Neža Klančar je na 50 metrov prosto v popoldanskem polfinalu postala prva Slovenka, ki je zrušila mejo 25 sekund, kar pa vendarle ni bilo dovolj za finale. Foto: www.alesfevzer.com

Štafeta z Nežo Klančar, Katjo Fain, Janjo Šegel in Tjašo Pintar se je dopoldne z novim državnim rekordom 3:39,61 kot peta uvrstila v finale, v katerem so dekleta plavala le malenkost počasneje in osvojile sedmo mesto (3:39,96). Zmagala je Velika Britanija s časom 3:34:17.

Nastop slovenske štafete 4 x 100 m v finalu EP-ja

Slovenke so kar za 8,24 sekunde izboljšale prejšnji slovenski rekord, ki so ga leta 2012 dosegle mladinke Nastja Govejšek, Kaja Sajovec, Tjaša Pintar in Mojca Sagmeister ter Sloveniji priplavale zgodovinski prvi finale na EP-jih v tej prestižni plavalni disciplini.

Že v prvi predaji je s 54,49 Klančarjeva dosegla tudi nov slovenski rekord na 100 m prosto. Rekord z mladinskih olimpijskih iger 2018 v Buenos Airesu, kjer je osvojila odličje, je popravila za šest stotink sekunde.

V štafeti 4 x 100 metrov so bile najboljše Britanke. Foto: EPA

Finale je razrešil tudi vprašanje o olimpijskih potnicah in že zdaj je možno z gotovostjo trditi, da Slovenk ne bo med najboljšimi 16 reprezentancami v Tokiu. V finalu so bile hitrejše namreč še Italijanke in Slovenija se lahko ponaša s tem, da je 15. najboljša reprezentanca na svetu, a žal na SP pred dvema letoma v Koreji ni nastopila v tej disciplini. Kar tri reprezentance, ki so se tedaj zavihtele med najboljših 12 in bodo plavale na Japonskem, pa so bile na prvenstvu 2019 v Koreji počasnejše od tokratnega dosežka Slovenk.

Neža Klančar na 50 prosto zrušila mejo 25 sekund
A to še ni bilo vse, kar je pokazala 21-letna Neža Klančar. S slovenskim rekordom na 50 m prosto 25,07 se je s 15. časom uvrstila v polfinale, v katerem je plavala še 11 stotink hitreje (24,96) in zrušila mejo 25 sekund. Končala je na 12. mestu.

Slovenske plavalke navdušile s sedmimi mestom v štafeti na EP-ju

Dobro formo je na 50 prosto potrdila tudi Ravenčanka Janja Šegel, ki je v kvalifikacijah s 25,56 osebni rekord popravila za dobri dve desetinki sekunde in bila 28.

Slovenske nastope je na 400 m prosto odprl Mariborčan Martin Bau. S 3:51,89 je bil 22. Sašo Boškan je na 50 m hrbtno s 25,98 lasten slovenski rekord zgrešil za slabi dve desetinki sekunde in zasedel 38. mesto. Daša Tušek je na 800 m prosto s časom 8:53,44 zasedla 15. mesto.

Kolesnikov odplaval svetovni rekord na 50 hrbtno
Ruski plavalec Kliment Kolesnikov je poskrbel za prvi svetovni rekord. Razdaljo 50 m hrbtno je zmogel v 23,93 sekunde in za sedem stotink izboljšal lasten rekord z evropskega prvenstva 2018 v Glasgowu.