26-letni napadalec Branna Erik Huseklepp je takole pokopal Portugalsko, ki je zelo slabo začela kvalifiakcije za Poljsko in Ukrajino. Foto: EPA
Miroslav Stoch (Slovaška)
20-letni krilni napadalec Stoch je kaznoval slabo postavljanega Akifejeva in na 19. reprezentančnem nastopu dosegel tretji gol. Foto: Reuters
Veselje po golu Karima Benzeme
Karim Benzema, ki je poleti ostal brez SP-ja v Južni Afriki, je pokazal svoj razkošni talent v pravem trenutku. Foto: EPA
Stanimir Stoilov
Stanimir Stoilov se je po porazu s Črno Goro (0:1) odločil za odstop z mesta selektorja Bolgarije, ki je na uvodu kvalifiakcij doživela dva poraza. Foto: Reuters
Arda Turan (Turčija)
Belgija je vodila z 1:0 in je z igralcem manj izenačila na 2:2, a nato je Arda Turan poskrbel za še drugo zmago Turčije v tem ciklusu. Foto: Reuters
Wayne Rooney (Anglija)
Wayne Rooney je z golom vsaj malo utišal ostre kritike, ki jih je deležen zaradi varanja noseče žene. Foto: Reuters
Alberto Gilardino
Alberto Gilardino je bil eden izmed italijanskih strelcev v Firencah. Foto: Reuters
Lukas Podolski (Nemčija)
Lukas Podolski je kljub drugačnim napovedim začel v prvi postavi Nemčije in nato v sodnikovem podaljšku 1. polčasa proti Azerbajdžanu zadel za 2:0. Foto: Reuters
Andris Vanins (Malta) in Kaspars Gorkšs (Latvija)
Oster boj med vratarjem Malte Andrisom Vaninsem in strelcem latvijskega gola Kasparsom Gorkšsom. Foto: Reuters
selektor Craig Levein in Stephen McManus (Škotska)
Veselje škotskega selektorja Leveina in strelca zmagovitega gola McManusa. Foto: Reuters
Luka Modrić in Konstantinos Katsouranis
Gledalci v Maksimiru so remi Hrvaške z Grčijo pospremili z žvižgi. Foto: Reuters

Krivca za boleča poraza dveh favoriziranih moštev sta identična - vratarja! Eduardo je bil v Južni Afriki eden izmed portugalskih junakov, tokrat pa je zakrivil poraz na Norveškem (1:0). Glavni krivec za slovaški gol in domači poraz je postal vratar Igor Akinfejev.

Carew z blokado omogočil gol
V 20. minuti obračuna v Oslu je Carvalhova podaja zmedla portugalskega vratarja, ki je le s težavo izbil žogo, ki pa jo je uspel blokirati John Carew. Odbitek je v prazno mrežo potisnil Erik Huseklapp. Disciplinirani "vikingi", ki so kmalu ostali brez poškodovanega Carewa, so se uspešno branili, v 2. delu pa zapravili novo darilo Carvalha. V 59. minuti se je po drugem strelu zatresla domača mreža, a je bil Hugo Almeida v prepovedanem položaju. Portugalsko zdaj v skupini H čaka zahtevno delo, saj imajo zaenkrat le eno točko, vodilna Norveška pa vseh šest.

Slovaki v Moskvi pobrali tri točke
Dan se je začel s presenečenjem v Moskvi: na stadionu Lokomotive je Slovaška z golom Miroslava Stocha ugnala Rusijo z 1:0. 24-letni Akinfejev si je na 43. reprezentančnem nastopu privoščil zanj neobičajno napako: v 27. minuti je ležerno izbil žogo iz svojega kazenskega prostora, na 25 m jo je pobral Stoch, ki je z izjemnim udarcem v zgornji daljši kot Akinfejevih vrat izkoristil darilo.

Rusi so drugače prevladovali, Slovaki pa so ostali zvesti trdni obrambni igri, s katero so se na SP-ju v Južni Afriki uspeli prebiti celo v osmino finala. Slovaška ima zdaj po dveh tekmah šest točk, Rusijo pa naslednji mesec čaka zahtevno gostovanje na Irskem pri vodilnem moštvu skupine B.

Za olajšanje v Franciji poskrbel Benzema
Čarovnija Karima Benzemaja v Sarajevu je prišla kot naročena. Z izjemnim sprejemom žoge in prefinjenim preigravanjem si je pripravil strel za vodilni gol Francije v Sarajevu, ki je pričakovalo skalp ranjenih "galskih petelinov". Četa Laurenta Blanca je po trdi tekmi v 72. minuti le prišla do gola, ki ga je potrdila šest minut kasneje, ko je pomembno zmago potrdil Florent Malouda.

Bolgar odstopil zaradi Črnogorcev
Črna Gora
je v skupini G dobila še drugo tekmo, tokrat je v Sofiji z 1:0 ugnala Bolgarijo in se zavihtela na vrh. Strelec odločilnega gola je bil Elsad Zverotić. Poraz ni najbolje prenesel bolgarski selektor Stanimir Stoilev, ki je po tekmi nemudoma odstopil. Bolgari so v petek že izgubili z Angleži s 4:0. Varovanci Fabia Capella so nadaljevali s prepričljivimi predstavami v kvalifikacijah, tokrat so v Švici slavili s 3:1. Med strelci je bil tudi Wayne Rooney, ki v zadnjih dneh doživlja pravi medijski linč zaradi varanja svoje žene.

McMansu Škotom prihranil sramoto
Turčija je po preobratu ugnala Belgijo, Avstrija pa je Kazahstan strla šele z dvema goloma v sodnikovem podaljšku. Ob samem koncu tekme se je odločalo še v Skopju, kjer je Armenija najprej povedla z 1:2, nato pa je Naumovski v 94. minuti le poskrbel, da je točka ostala doma. Še minuto kasneje je padel gol v Glasgowu, ki je prinesel Škotski zmago. McManus je v 95. minuti dokončal preobrat proti Liechtensteinu, ki je povedel na začetku 2. polčasa.