Neverjeten preporod Olimpije se nadaljuje - 3. krog Evrolige in tretja zmaga postavljata
Neverjeten preporod Olimpije se nadaljuje - 3. krog Evrolige in tretja zmaga postavljata "zmaje" ob bok Siene in Fenerbahčeja, ki sta še edina preostala neporažena kluba v elitnem evropskem klubskem tekmovanju. Foto: MMC RTV SLO/Marko Kovič
Dimitris Diamantidis in Vlatko Ilievski
Dvoboj Dimitris Diamantidis in Vlatko Ilievski je na koncu odločil tekmo. Makedonec je najprej prigral podaljšek in prednost "zmajem", nato pa ob koncu naredil osebno napako, ki je Grk ni znal kaznovati z izenačenjem in z 2. podaljškom. Foto: Marko Kovič
Sašo Ožbolt
Sašo Ožbolt je plačal visoko ceno za zmago, Mike Batiste ga je namerno brcnil v glavo, kar so sodniki ocenili le za nešportno osebno napako, niso pa centra izključili. Foto: MMC RTV SLO/Marko Kovič
Zoran Vrkić
Zoran Vrkić je bil nepričakovani junak iz vrst Olimpije. 23-letni krilni košarkar iz Hrvaške ima z ljubljanskim klubom sklenjeno le poskusno dvomesečno pogodbo. Foto: MMC RTV SLO/Marko Kovič
MVP Evrolige za oktober 2010
Goran Jagodnik je pred začetkom tekme prejel priznanje za najkoristnejšega igralca Evrolige v mesecu oktobru. Ni kaj, lep dosežek za 36-letnika iz Podgrada. Foto: Marko Kovič
Kenny Gregory
Američani so znova prispevali velik delež k uspehu Ljubljančanov, Pinkney je dosegel 16 točk, Gregory 13, Perry pa štiri. Foto: MMC RTV SLO/Marko Kovič
Jure Zdovc
Jure Zdovc je popeljal Olimpijo do šele druge zmage nad Panathinaikosom. Prva zmaga sega v sezono 2002/03, ko je Olimpija pod vodstvom Toma Mahoriča odpravila Grke s 77:70. Foto: MMC RTV SLO/Marko Kovič
Arena Stožice
Ljubitelji košarke so do zadnjega kotička napolnili Stožice (13.300), s čimer so postavili nov rekord za ogled košarkarske tekme Olimpije. Do zdaj se je s tem ponašala legendarna tekma Olimpije z Realom iz Madrida iz leta 1962 (105:91), ki je bila na odprtem igrišču Pod kostanji odigrana pred dobrih 10 tisoč ljudmi. Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden

Vlatko Ilievski je v zadnji sekundi rednega dela izenačil na 72:72 in izsilil podaljšek, v katerem so bili "zmaji" boljši, a v zadnjih sekundah si je ravno prvi organizator igre Olimpije privoščil nespametno osebno nad prvim igralcem PAO-a Dimitrosom Diamantidisom. Pri izidu 85:82 je imel grški as manj kot tri sekunde pred koncem 45. minute na voljo tri proste mete za izenačenje in drugi podaljšek. Diamantidis je zadel prva dva meta, v tretje pa žoga ni hotela skozi obroč in sledila je eksplozija navdušenja.

"Feniks iz pepela" prvi v skupini D
Zdovc
in njegovi varovanci so na krilih energije rekordnega občinstva vzeli skalp velikemu Panathinaikosu, ki ga vodi trenerski mag Željko Obradović. Olimpija je na 13. srečanju s slovitim grškim klubom šele drugič zmagala, a lepši in pomembnejši je pogled na lestvico Evrolige v skupini D, kjer je na vrhu s tremi zmagami ljubljanska Olimpija, ki je bila še pred mesecem dni na robu prepada in brez polovice zdajšnjega moštva, ki je v rekordno kratkem času obnorel Ljubljano in Slovenijo.

Padel 48 let star rekord s slavja nad Realom
Posledica košarkarske evforije je bila tudi prvič za klubsko tekmo razprodana Arena Stožice. Zaradi izjemnega zanimanja so prireditelji 12.500 obstoječim mestom dodali še 800 sedežev, kar je nov rekord Olimpijin tekem. Stari sega v daljne leto 1962, ko se je še na odprtem igrišču Pod kostanji na legendarni tekmi med Olimpijo in Realom iz Madrida (105:91) zbralo 10.591 ljudi.

1. četrtina (16:22) - Grški niz 10:0
Začetek je potregel z več izgubljenimi žogami na obeh straneh kot s koši. Prvi je zadel Batiste, ki je bil s 6 točkami najboljši strelec četrtine. Olimpija je po košu in dodatnem prostemu metu Pinkneyja v 5. minuti izenačila na 8:8, nato pa je sledil niz gostov 10:0. Ljubljančani so v predzadnji minuti prepolovili prednost, pol minute pred koncem pa prišli le na -3, a je nato neizkušeni Šarmadini dve sekundi pred koncem četrtine naredil prekršek nad Vougiukasom, ki je ob tem zadel in izkoristil še dodatni prosti met.

2. četrtina (23:6) - Olimpijina simfonija
Juriš Olimpije na krilih MVP-ja Jagodnika, trojko je najprej zadel Pinkney, nato še kapetan "Jagoda" in Ožbolt. Delni izid po petih minutah 2. četrtine - 16:2 za "zmaje"! Granitna obramba "zeleno-belih" je povsem onemogočila napad slovitega Panathinaikosa, ki je v tem delu igre zbral le pičlih 6 točk, Olimpija pa kar 23. Neverjetni Jagodnik, ki je tekmo začel na klopi, je četrtino končal s 7 točkami in s 6 skoki ter bil svojo agresivnostjo začetnik sanjske Olimpijine četrtine, ki je ob koncu 1. polčasa prinesla prednost 11 točk (39:28).

3. četrtina (9:20) - Mrk "zmajev"
Zrcalna podoba 2. četrtine - PAO s skorajda brezhibno obrambo in učinkovitim napadom, Olimpija s silnimi težavami pri organizaciji napada. V 25. minuti so se gostje približali na -2, v 29. pa so prešli v vodstvo z 48:46. "Zeleno-belih" ob nerazumljivem padcu ni bilo nikjer, nato pa je v zadnji minuti četrtine Perry ukradel žogo in prinesel izenačenje.

4. četrtina (24:24) - Težke minute za srce
Panathinaikos je začel četrtino z dvema zaporednima trojkama - Diamantidisa in Tsartsarisa, s čimer je pobegnil za štiri točke (48:52). V 34. minuti je sledil nov zasuk, najprej je Ilievski lepo vtekel in zadel s polaganjem, po ubranjenem napadu Grkov pa je trojko zadel Pinkney za novo vodstvo Olimpije (57:55). Minuti zatem incident tekme - Batiste je po izgubljeni žogi namerno z nogo brcnil na tleh ležečega Ožbolta. Sodniki so dosodili samo nešportno osebno napako.

Ilievski priigral podaljšek
Perperoglou je dve minuti pred koncem z novo trojko izenačil na 65:65, v naslednjem napadu pa še zadel oba prosta meta. Na drugi strani je izenačil Gregory, zatem so "zmaji" z dobro obrambo prišli do napada za vodstvo, pri čemer je bil storjen prekršek nad Gregoryjem. Ožbolt je zadel prvi prosti med, drugega je zgrešil, a žoga je ostala v Olimpijini lasti. Odgovornost je prevzel ravno Ožbolt, ki je 42 sekund pred koncem zadel iz skoka za +3. Diamantidis je ohranil mirno roko in zadeval proste mete, medtem ko je Pinkney pri 70:69 zgrešil oba prosta meta. Pri 72:70 za PAO je zadnji napad po skorajda izgubljeni žogi zaključil Ilievski - Makedonec je z lepo parabolo dve sekundi pred iztekom 40. minute izsilil podaljšek.

1. podaljšek (13:12) - Zadrhtela tudi roka Diamantidisa
Ilievski (trojka in podaja) in presenetljivi Vrkić sta bila zaslužna za to, da so bili domači ves čas v vodstvu, a vztrajni Grki so se neprestano vračali v območje, ko bi s trojko še lahko izenačili. Potem ko je mladi Vrkić zapravil drugi prosti met, ki bi prinesel prednost štirih točk, so obupani gostje zaupali Diamantidisu, ki je izsilil prekršek Ilievskega ob metu za tri. 2,8 sekunde pred koncem je imel grški superzvezdnik tri proste mete za izenačenje na 85 in drugi podaljšek, prvič in drugič je zadel, tretjič pa ni šlo in zmaga je ostala v bučni trdnjavi Stožice.

82:74 (22:10, 21:23, 26:22, 13:19)
Rakočević 17, Tunceri 15 ... Nachbar 11 (4/4 za dve, 1/2 za tri) v 18 minutah; Jaaber 19, Hawkins 18.

VALENCIA - CSKA MOSKVA
82:57 (30:18, 12:11, 23:10, 17:18)
Javtokas 15, Cook 14, Claver 11; Langdon 16, Voroncevič 11 ... Smodiš 5 (0/4 za dve, 1/1 za tri) v 20 minutah.

74:68 (27:14, 14:16, 5:17, 15:14) - po podaljšku
Pocius 18, Delininkaitis 16, Begić 11, Čapin ni igral; Ewing 14, Varda 12.

PARTIZAN - MACCABI
54:67 (10:23, 12:8, 15:20, 17:16)
Lafayette 11, Klobučar 0 (0/1) v 3 minutah; Pargo 17, Eliyahu 13, Pinni 11.

93:66 (27:11, 20:14, 21:20, 25:21)
Bourousis in Papanikolaou po 17, Spanoulis 16, Nesterovič 11 (5/7 za dve) in 3 skoki v 17 minutah; Freeland in McIntyre po 14.

BROSE BASKETS - CHARLEROI
79:69 (13:18, 25:20, 20:20, 21:11)
Hines 16, Terry 15; Riddick 13.

VIRTUS ROMA - REAL MADRID
56:74 (17:15, 6:25, 12:21, 23:14)
Djedović 13, Traore 12; Llull in Tomić po 12, Rodriguez 9.

73:69 (16:18, 21:15, 16:16, 20:20)
Causeur 20, Avdalović 15, Falker 11 in 14 skokov; Gecevičius 19, Bajramović 16.

BARCELONA - FENERBAHČE
61:69 (13:14, 15:18, 17:12, 16:25)
Mickeal 17, Lakovič 11 (4/4, za 3: 1/6) v 17 minutah, Lorbek 10 (3/7) v 24 minutah; Ukić 13, Tomas 12, Vidmar 6 (2/3) v 25 minutah.