Luka Dončić in Bojan Bogdanović sta bila v glavnih vlogah v Little Caesars Areni. Foto: AP
Detroit po podaljšku ugnal Dallas

To je bil že osmi poraz Mavericksov na devetih gostovanjih v letošnji sezoni. Luka Dončić je bil najboljši strelec tekme pred 18.106 gledalci v moderni Little Caesars Areni. 23-letni Ljubljančan je zbral 35 točk, 10 podaj in 5 skokov v 40 minutah. Zelo dober je bil pri metu izza črte (7/14), a je odpovedal pri prostih metih (2/6). Tim Hardaway je zadel šest trojk in dosegel 26 točk, Christian Wood jih je dodal 25.

Pistonsi so prevladovali v raketi, skok so dobili kar z 52:30. Za Maverickse je bilo usodno tudi katastrofalno izvajanje prostih metov (14/29). 48,3-odstotni izkupiček je skoraj neverjeten za Ligo NBA. Drugič v zgodovini kluba se je zgodilo, da so ostali pod 50 odstotkih pri prostih metih (edinkrat pred današnjim večerom 14. marca 1998 v New Jerseyju).

Killian Hayes je bil junak v podaljšku. Foto: AP

Bogdanović blestel v rednem delu, Hayes pa v podaljšku
Detroit je prejšnji teden presenetil v Denverju in Salt Lake Cityju. V torek so Pistonsi doživeli polom proti New Yorku na domačem parketu (110:140). Tokrat se ni prav nič poznalo, da je poškodovan Cade Cunningham, ki je nosilec igre in okoli njega želi vodstvo kluba zgraditi ekipo za naslednje sezone.

Ekipo je vodil izkušeni Bojan Bogdanović, ki je zadel prvih pet metov za tri točke in prispeval 30 točk. Hayes je 8 od 22 točk dosegel v podaljšku, ko je tudi zadel edini trojki na srečanju. Izkazala sta se tudi Marvin Bagley (19 točk in 13 skokov) in Jaden Ivey (16 točk).

Čudežna vrnitev Mavericksov ob koncu rednega dela
Obramba Mavericksov je bila znova zelo slaba. Pistonsi so tretjo četrtino dobili z 38:29 in tudi po slabšem začetku zadnje četrtine so imeli še minuto in pol pred koncem rednega dela lepo prednost (117:109). Tim Hardaway in Dončić sta s trojkama znižala, Reggie Bullock pa je izsilil podaljšek 22 sekund pred koncem. Isaiah Stewart je zgrešil trojko iz težkega položaja ob pisku sirene.

Novinec Jaden Ivey in soigralci so prikazali eno izmed najboljših predstav sezone. Foto: Reuters

V dodatnih petih minutah je na veliko sceno stopil Hayes, ki je zadel dve izjemni trojki v zadnji minuti in 15 sekundah. Gostitelji so podvajali Dončića, njegovi soigralci pa so zgrešili odprte mete. Maxi Kleber se je osmešil, ko je zgrešil polaganje 10 sekund pred koncem podaljška.

Kidd besen zaradi slabe obrambe
"Zelo sem razočaran z obrambo. Jutri nas čaka temeljita analiza in govoril bom predvsem o obrambi. Hayes je ujel ritem v podaljšku, mi pa smo ga pustili samega. Zdelo se mi je, da je na ogrevanju. Vseeno ga je treba pohvaliti, saj je zadel odločilne mete," je poudaril trener Dallasa Jason Kidd, ki pričakuje popolnoma drugačen obraz ekipe v soboto ob 18.30 v Madison Square Gardnu.

Casey: Bogdanović je bil še posebej motiviran proti Dončiću
Precej bolj zadovoljen je bil seveda trener Detroita Dwane Casey: "Potrebujemo organizatorja igre, ki s podajami zaposli odprte soigralce. Nimamo zvezdnika, ki bi reševal položaje ena na ena. Hayes je naš najboljši organizator igre in tudi najboljši obrambni igralec. Tokrat se je res izkazal. Bogdanović je bil še posebej motiviran proti Dončiću. Oba sta se želela dokazati, dobro se poznata še s evropskih tekmovanj."

Brez prave obrambe v prvem polčasu
Že uvodne minute so nakazale, da ekipi ne razmišljata o obrambi. Hitro zaključevanje akcij in številne trojke so se kar vrstile. Dončić je bil dvakrat natančen izza črte in po treh minutah so imeli gostje minimalno prednost (11:13). Ljubljančan je v prvi četrtini dosegel 14 točk, izid pa je bil po 12 minutah izenačen (36:36).

Prvo polovico druge četrtine je Dončić počival. Ko se je vrnil na parket, je Dallas hitro povedel, vendar nato v zadnjih dveh minutah pred odmorom ni dosegel niti točke in Pistonsi so po prvem polčasu vodili z 61:60.

Šov Bogdanovića v tretji četrtini
33-letni Bogdanović, ki je poleti iz Utaha prišel v Detroit, se je razigral v tretji četrtini. Hrvat je zadel štiri trojke, z več kot desetih metrov je povišal na 89:82 in dvignil navijače na noge. S 16 točkami je bil najzaslužnejši za vodstvo Detroita po 36 minutah z 99:89.

Kidd je na začetku zadnje četrtine namenil Dončiću skoraj šest minut odmora, saj so njegovi soigralci blesteli. Reggie Bullock, Wood in Hardaway so zadeli izza črte, Mavericksi so pa so z delnim izidom 15:4 prevzeli vodstvo (103:104).

To je bila šele šesta zmaga Pistonsov v letošnji sezoni in veselje je bilo veliko. Foto: Reuters

Gostiteljem se je zatresla roka v končnici
Sledila je velika strelska kriza, ko skoraj pet minut niso dosegli točke in Detroit je z desetimi zaporednimi točkami povedel s 113:104 po košu Hayesa tri minute in pol pred koncem. Bagley je povišal na 117:109 in vse je kazalo na zmago gostiteljev že po rednem delu. Hardaway je v ključnem trenutku zadel trojko, Dončić pa je zgrešil dva prosta meta, a je po odbiti žogi zadel izza črte in znižal na 117:115. Alec Burks ni bil natančen, Bullock pa je s polaganjem izenačil 22 sekund pred koncem. Zadnji napad so imeli Pistonsi, Stewart pa ni zadel trojke.

Hayes zadel ključni trojki v podaljšku
Podaljšek je Dončić odprl s štirimi zaporednimi točkami. Novinec Ivey je odgovoril in minuto in pol pred koncem je bil izid znova izenačen (125:125). Hayes, ki je zgrešil obe trojki v rednem delu, je prevzel odgovornost v ključnih trenutkih. Dvakrat se je postavil na svoj najljubši položaj na desni strani in s trojkama zapečatil usodo Dallasa. Dončić v zadnjih treh minutah podaljška ni več prišel do meta, vseskozi sta nanj pazila dva košarkarja. V zadnji minuti je Hardaway zgrešil trojko, Ivey je ukradel žogo Finney-Smithu, nato pa je še Kleber popolnoma neoviran zgrešil polaganje.

Tekma 1. decembra:
DETROIT – DALLAS
* 131:125 (36:36, 25:24, 38:29, 18:28)
Bogdanović 30 (10/14 iz igre, 5/6 za tri), Hayes 22 (10/13 iz igre, 2/2 za tri), Bagley 19 in 13 skokov, Ivey 16, Duren 11, Burks 10, Stewart 9, Bey in Livers po 6, Knox 2; Dončić 35 (13/25 iz igre, 7/14 za tri, prosti meti 2/6), 10 podaj in 5 skokov v 40 minutah, Hardaway 26 (9/20 iz igre, 6/14 za tri), Wood 25 (10/13 iz igre) in 8 skokov, Kleber 10, Powell 7, Finney Smith, Bullock in Green po 6, Dinwiddie in Bertans po 2.