Mike Tobey je bil z indeksom 35 statistično najboljši igralec tekme. Foto: Fiba/Hendrik Osula

Venezuela je nudila dostojen odpor favorizirani Sloveniji, ki pa je vseeno dosegla suvereno zmago. Zdaj jo le še ena loči od izpolnitve olimpijskih sanj. Po visokih zmagah nad Angolo in Poljsko je imela tokrat zasedba Aleksandra Sekulića nekaj več dela, toda vendarle se je zdelo, da je vseskozi imela potek srečanja pod nadzorom. Znova je zanesljivo dobila skok (50:31), ni pa bila tako razpoložena pri metu. Izza črte je, potem ko je v končnici srečanja zadela štiri trojke, metala 39-odstotno (11/38), iz igre pa skupaj 50.

Sorodna novica NBA-prstan ali olimpijsko zlato? Dončić bi raje osvojil medaljo z reprezentanco.

Tokrat so košarkarji s klopi skupaj dali 24 točk, od tega le sedem v prvem polčasu, sta pa bila zato izjemno razigrana Luka Dončić in Mike Tobey, ki sta se izkazala z dvojnima dvojčkoma. Luka je 23 točkam dodal kar 13 podaj, le skok pa mu je zmanjkal celo do trojnega dvojčka. Prvi center slovenske reprezentance je dodal 27 točk, ujel pa je še 12 odbitih žog. Dvomestno število točk, 12, je dal še Zoran Dragić.

"Dosegli smo novo pomembno zmago in izpolnili osnovni cilj, ki je bil uvrstitev v finale. Zavedamo se, da nas odločilna tekma čaka v nedeljo in prepričan sem, da bomo dali vse od sebe in skušali Slovenijo popeljati v Tokio. Venezuela se je predstavila v dobri luči. Igrala je zelo agresivno, tako da smo morali v drugem polčasu malce prilagoditi taktiko. Vseeno zmaga niti za trenutek ni bila pod vprašajem," je povedal Tobey. Slovenija se bo za vstopnico za Tokio pomerila z Litvo, ki je bila z 88:69 boljša od Poljske. Tekma bo v nedeljo ob 18.30.

Z agresivno obrambo Venezuela držala korak s Slovenijo

V peti minuti je Fernando Duro ob izidu 12:6 vzel minuto odmora. Takoj zatem je Dončić v svojem slogu zadel trojko po koraku nazaj, nato pa izsilil osebno napako in s črte prostih metov poskrbel, da je bila razlika prvič dvomestna (17:6). Do tedaj je prvi slovenski zvezdnik zbral že sedem točk in štiri podaje. Iz osmega poskusa so bili Venezuelci, ki so v prvi četrtini ujeli kar pet odbitih žog v napadu, prvič uspešni izza črte. Ko je trojko od table zadel Pedro Chourio, so se približali na -5, kolikor je bila tudi razlika po prvi četrtini (26:21).

Sorodna novica "Trys milijonai" živijo za košarko, a najprej Slovenijo čaka Venezuela

Drugo četrtino je s trojko odprl Tobey. Ko je bil ameriški center v slovenskem dresu drugič natančen za tri, je v 15. minuti zadel za 38:28, minuto pozneje pa sta z Dončićem izpeljala imeniten "alley-oop" za +12. Po zaslugi agresivne obrambe, ki je bila ves čas na meji osebne napake – predvsem so veliko pritiskali na Dončića –, so se Venezuelci znova približali. Prišli so celo na pet točk zaostanka, po uspešnem prodoru Dončića pa je bilo ob polčasu 48:41. Zelo sta bila razigrana Dončić s 13 točkami in osmimi podajami in Tobey s 16 točkami. V prvem delu met Sekulićevi vrsti ni stekel. Za tri je metala le 3/12.

Najvišja razlika prav ob koncu srečanja

Dončić in Tobey dosegla polovica točk Slovenije

Tudi tretjo četrtino je s trojko začel Tobey. Odličen je bil uvod Slovenije v drugi del, saj je naredila serijo 7:0, ki jo je z minuto odmora prekinil venezuelski selektor. Naredila je serijo 10:0, ki jo je z imenitno trojko z zahtevnega položaja zaključil Dončić in popeljal evropske prvake do prednosti 20 točk (67:47). Vmes je zaradi poškodbe gležnja igro zapustil Vlatko Čančar, ki je nerodno stopil. Venezuela več kot štiri minute ni dosegla točk, do konca tretje četrtine pa prišla na -16.

V 32. minuti je, ko je elegantno prodor zaključil Luka Rupnik, razlika znova narasla na 20 (77:57). Pet minut pred koncem je s trojko na +22 povišal slovenski kapetan Edo Murić, na 24 dve minuti pozneje po novem "alley-oopu" z Dončićem Tobey, sledili sta dve zaporedni trojki Dragića, ko je bil za tri natančen še Aleksej Nikolić, pa je razlika narasla na 28, kakršna je bila tudi ob koncu srečanja.