Dimitris Diamantidis je v Stožicah zgrešil zadnji prosti met in omogočil zmago Olimpije, tokrat pa je bil ob koncu rednega dela neusmiljen in je (z 11 točkami v zadnji minuti) izsilil podaljšek. Foto: Marko Kovič
Drew Nicholas
Drew Nicholas je zadel pet trojk iz devetih poskusov. Foto: EPA
Sašo Ožbolt
Sašo Ožbolt je bil z indeksom 16 statistično najboljši igralec Uniona Olimpije. Dosegel je 15 točk in imel pet skokov. Foto: MMC RTV SLO/Marko Kovič
Ljubljančani izgubili dramo v Atenah

Vlado Ilievski je 10 sekund pred koncem rednega dela s prostima metoma poskrbel za vodstvo 75:79. Toda Dimitris Diamantidis je na drugi strani zadel oba prosta meta, Kenny Gregory pa je hitro izgubil žogo. Tik pred sireno je grški branilec zadel še pod košem in poskrbel za podaljšek, v katerem je Panathinaikos zadeval vse tisto, kar je grešil v rednem delu. Zlasti Drew Nicholas, ki je v petminutnem dodatku zadel tri trojke.

Prvo mesto verjetno nedosegljivo
Prvi strelec tekme je bil z 19 točkami Gregory, za gostitelje, ki jih je v rednem delu Olimpijina obramba prisilila v številne napake, pa jih je Antonis Fotsis dosegel 17. Prvo mesto v skupini D je zdaj zelo težko dosegljivo, vendar ne pozabimo, da si je Union Olimpija že dva kroga pred koncem zagotovila mesto med 16 najboljšimi ekipami Evrope, kar ji ni uspelo prejšnjih šest sezon. Zrela atenska predstava (resda brez pike na i) je samo še dodaten dokaz o tem, kakšnih podvigov so sposobni varovanci Jureta Zdovca.

Prva četrtina (23:17): Pogumna igra Olimpije
Olimpija je s tradicionalno prvo peterko pogumno začela dvoboj in z dobro obrambo držala ravnotežje. Ožbolt je izpeljal lepo akcijo in podal Pinkneyju za zabijanje, sledili sta trojki Ilievskega in Markote. Po petih minutah je bilo 12:12, nato je grška ekipa ušla na 18:12. Jagodnik je prekinil krajšo krizo. Po trojki Perperogloua je prednost narasla na 21:14. S tremi prostimi meti (med drugim je Klemen Lorbek dosegel prvo točko v Evroligi) se je Olimpija spet približala in vmes izsilila dva prekrška v napadu. Tepić je postavil izid prve četrtine, v kateri so priložnost dobili tudi mladi Murič, Lorbek in Salin.

Druga četrtina (14:16): Razpoloženi Gregory
Panathinaikos si je priigral devet točk prednost (26:17), kar pa ni vneslo nemira v gostujoče vrste. Odgovor je bil bliskovit: trojka Ilievski in koša Gregoryja ter Jagodnika za znižanje na 26:24. Trener Željko Obradović je nenehno menjaval peterko, a ni našel take, ki bi lahko naredila pomembnejšo razliko, čeprav je bil skok krepko na strani gostiteljev (13:4). Olimpijina obramba je bila še naprej "sitna", v napadu je polnil koš Kenny Gregory, ki je prispeval tudi trojko (svojo prvo v letošnji Evroligi) za 35:33 po nekaj zapravljenih napadih Olimpije. Škoda, da je dobil že tretjo osebno napako.

Tretja četrtina (13:21): Šepa le skok v obrambi
Union Olimpija je nadaljevala pametno igro, med strelce se je po prodoru nazadnje vpisal Sašo Ožbolt. V naslednjem napadu je Markota popravil njegov met in Olimpija je prvič po uvodni minuti povedla (39:41). A kaj, ko so visoki igralci še naprej slabo zapirali prostor pod obročem in Panathinaikos je precej košev dosegal iz drugih poskusov. Skrbela je tudi četrta osebna napaka Gregoryja. Kljub obupnemu skoku v obrambi je bilo po trojki Ilievskega 43:46, Murić pa je povišal na 46:50. S košem Ilievskega pod obročem je šla Olimpija v zadnjo četrtino z vodstvom 50:54.

Četrta četrtina (29:25): Izpustili zmago
Ožbolt je s trojko imenitno odprl zadnjih deset minut igre (50:57), prednost je celo narasla na 9 točk. Toda Shermadini je bil preveč zmeden in je zgubljal žoge v napadu. Na srečo tega grška ekipa, ki nikakor ni našla pravega ritma, ni znala izkoristiti. Odlični Gregory je spet prinesel nekaj mirnosti (55:61). Na drugi strani je Drew Nicholas zadel z osmih metrov, nato pa Olimpija ni izkoristila nešportne osebne napake. Namesto štirih (ali celo petih) točk je dosegla le eno. Nervoza je naraščala. Ko je bilo sredi 38. minute po točkah Ožbolta 60:68, je že začelo dišati po senzaciji.

Ampak ne, Olimpija se je spet poigrala z živci navijačev. Pustila je Nicholasu in Diamantidisu, da sta s trojkama svojo ekipo vrnila v igro. Zadnja minuta je postregla s številnimi taktičnimi osebnimi napakami. Goran Jagodnik je zadel štiri zapored, 10 sekund pred koncem pa se je zdelo, da je tekma odločena, saj je Vlado Ilievski s prostima metoma poskrbel za vodstvo 75:79. To ni zadoščalo - tudi Diamantidis je zadel oba prosta meta, sledila pa je prava drama. Gregoryju je žogo vzel Fotsis, ki je podal Batistu. Ta je zgrešil met za dve točki, Diamantidis pa je ujel žogo in jo tri desetinke pred sireno pod košem položil skozi obroč.

Podaljšek (16:9): Tri trojke Nicholasa
Sledil je petminutni dodatek. Ilievski je takoj zadel trojko (79:82) in vlil upanje, da se lahko ponovi stoženski scenarij. Toda Nicholas je takoj vrnil z isto mero in kmalu spet zadel izza črte za pet točk prednosti. S še peto trojko na tekmi je bil dve minuti pred koncem (90:82) nepričakovan Olimpijin odpor dokončno strt.

73:63 (20:12, 14:18, 14:19, 25:14)
Gordon 15, Holden 14, Smodiš 11 v 27 min; Savanović in Claver po 15.

ARMANI JEANS MILANO - EFES PILSEN
84:70 (20:18, 17:15, 26:19, 21:18)
Hawkins 24, Rocca 13; Nachbar 20 (5/8 iz igre) v 26 minutah.

76:62 (23:11, 19:13, 18:16, 16:22)
Eliyahu 16, Pargo 14, Eidson 13; Gist 14, Jerrells 13, Klobučar 11 (1/1 za dve, 2/7 za tri) v 20 minutah.

ASECCO PROKOM - ŽALGIRIS
69:72 (13:20, 21:13, 15:16, 20:23)
Varda 25, Ewing 20; Pocius in Watson po 16, Begić 7 (3/6 za dve) v 14 minutah.

CAJA LABORAL - HIMKI
89:81 (27:20, 20:17, 25:18, 17:26)
Teletović 23, Logan 17; Langford 19, Monja in Planinić po 17.

76:74 (17:17, 25:20, 20:13, 14:24)
Blanco 21, Freeland 12; Teodosić 20, Spanoulis 19 ... Nesterović 6 (3/5 za dve) in 5 skokov v 24 minutah.

69:75 (14:21, 14:19, 23:16, 18:19)
Ukić 13, Peker 12, Preldžić 0 (0/4 iz igre) in en skok v 12 minutah; Ndong 14, Lorbek (11 minut) in Vazquez po 11, Lakovič (20 minut) in Rubio po 10.