Zmaga nad Španijo pomeni medaljo evropskega prvenstva in uresničitev sanj več generacij slovenskih košarkarjev. V nedeljo bo tekmec Slovenije Srbija ali Rusija. Foto: EPA
Luka Dončić in Goran Dragić
Goran Dragić je dolgo čakal na ta dan. Z Lukom Dončićem sta bila spet izjemna. Dragić je dosegel 15 točk, Dončić je 11 točkam dodal 12 skokov in osem podaj. Foto: EPA
Slovenska košarkarska reprezentanca je odigrala najboljšo tekmo v svoji zgodovini, ni se ustrašila nasprotnika, uresničila je vse zamisli selektorja Igorja Kokoškova. Foto: EPA
Ključna je bila tretja četrtina, v kateri so Španci dosegli le 12 točk, Slovenci pa so to izkoristili in ušli na plus 16. Foto: Reuters
Slovenija je zmagala še osmič zapored, način, kako je opravila s Španijo, pa jo že zdaj postavlja v vlogo favorita za finale, ki bo v nedeljo ob 20.30. Foto: Reuters
Izjemni Slovenci v polfinalu razbili Špance

Zgodovinski večer za slovensko košarko! Končno je tu medalja, najmanj srebrna. Skovanka #junaki je dobila svoj pomen. Orkan Slovenija pustoši po Carigradu, nihče ne more ustaviti te rušilne moči, tekmecem se tresejo hlače. Španija je kljub izrednemu slovenskemu metu za tri točke do polčasa še držala priključek (49:45), v tretji četrtini, ki se je začela z dvema uspešnima protinapadoma Jake Blažiča, pa je dosegla le 12 točk, medtem ko so Slovenci še naprej zadevali z vseh položajev. Prednost je po trojki Gorana Dragića v 35. minuti presegla 20 točk. San Emeterio je sicer zadel trojko za 83:67, a to je bila zadnja španska raketa s potapljajoče se ladje. Rešitve ni bilo več. Na koncu so nosilci slovenske igre celo počivali! Ole!

Odzivi po tekmi: Goran Dragić pravi, da se morda še ne bo poslovil od reprezentančnega dresa

.
Dragić in Randolph najboljša strelca
Goran Dragić (trojke 3/5) in Anthony Randolph (3/3) sta bila s po 15 točkami najboljša slovenska strelca polfinalnega obračuna. Klemen Prepelič (3/4) je dodal 13 točk, Gašper Vidmar na 30. rojstni dan 12, Luka Dončić pa je blestel z 11 točkami, 12 skoki in osmimi podajami. Že tako izjemen napadalni ustroj je dobil še dodatno dimenzijo z nekaterimi igralci, ki so se zdeli pozabljeni (Dimec 7, Zagorac 5). Na drugi strani Španci na agresivno slovensko obrambo niso imeli pravega odgovora, ko jim je voda tekla v grlo, so neuspešno poizkušali z meti od daleč. Največ točk, 16, je dosegel veteran Pau Gasol.

Prva četrtina: Špancem nasuli 25 točk
Že v prvi četrtini je Slovenija razen na začetku ves čas vodila. Prvih devet točk je dosegla z meti za tri točke. Zadeli so Randolph, Blažič in Dragić. Španci so uvodnih pet trojk zgrešili, je pa s polrazdalje zadeval Rubio. Dragić se ni razigral tako, kot bi si želel, je pa Gašper Vidmar z zabijanjem dokazal, da se ne boji bratov Gasol. Ko je Dončić dosegel svoji prvi točki, je prednost dosegla pet točk (8:13). Nikolić je uspešno vskočil s klopi in z novo trojko prednost povišal na 10:16. Ker so bili "španski nebotičniki" pod košem previsoka ovira, so Slovenci raje poskušali z razdalje. Uspešna sta bila Zagorac in Prepelič. Oriola je s polaganjem znižal na 19:22, sledila pa je izjemna trojka Dragića in ob koncu četrtine je bilo 19:25.

Druga četrtina: Zagorac adut s klopi!
Odličen slovenski začetek, protinapad in (po podaji Čančarja) zabijanje Randolpha (19:27). Prepelič je nadaljeval ognjemet trojk (22:30). Španija je dosegla naslednjih pet točk, pravočasno je odgovoril Prepelič. Po trojki Dončića je Slovenija le za hip lažje zadihala (29:35), saj so evropski prvaki dosegli naslednje štiri točke (Rodriguez, J. Hernangomez). Dončić je še enkrat zadel trojko od table, a Španci so spet hitro odgovorili, P. Gasol je po protinapadu znižal na 38:40. Pred polčasom je slovenski voz naprej potegnil - Saša Zagorac, ki je dobil prednost pred Edom Murićem! Najprej je zadel trojko (38:45), nato izsilil osebno napako M. Gasola v napadu. Domiselna akcija Nikolić-Vidmar je pripeljala že do devetih točk zaloge (38:47), a kaj, ko so sodniki Vidmarju prestrogo dosodili tretjo osebno napako. P. Gasol je ostal sam na trojki in zadel, na drugi strani je že 49. slovensko točko dosegel Dimec.

Tretja četrtina: Le 12 točk Španije
Hitri Blažič, ki je tudi dobro utrujal Rubia, je na začetku drugega polčasa po podaji Dragića v svojem slogu dvakrat ušel španski obrambi in v trenutku je bilo +8 (45:53). Priložnost za skok na dvoštevilčno prednost je zapravil Vidmar (P. Gasol ga je ustavil z blokado), ki pa je bil dobro minuto pozneje uspešen (45:55). Španci (presenetljivo brez S. Rodrigueza) so medtem odpovedali v napadu, prvi koš drugega polčasa je po slabih štirih minutah dosegel Rubio. Po dolgem času se je v napadu spet "prikazal" Randolph (47:57). Slovenski stroj se ni ustavil. Randolph je dvignil navijače na noge (50:63), nato je Dimec končal duhovito akcijo (52:65), center Krke pa je po košu in prostem metu Slovenijo popeljal do 16 točk naskoka (52:68). Marc Gasol je s trojko umiril strasti (55:68). Povračilni ukrep je bil več kot dostojen: Randolph je z levega krila v NBA-slogu zadel za 55:71. Najvišjo prednost je s prostima metoma priboril Dončić (57:73).

Zadnja četrtina: Dragić s trojko od table razblinil vse dvome
Španija je poskusila s consko obrambo, ki jo je takoj "ubil" Prepelič (57:76). Nova trojka in njegova 13. točka! Španija se je s petimi zaporednimi točkami spet približala (62:76). Dragić je Špance popeljal na vrtiljak, našel Vidmarja, ki je zadel za svojo enajsto točko (62:78). Kakšno željo ima, je "Gogi" najbolje pokazal v 34. minuti, ko je po zgrešenem metu dobil skok in zadel za 62:80. Obramba je medtem še naprej grizla, noben španski košarkar se ni razigral. Kapetan Dragić je v 35. minuti razblinil vse dvome. Zadel je novo trojko od table, prednost je narasla na 62:83. Selektor Scariolo je vzel minuto odmora, San Emeterio je zadel trojko za 67:83, ampak možnosti za preobrat ni bilo več. Tonski mojster je že pripravil mp3 z oznako Golica.