Vsi košarkarji Houstona so na 56 tekmah te sezone skupaj dosegli 6.338 točk, od tega jih je James Harden prispeval 1.934. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS tokrat brskamo med najboljšimi strelci v zgodovini Lige NBA. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju
Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ Naročite se na podkast SOS-odmev!

1.315. Ali je v zadnjih letih igralec, ki je postal najboljši strelec sezone NBA, tudi bil igralec, ki je procentualno dosegel največ točk glede na ekipo?
Igor Rakuša

Preveril sem zadnjih deset sezon, v tem obdobju se je le enkrat zgodilo, da ni bilo tako. Podrobnosti so v spodnji tabeli.

SezonaPrviDrugiTretji
201029,7: Kevin Durant 27,0: LeBron James25,8: Dwyane Wade
201125,2: LeBron James25,1: Kevin Durant25,1: Derrick Rose
201227,2: Kevin Durant25,9: LeBron James25,2: Kobe Bryant
201326,3: Kevin Durant25,5: Kobe Bryant24,1: LeBron James
201429,8: Kevin Durant26,1: Carmelo Anthony24,9: LeBron James
201526,0: James Harden22,1: Russell Westbrook21,1: Steph Curry
201627,2: James Harden25,2: Steph Curry22,4: Kevin Durant
201729,3: Russell Westbrook24,9: James Harden24,8: Isaiah Thomas
201824,8: LeBron James23,8: James Harden23,1: Antetokounmpo
201930,5: James Harden24,4: Paul George23,7: Blake Griffin
Luka Dončić v svoji prvi sezoni v Ligi NBA dosega dobrih 20 točk na tekmo oziroma 18 odstotkov točk Dallasa. Foto: Reuters

Opomba: Odebeljeni primer je edini primer v zadnjem desetletju, ko kralj vseh strelcev ni prispeval največjega deleža točk svoje ekipe. V sezoni 2010/2011 je največ točk dosegel Kevin Durant (2.161), zelo blizu mu je bil LeBron James (2.111). A LeBronov delež med vsemi točkami Miamija (25,2 %) je bil rahlo višji od deleža Durantovih točk med vsemi igralci Oklahome (25,1 %). Za letošnjo sezono veljajo podatki za vse tekme, ki so bile odigrane do vključno 12. februarja.

1.316. Zanima me še lestvica, kako visok delež točk svoje ekipe so prispevali vsi MVP-iji lige.
Igor Rakuša

Najvišji odstotek točk med igralci, ki so (v isti sezoni) prejeli nagrado MVP, je zbral Michael Jordan. Sloviti igralec Chicaga je namreč v sezoni 1987/1988 dosegel kar tretjino točk svoje ekipe. Takrat so Biki svojo pot končali v konferenčnem polfinalu. V sezonah, ko je nato tudi osvojil prstan, je ta odstotek padel pod 30. Podrobnosti so v spodnji tabeli.

IgralecKlubSezonaOdstotek
Michael JordanChicago198833,31
Bob McAdooBuffalo197532,03
Wilt ChamberlainPhiladelphia196030,43
Kareem Abdul JabbarMilwaukee197230,02
Kevin DurantOklahoma City201429,79
Michael JordanChicago199829,72
Russell WestbrookOklahoma City201729,26
Moses MaloneHouston198229,03
Michael JordanChicago199628,88
Michael JordanChicago199128,59

Opomba: Klub Buffalo Braves danes domuje v Los Angelsu kot Clippersi, Philadelphia pa v Golden Statu kot Bojevniki.

Wilt Chamberlain je postavil številne rekorde. Foto: AP

Kar je najzanimiveje, Jordanovih 33 odstotkov ni najvišji odstotek v celotni zgodovini. To se je zgodilo leta 1962, ko je Wilt Chamberlain v dresu Philadelphie v povprečju dosegel več kot 50 točk na tekmo oziroma 40,15 odstotka točk svoje ekipe. Ironično, Wilt takrat ni postal MVP lige, ta nagrada je pripadla Billu Russllu. Še bolj zanimivo, takrat Russell ni bil niti najboljši strelec svoje ekipe. Za Boston je dosegel 14,82 odstotka vseh točk, njegov soigralec Tom Heinsohn pa 17,98 točke. Bill Russell je petkrat prejel nagrado MVP, v nobenem primeru pa ni bil najboljši strelec svoje ekipe!

1.317. Zanima me še, če primerjamo vse igralce z najvišjim odstotkom točk svoje ekipe v zadnjih desetih letih ‒ kdo ima med temi najnižji odstotek?
Igor Rakuša

To je Jordan Hill, ki je v sezoni 2014/2015 za Los Angeles Lakerse dosegel 841 točk, oziroma 10,4 odstotka vseh točk svoje ekipe. To je pomenilo v povprečju 12 točk na tekmo. V tisti sezoni je imel najvišje povprečje Kobe Bryant (22,3), a legenda Lakersov je v tisti sezoni odigral le 35 tekem. Podrobnosti so v tabeli.

KošarkarTekmeTočkeOdstotki
Jordan Hill7084110,4
Carlos Boozer7183610,4
Jeremy Lin7483210,3
Kobe Bryant357829,7
Wesley Johnson767539,3
Jordan Clarkson597038,7
Ed Davis796568,1
Wayne Ellington656508,1
Nick Young425637,0
Ryan Kelly523324,1
Robert Sacre673073,8
Tarik Black382743,4
Jabari Brown192272,8
Ronnie Price432212,7
Dwight Buycks6520,6
Vander Blue2220,3
Xavier Henry9200,2
Julius Randle120,0