil Warrena in prejel osebno napako, toda domači košarkar je napravil veliko neumnost in sodniško odločitev pospremil z aplavzom, za kar si je prislužil drugo tehnično napako ter tako izključitev.

Sorodna novica Dragić šest sekund pred koncem dosegel koš za zmago

Sedem gostujočih košarkarjev je doseglo dvomestno število točk. Bam Adebayo in Derrick Jones Jr. sta bila s po 18 najuspešnejša. V petek Miami gostuje v Brooklynu. Pri Indiani je bila premalo tudi odlična predstava Domantasa Sabonisa, ki se je izkazal s 27 točkami, ob tem pa je ujel še 14 odbitih žog in 30. v sezoni dosegel trojni dvojček.

Medtem je prvi zvezdnik Indiane Victor Oladipo sporočil, da 29. januarja proti Bullsom načrtuje vrnitev po dolgotrajni sanaciji poškodbe. Le nekaj dni pred vrnitvijo izvrstnega branilca bo minilo leto dni od njegove težke poškodbe kolena.

Tekme 8. januarja:
INDIANA - MIAMI
108:122 (23:31, 26:31, 23:38, 36:22)
Sabonis 27 in 14 skokov, A. Holiday in J. Holiday po 14, Lamb in Summer po 13, Turner 9, McConnell 6, Sampson 4, Warren 3, McDermott in Bitadze po 2, Johnson 1; Herro 19, Jones Jr. in Adebayo po 18, Robinson 17, Dragić 15 (3/5 za dve, 2/5 za tri), 1 skok in 4 podaje v 27 minutah, Butler 14, Leonard 6.

DALLAS - DENVER
106:107 (32:27, 27:29, 30:30, 17:21)
Dončić 27 (10/17 za dve, 1/7 za tri), 9 skokov in 10 podaj v 37 minutah, Powell 16, Hardaway Jr. 15, Curry 14, Kleber 13, Jackson 8, Finney-Smith 7, Wright 6; Jokić 33 (12/20 iz igre), Grant 15, Murray 14, Plumlee in Beasley po 10, Morris 9, Craig 5, Porter Jr. 2, Čančar ni igral.

CHARLOTTE - TORONTO 110:112 - po podaljšku
Rozier 27, Bridges 26, Zeller 14, Washington 12 in 12 skokov, Graham 11; Ibaka in Davis po 23 in 11 skokov, Annoby 19, Lowry 15, McCaw 13.

BOSTON - SAN ANTONIO 114:129
Hayward 18, Brown 16, Theis 15, Tatum 14, Smart 12; Derozan 30 (10/17 iz igre), Walker IV 19, Forbes in White po 15, Aldridge 13, Murray 10.

ORLANDO - WASHINGTON 123:89
Vučević 29, Fournier 19, Augustin 18, Birch 11, Gordon 10; Brown Jr. ((11 skokov) in Schofield po 18, Pasečniks 16.

ATLANTA - HOUSTON 115:122
Young 42 /11/30 iz igre), 13 skkov in 10 podaj, Collins 17 in 14 skokov, Len 14 in 10 skokov, Huerter 11; Harden 41 (9/34 iz igre), 10 skokov in 10 podaj, Capela 22 in 22 skokov, McLemore 18, Gordon 17, Rivers 10.

NEW ORLEANS - CHICAGO 123:108
Ingram 29 in 11 podaj, Redick 24, Hayes 14 in 12 skokov, Hart 13, Favors 12, Alexander-Walker in Ball po 11; LaVine 32 (13/24 iz igre), Young 18, Dunn 15, Markkanen 14, White 10.

UTAH - NEW YORK 128:104
Bogdanović in Mudiay po 20, Gobert (16 skokov) in Mitchell po 16, Bradley 12, Ingles, Niang in Clarkson po 11; Ntilikina 16, Portis (13 skokov) in Payton po 13, Ellington in Dotson po 11, Barrett 10.

GOLDEN STATE - MILWAUKEE 98:107
Burks 19, Lee in Robinson po 15; Antetokounmpo 30 in 13 skokov, Middleton 21, Bledsoe 16.