Maverick Vinales je zadnji zmagovalec VN Nizozemske. Foto: Reuters

26-letni Katalonec, ki v skupnem seštevku trenutno zaseda šesto mesto, pred dvema letoma pa je dobil zadnjo dirko na tem prizorišču, bo prvič letos in 13. v karieri v MotoGP-ju začel dirko s prvega mesta. Francoza je prehitel za 0,071 sekunde. Tretji je bil Italijan Francesco Bagnaia (Ducati). Iz druge vrste bodo začeli Japonec Takaaki Nakagami (Honda LCR), Francoz Johann Zarco (Pramac Ducati) in Portugalec Miguel Oliveira (KTM).

Zmagovalec zadnje dirke na Sachsenringu, nekdanji svetovni prvak Španec Marc Marquez (Honda), ki je na nov uspeh po številnih težavah s poškodbami čakal skoraj 600 dni, se tokrat ni prebil v najboljšo kvalifikacijsko skupino. Po padcu v prvi kvalifikacijski skupini je nazadnje končal šele na 20. mestu.

Pred deveto dirko sezone, ki se bo v nedeljo v elitnem razredu začela ob 14.00, je v svetovnem prvenstvu na prvem mestu Quartararo s 131 točkami, Zarco je drugi s 109, tretji pa Avstralec Jack Miller (Ducati), tokrat osmi v kvalifikacijah, s 100 točkami.

V razredu Moto2 je bil najboljši Španec Raul Fernandez (Kalex) pred Avstralcem Remyjem Gardnerjem (Kalex) in Britancem Samom Lowesom (Kalex). V najšibkejšem razredu Moto3 si je prvi startni položaj privozil Španec Jeremy Alcoba (Honda) pred Italijanoma Romanom Fenatijem (Husqvarna) in Dennisom Foggio (Honda).